Saçlarımız İçin Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Kadının güzellik tacı, ruhi savunma mekanizması saçları dır. Mutlu bir günde saçlarımızı şekilden şekle sokar dosta düşmana iyiyiz deriz. Moralimiz bozukken tepeden dağınık toplar yaklaşma yakarım deriz. Yani kadın saçları ile birçok duygusunu ifade eder. Bu nedenle kadınlar için çok önemli bir güzellik aracıdır. Kadınlar saçlarını nasıl koruyacağını şaşırır. Bu endişe ile halk arasında duyduğu her şeyi saçlarına uygulayarak bir dizi hatalar yapar.

Bilindik ve sık yapılan hataların bazıları şöyle;

Saçları sık sık yıkadığımızda daha temiz olduğu için daha iyi görüneceğine inanılıyor. Oysa her şeyin olduğu gibi saçlarında kendine ait bir kimyası var. Her gün dışardan bir müdahale görmesi saçların Ph bozacak ve saçlarınızı yıpratacaktır.

Birde piyasadaki şampuanları beğenmeyip daha doğal diye kafamıza göre yâda sağdan soldan duyduklarımızla saçımıza sabun kullanmak doğru değil. Saç yapınıza uygun, doğal içerikli şampuan kullanmak daha faydalı olacaktır. Özellikle aktarlarda satılan kimyasal içeriği olmayan, saç yapınıza uygun (yağlı saçlar, kuru saçlar vb. ) şampuan tercih etmelisiniz.

Yıkama şekli de saç dökülmesini tetikleyen bir unsur. Genelde şampuanı tepemize bolca döküp tüm saçı tepede toplayıp çamaşır çitiler gibi yıkıyoruz. Oldukça yanlış bir yöntem. Öyle yanlış ki erkek tipi dökülmelere yol açabiliyor. Saçlarımızı yıkamaya uçlardan enseden başlayıp sonra yukarı masaj yaparak çıkmalıyız.

Köpürmeyen şampuanın temizlemediğine kanaat getiriyoruz oysa köpürmesi içindeki kimyasal unsurlardan kaynaklanıyor. Şampuanlarınız çok köpürmüyorsa doğru yoldasınız demek. Çünkü doğal içerikli ürünler çok köpürmez.

Saç dökülmesi azalsın diye saçlar tepeden gergin bir şekilde toplanıyor. Oysa dökülmenin en büyük nedenlerinden biri bu şekilde toplamak. Saç köklerinin olabildiğince gevşek ve rahat olması gerekiyor.

Saç kestirilince dökülme azalmaz. Sadece uçlarının kırıkları alındığı için saç güçlenir ve daha sağlıklı görünür.

Saçın daha iyi temizlenmesi için sıcak suyla yıkanması gerektiğine inanılması da sık sık yapılan hatalardan biri. Tam tersi saç diplerini kurutup kepeklendiriyor. Saçlarımızı ılık suyla yıkamalıyız.

Saç kremlerinin saçı dökeceğine inanılması da başka bir yanlış düşünce. Eğer saçlarınız kuru uçları kolay açılmıyorsa diplerine ulaşmadan uçlarına krem sürmek saçlarınızın kırılmasını ve matlaşmasını önleyecektir.

Şapka takmak saçları döker düşüncesi de yanlış. Tam tersi saç diplerini kirden, aşırı güneşten korur. Burada dikkat etmemiz gereken çok sıkı, diplerin hava almasına engel şapkalar kullanmamak. Saç kökleri için en önemli şey kan dolaşımı. Kan dolaşımına engel sıkılıkta şapkalar kullanılmaması gerekiyor.

saclarimiz-icin-dogru-bildigimiz-yanlislar

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.