Sonbaharda Cilt ve Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Yazın eğlenmenin maliyeti cilde verilen hasarla ortaya çıkıyor. Güneş, tuzlu su, aşırı terleme, sık sık seyahat ederek bakımını ihmal ettiğimiz cildimiz fazlası ile hırpalanıyor ve aşırı derecede yağlanıyor. Sonbahara oldukça yorgun giren cilt, havanın sürekli değişmesi ile çok fazla kuruyor. Yazın güneş kremi ile korumaya aldığımız ve su bazlı kremlerle nemlendirdiğimiz cildimize sonbaharın şartlarına göre farklı taktikler uygulamalıyız.

Öncelikle sonbaharın etkisiyle değişken olan havanın olumsuz etkilerini elimize etmemiz gerekmekte. Yağmur, aşırı rüzgâr, hava kirliliği cildimizi normalden çok daha fazla kurutup, kirlenmesine neden olacaktır. Böyle sarsılan cilt kendini korumak için “sebun” diye adlandırılan yağ tabakasını üretir ve gözenekler kirle tıkanır. Egzama, kızarıklık, yüzde şişme cildin kendini savunmaya geçmesinden kaynaklanmaktadır. Yazın lekeler, çiller, güneşten kaynaklığı ifade kırışıklığı artar.

saç bakımı

Sonbaharda cildimiz için adım adım yapmamız gerekenler;

 1. Ölü ciltten kurtulmamız gerekli; bunun için haftalık peeling maskesi uygulamamız gerekmekte.Bu dönemde cildin temizliği oldukça önemli. Buhar uygulaması, siyah nokta temizliği yapılmalıdır.(Güzellik uzmanları tarafından) Alkol içermeyen tonikleri kullanmaya özen göstermemiz gerekmekte. Ölü deriden kurtulmak için,türk hamamı ve kese çok iyi bir tercih olacaktır. Ölü ciltten vücudu arındırdığı gibi aynı zamanda da nemlendirir. (Eğer cildinizde lekeler varsa uzmanlar tarafından daha kimyasal yöntemler içeren peelinler uygulamak gerekmektedir)
 2. Güneşten korumaya devam. Çünkü güneşin olumsuz etkisi sadece yazın değil sonbahar ve kış aylarında da kendini göstermekte. Sadece kışın sürme yoğunluğu azaltıla bilinir.
 3. Yazın su bazlı kullandığımız nemlendiriciler daha yoğun kremlerle değiştirebiliriz.
 4. Cilt için özel bir beslenme dönemi oluşturmalıyız. Bu geçiş sürecinde bol su içmeli, A ve C vitaminleri bakımından zengin sebze ve meyveler tüketilmelidir. Özel C vitaminli kremler kullanıla bilinir veya multivitamin takviyesi alına bilinir.
 5. Günde bir şişe soda içmek cildin ihtiyacı olan vitamin ve mineral takviyesi için etkili olacaktır.
 6. Karaciğere iyi gelen kereviz, enginar gibi besinleri tüketmek, bir müddet kırmızı eti azaltmak faydalı olacaktır.
 7. Beslenme kadar düzenli uykuda cildin yorgunluğunu azaltıp, canlandıracaktır.
 8. Aşırı sıcak ya da aşırı soğuk duştan kaçınmak gerekir.
 9. Mevsim geçişinden kaynaklanan şişkinlik, kabızlık, idrar koyuluğu, ödem tutmayı gidermek için bol su içilmeli ve sıvı tüketimine yeşil çay, rezene çayı ile takviyelerde bulunabiliriz.
 10. Sorunlu cilde sahip olanlar muhakkak profesyonel yardım almalıdır.
 11. Bu dönemi kendi başınıza atlatmak isteyenler evde çeşitli doğal ürünler kullanabilir. Örneğin; bal sürüp 20 dakika bekledikten sonra salatalık kabuklarını yüzünüze yapıştırıp bir 20 dakika daha bekleyip yüzünüzü yıkadıktan sonra günlük kullandığınız nemlendirici ile yüzünüzü nemlendirebilirsiniz.

Sonbaharda saçlarımız için yapmamız gerekenler;

 1. Cildimiz için yaptığımız beslenme şekli saçımız içinde faydalı olacaktır.
 2. Bol su içmek saç dibindeki derinin aşırı kuruluktan kaynaklanan pul pul dökülmesini önleyecektir.
 3. Çeşitli bitkisel yağlar ( argan yağı, zeytin yağı, badem yağı vb.) ile yapılan saç maskeleri, yazın güneş, deniz ve havuz suyu ile kuruyup kırılan saçlara çok iyi gelecektir.
 4. Günlük banyo yapıp saç yıkamak saçın yağ dengesini bozacaktır. Bu nedenle; günlük saç yıkamaktan sakınmak gerekmekte.
 5. Rutinde yapılan kesimlerinizi sonbahar aylarına getirip saçın canlanmasını sağlayabilirsiniz.
 6. Bu dönemde maşa ve saç düzleştiren makinalardan ve aşırı ısı ile saç kurutmaktan kaçınmak gerekmektedir.
 7. Eczanelerde satılan E vitamini serumlardan alıp sonrasında kırıp şampuan şişesine katıp saçınızı yıkayabilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.