Yorgunluk Giderici Bitki Çayı Tarifi

FriendFeed'de Paylaş | Facebook'ta Paylaş | Twitter'da Paylaş

13 Aralık 2012 | Kategori: Sağlık, Şifalı Bitkiler

Yorgunluk, halsizlik bir çok kişinin karşılaştığı bir problem eğer kronik bir yorgunluğunuz varsa, kolumu bile kaldıramıyorum kendimi çok yorgun hissediyorum diyorsanız öncelikle yapmanız gereken uzman bir doktora başvurmak ve kan tahlili gibi bazı gerekli tahlillerin yapılması gerekir.  Kansızlık, demir eksikliği, tansiyonunuz düşük olabilir, tiroid sorunu olabilir bunun gibi pek çok neden yorgunluğa neden olabilir. Doktor muayenesinden sonra bir probleminiz olmadığı söylenirse o zaman bu bitki çayı önerilebilir.

Günün yorgunluğunu alacak şifa dolu çay tarifi

Gerekli Malzemeler:

  • 1 çay kaşığı dolusu meyan kökü
  • 1 çay kaşığı kırmızı ginseng
  • Yarım tatlı kaşığı yeşil çay
  • Yarım tatlı kaşığı toz zencefil veya kök zencefil (parmak ucu kadar)

Demliğe 1 tutam yeşil çay ekliyoruz. 1 tutam meyan kökü ekliyoruz. 1 çay kaşığı kırmızı ginseng ve yarım tatlı kaşığı toz zencefil ekleyip üzerine kaynar su döküyoruz. Bunu 4-5 dakika aromaların gitmemesi için üstü kapalı olarak demliyoruz.

Yorgunluk Giderici Bitki Çayın içindeki yeşil çayın uyarıcı etkisi vardır. Enerji verir. Meyan kökü kış yorgunlukların da doğal kortizon yerine geçer. Meyan kökü öğütülmüş olarak alınacak, düşük  tansiyonu, yorgunluğu, halsizliği gidermekte yararları bulunur. Taze zencefilin kullanılması öneriliyor. Yoksa kök zencefil veya toz zencefil de kullanılabilir. Kırmızı ginseng öğütülmemiş kök olarak da yada toz olarak alınabilir. Müthiş bir enerji kaynağıdır. Canlandırır.

Yorgunluğu giderici bitki çayı Dr. Ender Saraç tarafından Sağlıklı Günler Programında verildi.

Uyarı: Şifalı bitkilerinde ilaçlar gibi yan etkileri bulunur. Gelişi güzel kullanmayınız. Özellikle kemoterapi hastaları, kronik hastalığı olanlar, böbrek yetmezliği olanlar, hamileler ve emziren anneler bu hususa dikkat etmelidirler.

Meyan kökü uzun süre kullanılmamalıdır. Kronik karaciğer iltihabı olanlar, yüksek tansiyon ve kanda potasyum durumlarında kullanılmamalıdır.Yorum YapınBumerang - Yazarkafe