Dr. Feridun Kunak'tan Papatya Lapası Tarifi

Ağrılarınız ile ilgili bir çok lapanın tarifi ve sağlık sorunlarınızla ilgili konularda sizleri bilgilendiren  hastalıkların tedavi yolları ile ilgili bilgi veren Dr. Feridun Kunak Show bugün izleyicilere papatya lapasının tarifini ve nasıl uygulandığını anlattı.

Papatya lapasını eklemlerimize ağrıyan yerlerimize boynumuza uygulayabiliriz.

Dikkat: “açık yaraya ve varisli damarların üzerine sürülmez”

Papatyanın taze bu senenin ürünü olması lazım, güvenilir bir aktardan veya eczaneden temin edin. Paketli olanlardan almanız önerilir. Bitkisel yağların da tarım bakanlığı onaylı olmasına dikkat ediniz.

Eklem ağrılar için papatya lapası tarifi

Malzemeler;

1 su bardağı papatya
Yeterince maden suyu
1 tatlı kaşığı ozon yağı yoksa zeytin yağı
1 tatlı kaşığı pelesenk yağı
1 tatlı kaşığı üzüm çekirdeği yağı
1 çay kaşığı biberiye yağı (resimde 1 tatlı kaşığı yazılmış ancak 1 çay kaşığı olacak)

Papatya lapasını hazırlamak için küçük bir tencerenin içine papatya ve yeterince maden suyu koyup bundan bir lapa yapılıyor. Ocağın altını açıp dayanabileceğiniz sıcaklığa ulaşana kadar ısıtıp karıştırarak 1 taşım kaynatıp lapa haline gelmesini sağlıyoruz. Maden suyunu eklerken lapa kıvamında olacak miktarda ayarlıyoruz. Bütün kuru papatyalar ıslanmış olacak lapa gibi olduğunda bunun içine bitkisel yağları ekliyoruz.Hepsini güzelce  karıştırıyoruz.Tahta kaşıkla karıştırıyoruz.

Uyarı: Çok sıcakken uygulanmaz. Dayanabileceğiniz sıcaklıkta olması gerekir.

Uygulanışı: Ocaktan alınan papatya lapası çok sıcak olacağından bunun sizin dayanabileceğiniz sıcaklıkta olması için bekliyorsunuz. Bunu farklı bir lapa için ayrılan bir kaba alarak

Hazırlanışı: Tüm malzemeler karıştırılır. Isıtılarak lapa yapılır. Ağrılı bölgeye uygulanır.

Papatya çayının rahatlatıcı, uykusuzluğa, mide ağrısına ve gaz sancısının giderilmesinde yardımcı etkisi vardır. Papatya çayını demlemek için 1 bardak suya kaynar gibi olduğunda 1  tutam papatya atıyoruz 1 dakika kaynatıp hemen ocaktan alıp 1 dakika üzeri kapalı şekilde demliyoruz ve içilebilecek sıcaklığa geldiğinde de içiyoruz. Bitkileri saatlerce kaynatmak iyi değildir. Gaz sancısında rahatlık verir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir