Aldatılmak, ilişkilerimizdeki en önemli sorunlardan birisidir.

Sevdiğimiz adam tarafından aldatılmak gerçekten çok kötü hissetmemize sebep oluyor. İlk öğrendiğimiz an sanki dünyamız tepetaklak olur, başımızdan aşağı kaynar sular falan dökülür. Bu durumu hazmetmek hiç kolay değil. Özellikle kadınlar aldatan kişiyi hala seviyorsa büyük bir travma yaşıyorlar. Bu travmanın boyutu kişiden kişiye değişse de hissedilenler aşağı yukarı aynı şeyler.

Peki, aldatılan kadın ne yapmalı? Aldatıldığınızı öğrenseniz, ne hisseder ve ne yapardınız? Kolayca üstesinden gelebilir miydiniz? Daha önce aldatıldınız mı ve ne yaptınız merak ediyorum?

Aldatıldığınızda hayatınıza kaldığınız yerden devam mı etmelisiniz ya da hiç bilmiyormuş gibi mi davranmalısınız.  Hemen terk mi etmeli yoksa affetmeli miyiz? Daha da kötüsü intikam ateşiyle yanmak!

Aldatılan Kadın Ne Yapmalı

Neden aldatılırız? Bazen sizin hiç bir kusurunuz olmasa da aldatılabilirsiniz. Kaldı ki sizden kaynaklanan bir sebep olsa, dahi bu aldatan tarafı haklı çıkarmaz. Ayrıca her konuda mükemmel ve dörtdörtlük bir kadın bile eşi tarafından aldatılabiliyor. Aslına bakarsanız bu tamamen onun sorunu, özelliği ya da hastalığı diyebiliriz. Aldatmanın derinlerinde kişinin, çocukluğu, ailesi, yetiştirilme tarzı, evlilikten beklentisi, kadına bakış açışı, sosyal statüsü gibi birçok etken var. Erkek çocukların büyütülürken annesi ya da babası tarafından “aslan parçası oğlum, istediğini yap, sana kız mı yok” ve benzeri sözleri bile ileride erkeğin eşine olan sadakatini etkiler. Bu nedenle biz anneler erkek çocuklarımızı yetiştirirken bu konuda dikkatli olmalıyız.

Sizi aldatan eşinizi hala seviyor olabilirsiniz, ayrılığı, boşanmayı düşünmüyor olabilirsiniz. Ancak, şu soruyu kendinize sormalısınız ‘’Bu evliliğe, bu ilişkiye gerek cinsellik gerekse de duygusal olarak kaldığı yerden devam edebilecek miyim?’’ Bu süreçte eşinizin tutumu da ilişkinin sürüp sürmeyeceği konusundaki kararınızı vermenize yardımcı olacak.

*Her iki taraf da bu sorunun üstesinden gelmek istiyorsa; aldatmaya yol açan nedenleri karşılıklı konuşarak birbirlerini anlamaya çalışmalıdır. Belki de bu dönem ilişkiyi gözden geçirmek ve her iki tarafı da mutsuz eden konuları konuşarak çözmek için de bir şans olabilir. Birlikte bir aile terapisine gitmenizde büyük fayda var. Bunların dışında aldatılan kadınlara benim de naçizane bazı önerilerim var tabii ki:  bakalım aldatılan kadın ne yapmalı?

*Aldatıldığınızı düşünüyorsanız, kurgu yapmak yerine, uygun bir dilde eşinizle konuşun. Neler hissettiğinizi açık ve net bir şekilde anlatın. Suçlamak ve hemen hesap sormak, eşinizin kendini savunmaya geçmesine sebep olacaktır. Onu dinleyin, nedenlerini ve açıklamalarını anlatmasına izin verin.

*Sürekli aldatıyorsanız, her iki taraf için de için en sağlıklısı ya bir an önce destek almak ya da ayrılmaktır. Aksi halde zamanla, evdeki herkesin ruh sağlığını bozulabilir.

*Eşiniz sizi aldatmış olsa bile bunu çocuklarınıza yansıtarak onları taraf tutmak durumunda bırakmamalısınız. Özellikle çocuklar bu anlayamayacak yaştaysalar… Ancak eşinizden ayrılmaya karar verdiyseniz uydun dille ya da bir uzman yardımıyla çocuklarınıza gerekli açıklamayı yapmalısınız.

*Her ne kadar intikam ateşiyle yanıp tutuşsanız da lütfenintikam için siz de aldatmayın. Bu ileride büyük pişmanlık ve değersizlik duygusu yaşamanıza sebep olur.

*Bu süreçte aldatılan taraf olarak cinselliği koz olarak kullanmamalısınız. Fakat istemediğiniz sürece de birlikte olmamalısınız.

*Aldatma olayıresmi olarak boşanma nedenidir. Cezai olarak, hem aldatan hem de buna neden olan üçüncü kişilere ceza öngörülmektedir.

*Aldatma sonrası yaşanan duygusal ve fiziksel sıkıntılar için bir uzmandan destek alınması çok faydalı olacaktır. Alkol, sigara ve bezeri kötü alışkanlıları çoğaltmak, bütün gün uyumak, sakinleştirici ilaçlar almak uzun vadede size zarar verecektir.

*Aldatma sonrası, en büyük sıkıntıeşinize tekrar güvenebilmektir. Eğer affettiyseniz tekrar güven konusunda eşiniz size zaman tanımalıdır.

Eğer eşinizi affedebildiyseniz bu konuyu artık en ince detayına kadar detayına kadar sorgulamak ruhsal sağlığınızı olumsuz etkileyecektir. Nasıl öpüşüyordunuz, vs. gibi soruları sormaktan vazgeçin.

*Eğer bir defaya mahsus eşinizi affettiyseniz. Bundan sonrası için ilişkinizde daha net olun. Bundan sonra neler beklediğinizi, tekrar aldatılırsanız neler olacağını ve nasıl bir evlilik istediğinizi belirtin.

*Olayı üçüncü şahıslara anlatmadan önce bir kez daha düşünün. Sonuçta başkalarına anlatmanız farklı sonuçlar doğurabilir. Çevrenizin; “Neden halen berabersin, kesinlikle ayrılmalısın, sen bunu hak etmiyorsun, bir kere yapan yine yapar, daha ne yapmasını bekliyorsun” gibi söylemleri ilişkiye devam etmeniz durumunda sizi rahatsız edebilir. Çevreden gelen bu baskılar ruh halinizi fazlasıyla etkiler. Geleneksel ailelerde, “yuvanı dağıtma” şeklindeki söylemler ise bazen de tam tersi “boşan” dayatmasına da dönebilir. Aldatıldığını öğrenen bir kadının yaşadıklarını, arkadaşlarıyla ve ailesi ile paylaşması tabii ki çok doğal. Ancak, burada önemli olan, son kararı sizin, özgür iradenizle vermeniz.

Sadakatle ve Sevgiyle Kalın…

Yeşim Çelik

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir