Şiddete Karşı Güvenliğiniz İçin Sallayın

FriendFeed'de Paylaş | Facebook'ta Paylaş | Twitter'da Paylaş

24 Şubat 2015 | Kategori: Yaşam

Sponsorlu Bağlantılar

İletişim devlerinden birinin başlattığı uygulama ile elimizin her an altında bulunan telefon güvelik alarmına dönüştürüldü.  Maalesef diyerek başlıyorum cümleye bu uygulama önlem olmaktan çıkıp gerekli bir güvenlik önlemine dönüşüyor ve sosyal âlemde hızla kadınlar arasında yayılıyor. Aslında bir kadın olarak bu uygulamaya gerek duymanın utancını yaşarken uygulamayı telefonuma bende indirdim.

Videoyu sonuna kadar izleyin. Uygulamanın anlatımını göreceksiniz.

Bu programı telefonunuza indiriyorsunuz http://youtu.be/1XUvErEy5vY sizden 3 adet acil telefon numarası istiyor. Telefonunuzu tehlike anında salladığınızda bu üç numaraya bulunduğunuz adres ve başınızın dertte olduğuna dair otomatik mesaj ulaşıyor.Kırmızı Işık uygulaması, kadınların şiddete maruz kaldığı anlarda, kolluk kuvvetleri ya da yakınlarına kolaylıkla haber verebilmesini sağlıyor.

Uygulama, her kesimden kadının kolayca anlayabileceği basitlikte geliştirildi. Acil durumlarda ulaşılması istenen 3 kişi tek tuşla kaydedilebiliyor ve Salla Uyar özelliğiyle telefonun sallanması ile kayıtlı kişilere mesaj ve konum bilgisi “Acil SMS” olarak gönderiliyor.

Ayrıca Alo 183, 155 Polis İmdat, Ambulans ve Jandarma acil numaraları tek tuşla aranabiliyor. Kırmızı Işık uygulamasında, kadına en yakın ASPB Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi adresleri, başvurabileceği kuruluşlar ve haklarıyla ilgili bilgiler de bulunuyor.

Şu an yalnızca android işletim sisteminde kullanılan uygulamanın, önümüzdeki süreçte diğer işletim sistemlerinde de kullanılması bekleniyor. Tabi bunun için kontürünüzün olması veya faturalı hatta sahip olmanız gerekiyor. Aksi takdirde mesajınız gönderilemiyor.

Yapılan son araştırmalara göre, son 5 yılda 802 kadının şiddet sebebiyle hayatını kaybettiği, 28 bin kadının 2013 yılında şiddete maruz kaldığı, Türkiye’de her 3 kadından 1’inin şiddete maruz kaldığı tespit edildi. Bu koşullarda önlem almak zorunlu hale dönüştü. Hiç ihtiyaç duymamanız dileği ile…Yorum YapınBumerang - Yazarkafe