Anadolu Efes 2020 1. Çeyrek Bilanço Analizi

İntegral Yatırım Menkul Tarafından Hazırlanan Analiz:
“AEFES 1Ç20 döneminde 83 mn TL zarar açıkladı. Geçen yılın aynı döneminde 176 mn TL zarar açıklamıştı.
Şirketin bu çeyrekte cirosu 4.513 mn TL olurken, 1Ç19 dönemine göre %15 artış gösterdi. FAVÖK rakamı 258 mn TL ile geçen yılın aynı dönemine göre %29 azaldı.

Brüt kar marjı 1Ç20 döneminde %29.87 olurken, FAVÖK marjı %5.73 oldu. Marjları incelediğimizde, 1Ç19 ve 4Ç19 dönemlerine göre zayıf.
Şirketin cirosuna, hektolitre (hl) ortalama fiyatların yükselmesi ve TL’nin geçen yıla göre değer kaybetmesinden kaynaklanan pozitif kur çevrim farkı etkisiyle olumlu yansımıştır. FAVÖK rakamındaki düşüş ise pandemi nedeniyle negatif gerçekleşen bira operasyonlarının FAVÖK rakamından kaynaklandığı görüşüyor. Meşrubat grubu marjı ise bu çeyrekte artış göstermiştir.


Şirketin, düşük finansal giderleri ve uluslararası bira operasyonlarından AEFES’e aktarılan nakitten elde edilen kur farkı gelirleri sayesinde, net zarar 1Ç19 dönemine göre daha iyi bir seviyede gerçekleşmiştir.
AEFES konsolide satış hacmi 1Ç20 döneminde yıllık bazda %3.7 artış kaydetti. Uluslararası bira ve meşrubat operasyonları toplam satış hacmine pozitif katkı sağlarken, COVİD-19’dan en çok etkilenen Türkiye bira operasyonlarının hacimleri ilk çeyrekte düşüş gösterdi.
Uluslararası bira operasyonları %7,7 oranında hacim büyümesi kaydederken bu büyümeye Kazakistan haricindeki tüm uluslararası operasyonlar katkı sağlamış durumda. diğer uluslararası bira operasyonları beklentilere paralel ya da beklentilerin üzerinde performans kaydetti.
Türkiye bira operasyonlarında satış gelirleri 1Ç20 döneminde 311 mn TL ile geçen yılın aynı dönemine göre %16.5 düşüş kaydetti. FAVÖK ise bu çeyrekte -50.8 mn TL olarak olarak gerçekleşti. Markalarına yaptıkları yatırımlar nedeniyle pazarlama giderleri 1Ç19 dönemine göre artarken, dijital iletişime ilişkin artan giderlerinde FAVÖK rakamına olumsuz yansıması olmuştur.


COVID-19 nedeniyle Türkiye’de açık noktalardaki satış yasağından dolayı fıçı satışlarındaki düşüş satış kırılımını olumsuz etkilemiş durumda.
Uluslararası bira operasyonlarını incelediğimizde, net satış gelirleri 2020 yılının ilk çeyreğinde yıllık bazda %15,8 oranında artış göstermiştir. Hacmin büyümesi, birçok operasyonlarındaki hektolitre başına fiyatlardaki artış ve olumlu kur çevrim farklarının buna olumlu katkısı olmuştur. Rusya’daki zorlu rekabet şartları ve ÖTV artışı fiyatlandırmaya baskılamış ve dolayısıyla bu en küçük çeyrekte karlılık da etkilenmiştir. Net satış gelirleri 1Ç2020’de 1.571,1 milyon TL seviyesinde açıklandı.

Şirket 2020 yılı beklentilerini korumanın şu ortamda çok gerçekçi olmadığını belirtmekte. Dolayısıyla 2Ç20 dönemi finansallarının daha somut ve daha detaylı analiz etmeleri açısından oldukça önemli olduğunu vurguladılar.

Değerlendirme

Şirketin COVİD19 nedeniyle 1Ç20 döneminde hem Türkiye hem yurtdışı operasyonları açısından olumsuz etkilendiği görülüyor. Bu durumun 2Ç20 döneminde de devam etmesini öngörmekteyiz. Özellikle Türkiye’de bira satışlarının mayıs ayında ramazan dönemi nedeniyle daha da azalması ve birçok açık noktalardaki satışların hala kapalı olması da bu açıdan olumsuz yansıyacağını düşünüyoruz. Dolayısıyla Şirkette daha önce yayınladıkları 2020 yılı öngörülerini korumasının şu ortamda gerçekçi olmadığını belirtiyor. Bu tablo karşısında, kurum olarak AEFES’i yakın takibe alıyoruz. Özellikle 2Ç20 dönemi finansallarındaki görünüm bizim analizlerimizin seyri adına da önemli olacaktır. Kısa vadede olumlu değiliz. Dünya genelinde özellikle haziran itibariyle hayatın normale dönmeye başlaması durumunda AEFES 3Ç20 ve 4Ç20 dönemlerinde ilk iki çeyrekteki kayıplarını telafi etmeye çalışacaktır. Orta ve uzun vade öngörüsü için bizimde 2Ç20 finansallarına ve Şirketin yayınlamasını beklediğimiz 2020 öngörülerine ihtiyacımız olduğunu düşünmekteyiz.”

Uyari: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.