Çaydanlıktaki Kireç Nasıl Temizlenir?

Bu yazıda mutfakta en çok kullanılan malzemelerden biri olan çaydanlıktaki kireçlenme sorunun çözümüne yönelik olarak sorulan çaydanlıktaki kireç nasıl sökülür? Ve çaydanlıktaki kireç nasıl temizlenir? Sorularının yanıtı yer almaktadır.

Bazı bölgelerde kullanılan suyun çok kireçli olması nedeni ile çaydanlıkların dibinde çok kısa sürede kireç birikir ve kireç lekeleri oluşur. Bunun için çeşitli kimyasallar bulunmakta fakat evimizdeki daha doğal malzemeler ile de bu kireç kalıntılarından kurtulabiliriz.

çaydanlıktaki kireç nasıl temizlenir

Çaydanlıktaki kireç kalıntılarını, kireç lekelerini temizlemek için sirkeli su

Bunun için çaydanlığın içine 1 yemek kaşığı sirke ve üzerine 1 su bardağı su dökün ve bu suyu 10-15 dakika kadar kaynatın. Daha sonra bu sirkeli suyu dökün ve çaydanlığın içini deterjan ve süngerle temizleyin yada bulaşık makinesinde çaydanlığı yıkayınız. Bu şekilde kireç kalıntılarından kurtulmuş olursunuz.

Çaydanlıktaki kireci sökmek ve temizlemek için limon tuzu

Çaydanlığın içinde biriken kireç kalıntılarından, kireç tortularından kurtulmak için diğer bir yöntem ise çaydanlığa su doldurup içine 2 yemek kaşığı kadar limon tuzu atıp bunu 15 dakika kadar kaynatmaktır.

Eğer çaydanlığınızın dibinde kireç kalıntılarının tabaka oluşturmasını istemiyorsanız belirli aralıklarla kireç kalıntılarının çözümüne yönelik olan işlemi yapınız.

Çaydanlığın içinde kireç kalıntılarının dışında bir de kalan çayın çaydanlığın dibinde bıraktığı inatçı kahverengi çay lekesi vardır.  Bu çay lekesinin çözümüne yönelik olarak yapmanız gerekeni bir önceki konuda buradaki yazıda bulabilirsiniz.