Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Gelişen teknolojinin karşısında olmak ya da teknolojiye karşı durmak mümkün değil. Bugün aldığınız bir cep telefonunun bir üst modelinin birkaç gün sonra çıktığını düşünürsek, bizimde sağlıklı bir şekilde teknolojiye ayak uydurmamız gerekecektir.

Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Bu yazımızda cep telefonları hakkında bilgi, nelere dikkat etmek gerekir, cep telefonu işletim sistemleri gibi konular hakkında bilgiler okuyacaksınız.

Cep telefonları hakkında bilgi, cep telefonu alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Cep telefonu alırken yalnızca teknik özellikleri değil aynı zaman da insan sağlığına etkilerini de göz önünde bulundurmalıyız. İlk olarak teknik açıdan dikkat etmemiz gerekenleri sıralamak gerekirse;

Alacağınız telefonunu tuş takımı ya da dokunmatik özellikleri oldukça önemlidir. Telefon almadan önce birkaç deneme yapmanız ileride hayal kırıklığı yaşamanızı önleyecektir.

Ekran, alacağınız telefonun teknik özelliklerine bağlı olarak farklı özellikler taşıyacaktır. Ekran kalitesi ve ekran özellikleri en az tuş takımı kadar dikkat etmeniz gereken bir ayrıntı.

Eğer aktif bir gün geçiriyor ve sürekli hareket ediyorsanız alacağınız telefonunda sağlam olmasına ve en azından darbelere karşı dayanıklı olmasına dikkat edin. Mümkünse alacağınız telefonun bir sigortası olup olmadığını sorgulayın.

Telefonunuzu gömlek ya da pantolon cebinde taşıyan biriyseniz, alacağınız telefonun yine ince boyutlara sahip olması gerektiğini unutmayınız.

Eğer teknoloji tutkunu biri değilseniz, sizin için karmaşık olacak cihazları tercih etmeyin. Daha sade ve kullanıcıya yönelik modellere yönelin.

Teknik özellikler yalnızca bunlarla sınırlı kalmayıp telefonun dış görünümünü de ilgilendirmektedir. Örneğin kapaklı bir telefon dış darbe ve çiziklere daha dayanıklı iken mekanik arızalara daha yatkındır. Kapaksız olan modeller ise anlık takip için izlemeye uygun iken dış darbe ve tozlanmaya karşı dayanıksızdır.

Cep Telefonlarının teknik açıdan alınmadan önce dikkat edilmesi gereken maddeleri sizler için sıralamaya çalıştık. İnsan sağlığı açısından dikkat edilmesi gereken noktaları incelememiz gerekirse;

Cep telefonlarında insan sağlığı açısından dikkat edilmesi gereken ilk husus yaymış olduğu radyasyon yani “sar” değeridir. Genellikle sık kullanılan ürün ve markalarda “sar” değeri belirlenen sınırlarda yer alırken, çin malı olarak tabir edilen ürünlerde “sar” değeri oldukça yüksektir. İşte sık kullanılan birkaç model ve markanın sar değeri.

Blackberry Curve 8520 0,78

HTC Desire 0,752

Nokia C5 1,36

Samsung S3850 0,625

Cep Telefonu İşletim Sistemleri

Özellikle akıllı telefonlar marka ve modele göre farklı işletim sistemlerine sahiptir. Yazımızın bu kısmında ise işletim sistemleri hakkında kısa birkaç bilgiye yer ayıracağız.

Windows Phone 7 İşletim Sistemi Çıkış Tarihi 2010

İphone OS 3.x Çıkış Tarihi Haziran 2009

Android 2.x Çıkış Tarihi 2009

Palm webOS 1.x Çıkış Tarihi Haziran 2009

BlackBerry OS.5 Çıkış Tarihi Kasım 2009

Windows Mobile 6.5.x Ekim 2009

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir