Çiğ Et Yıkanır mı? Eti Yıkamak Doğru mu?

FriendFeed'de Paylaş | Facebook'ta Paylaş | Twitter'da Paylaş

01 Mayıs 2013 | Kategori: Pratik Bilgiler, Yemek

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazımızda kuşbaşı et, kıyma, tavuk eti yıkanır mı? Çiğ et pişirilmeden önce yıkanmalımıdır? Bu soruların yanıtları ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Etin pişirmeden önce yıkanıp yıkanmayacağı konusunda fikir ayrılıkları bulunur. Kimilerine göre çiğ et yıkanmaz, yıkanırsa etin kalitesi bozulur. Kimine göre ise mutlaka yıkanmalıdır. Belki sizde yıkanması gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz. Bu konuda yaptığım araştırmalar sonucunda uzmanlar çiğ etin yıkanabileceğini fakat bunun fazladan yani ilave bir hijyen sağlamayacağını söylüyorlar.

Kişisel düşüncem eğer eti yıkamadan pişirmek içinize sinmiyorsa sudan geçirebilirsiniz. Tavuk eti de yıkanabilir.  Et yıkanır mı ? diye soranlar olduğu gibi Kıyma yıkanır mı? diye de merak edenler olmuş yıkayanlar olduğunu duymuştum ancak kıymanın yıkanması bana pek mantıklı gelmiyor doğrusu

Et pişirilirken hijyen konusunda şu yapılabilinir.  İçinizi rahat tutmak için mevzuda tavuk ise riskli bir yiyecek olduğundan önceden depouillage yapılabilir.

Depouillage: Pişirme yada haşlama yapılırken üzerine çıkan köpüklerin kevgirle vs. alınma işlemidir.Yorum YapınBumerang - Yazarkafe