Evimin Odalarını Hangi Renge Boyamalıyım?

Havaların ısınması ile bahar temizliğine paralel boya badana işleri başladı. Bahara tertemiz girmek isteyen ev sahipleri şimdilerde renk seçme telaşında. Tabi ki bu rengin ne olacağı önemli bir soru hem sevdiğiniz rengi, hem mobilyaya uygun rengi bir arada kullanmak zor bir tercih.

Seçeceğinizi rengi belirlerken dikkat etmeniz gereken belli hususlar olacak;

Evin cephesi güney mi, kuzey mi? pencereler küçük mü büyük mü? Eğer cepheniz kuzey, camlarınız küçük ise karanlık olacağı için koyu renkler yerine açık renk tercih etmek lazım.

Mobilyalarınıza uygun olsun diye bire bir aynı renk tercih etmek yerine mobilyanızın renginin en açık tonunu tercih edin. Böylelikle daha aydınlık olacak ve gözünüz yorulmayacaktır.

Tüm evi aynı renge boyayarak renge olan ilginizi azaltmayın. Her odayı o odanın kullanıcısının zevkine göre boyayarak farklılık yaratın.

Salon ve oturma odası gibi odalar da bir oda duvarını zıt bir renk yaparak canlılık katabilirsiniz.

dyo ıhlamur

Odaları kullanım amaçlarına göre boyatmak daha doğru bir karar olacaktır. Salonu daha canlı, ışığı ayarlayabildiğiniz renkler tercih ederken, yatak odası daha soft, sakinleştiren renkler tercih edilir.

Çalışan bir bayansınız mutfağa akşam belli bir saatte giriyorsanız. Enerji verecek, enerjinizi diri tutacak canlı renkler tercih edin. Örneğin kırmızı, turuncu vb. renkler hava karardıktan sonra girilen mutfaklarda içinizin açılmasına neden olacaktır.

Boya denilince akla 4 ana boya gelmektedir. Bunlar; Plastik boya, su bazlı silikon esaslı silinebilir boya, yağlı boya, son zamanların en revaçta boya çeşidi nano teknolojik kendini temizleyen boya. Tercih edilirken iki kere düşünülen boya çeşidi yağlı boya. Tüm duvarı olmasa da özellikle çocuk odalarında hoş resim yapmak için tercih edile bilinir.

En çok tercih edilen renkler;
Dyo: Ihlamur, Yeni Fildişi, Belce Beji, Şampanya, Buz Beyazı
Marshall: Mum Işığı, Vanilya Çiçeği, Kum Beji, Fildişi
Gülen Boya: Açık Fildişi, Sahra Beji, Şampanya, İstanbul Beji

En-Yeni-marshall-iç-cephe-renk-kartelası
dyo-yenifildisi

Related Posts

One thought on “Evimin Odalarını Hangi Renge Boyamalıyım?

  1. Hoş bir içerik olmuş. Güney kuzey konusunu biz de ev sahiplerine aktaracağız. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir