Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Yapılır?

Yaz aylarının vazgeçilmezi güneş gözlüğü ile ilgili bilgilerinizi tazelemeye ne dersiniz? Güneş gözlüğü nasıl olmalı, ya da güneş gözlüğü nasıl seçilir şeklindeki soruların yanıtlarını yazımız içerisinde bulabileceksiniz. Güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gerekenler hakkındaki önemli detayları yazımız içerisinde bulabileceksiniz. O halde hiç zaman kaybetmeden, güneş gözlüğü nasıl seçilir şeklindeki sorunun yanıtlarını sizlere aktarmaya başlayalım:

gozluksecimi

Güneş gözlüğü nasıl seçilir? Güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk önce, alınacak olan güneş gözlüğünün ultraviyole ışınları geçirip geçirmediğine dikkat etmek gerekmektedir. Ultraviyole geçirmeme özelliğine sahip olan bir renkli cam güneş gözlüğünün, renkli camdan ibaret olduğunu, ve belirli nedenler dolayısı ile göz sağlığına zarar verdiğini unutmamalısınız. Bu nedenle, güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, mutlaka, ultraviyole ışın geçirmeme özelliğine bakmalısınız.

Güneş gözlüğü seçimi nasıl olmalı sorusunun cevapları arasında, öncelikle alınacak olan güneş gözlüğünün sertifikalı olmasına da dikkat etmeniz gerekmektedir ki bu sertifika, güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan, güneş gözlüğünün kalitesini ortaya koyacak nitelikte olmalıdır. Camın renginin koyu, ya da açık olmasının ise çok fazla önemli olmadığını unutmamalısınız.

Güneş gözlüğü seçimi nasıl yapılır? Sorusunun yanıtlarından bir diğeri de güneş gözlüğünün çerçevesidir. Bir çerçeve, elbette güzel görünmelidir, ancak bunun yanında gözün güneş ışığından korunması için yeteri kadar büyük olmasına da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yüzümüzün şekli de güneş gözlüğü seçiminde önemli rol oynar. Gözlüğünüz ya kaşınızın altında yada kaşlarınızı da kapatacak şekilde bir çerçeveye sahip olmalı, yüzünüz kare şeklinde ise yuvarlak çerçeveli, üçgen bir yüze sahipseniz gözlük karemsi olan gözlükler daha iyi olabilir. Yüzünüz küçükse büyük gözlük hoş durmaz. Yüzünüz yuvarlak ise köşeli yada dikdörtgen şeklinde gözlükler daha uygun olur. Yüzünüz oval gibiyse yumuşak köşeli büyük gözlükler tercih edilebilir. Yüzünüz uzun ise kare küçük gözlükler yüzünüzün tipine göre güzel olabilir.

Tüm bunlara ek olarak, güneş gözlüğü almayı düşünüyorsanız, alacağınız güneş gözlüğünün cam renginin homojen olmasına da dikkat etmelisiniz demektir. Bu homojenlik, görmenizin bulanıklaşmasını önleyeceğinden dolayı göz sağlığınızın korunmasını sağlayacaktır.

Mavi gözlülerin koyu füme rengi, yeşil bal rengi gözünüz varsa koyu kahverengi  gözlük tercih etmeleri önerilir.

Eğer bir güneş gözlüğü almayı düşünüyorsanız, ve herhangi bir göz kusurunuz bulunuyorsa, alacağınız güneş gözlüğü için mutlak surette sizi kontrolden geçiren göz doktorunuzdan tavsiye istemeniz uygun olacaktır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir