Hastalıklardan Koruyan Yiyecekler Ve Sağlıklı Beslenme Önerileri

Soğuk kış günlerinde hastalanmamak için bağışıklığımızın çok güçlü olması gerekir. Bağışıklığımız, savunma sistemimizin güçlü olması için bizi hastalıklardan koruyan yiyeceklere ihtiyacımız vardır.

Yiyeceklere geçmeden önce şunu belirtmek gerekir. Bağışıklık duygusal bir sistemdir. Duygu durumumuz bağışıklığımızın güçlü olması için çok önemlidir. Bağışıklık sistemimizi yediklerimizle güçlendirdiğimiz gibi duygusal durumumuzla da güçlendirmemiz gereklidir.

SARIMSAK

Sarımsak bağışıklık ve kalp damar hastalığı için önemli bir besin. Sarımsak hapları  var kokmasın diye  ama bunun da doğalını almak daha iyi. Çünkü sentetik maddeler yeteri kadar vücut tarafından kullanılmıyor. Çok özel bir gıda sarımsak da 2 tane madde var. Bir tanesi etken madde diğeride o etken maddeyi oryaça çıkaran şey. Bu ikisin etkileşime girebilmesi için faydalı olabilmesi için sarımsağın ezilmesi gerekiyor. Yani bütün olarak yutulan sarımsak vücutta etki göstermiyor. Çorbalarda, salatalarda sarımsak kullanın. Dövüp veya ucuna bir kesik atıp yutun. Sarımsağın direk yutulması pek faydası bulunmuyor. Sarımsağı bütün halde ete, balığı, tavuğu fırında pişirirken içine atarsak yemekler çok lezzetli olabiliyor. Sarımsağı ezerek veya rendeyerek yemeliyiz, tansiyon hastaları dikkat etmeli tabiki

Sarımsağı Yutmak Yerine Bu Şekilde Tüketin.

Sarımsağı pişirirsek etkisi daha çok artıyor. Fırında et, balık veya somon pişirirken sarımsağı bütün halde fırına koyarsak sarımsak buharla birlikte şişiyor. Hem çok besleyici hemde çok lezzetli bir garnitür oluyor. Kabuğunu soymadan koyabilirsiniz. Veya sarımsağı önce yağlı kağıda sarar sonra alüminyum folyo ile sarıp fırında pişirirseniz sarımsaklar lokum gibi olur.

TUZ

Çok fazla tüketilmemek şartı ile tuz da hayati önemi olan bir besindir ancak rafine tuzlar yerine kaya tuzu, deniz tuzu veya himalaya tuzu kullanılmakta fayda vardır. Tuzu pek çok şeyden alıyoruz zaten.

BRÜKSEL LAHANASI

1 porsiyon Brüksel Lahanası yenildiği zaman günlük C vitamini ihtiyacınız karşılamış oluyorsunuz. Brüksel lahanasını buharda pişirerek yada soteleyip başka sevdiğimiz sebzeler ile birlikte fırınlayabiliriz. Üstüne sağlıklı bir beşamel sos hazırlayabilir çorbaların içine katabiliriz. En kolay şekilde hafif buharda pişirip etin yanına garnitür olarak üstüne de biraz domates sosu ekleyerek afiyetle tüketebilirsiniz. Domates ve sarımsak sosu ile birlikte yersek Brüksel lahanasının içindeki etken maddeleri vücudumuz daha iyi kullanır. Lahanagiller C vitamini deposu hafif buharda pişirilip yemek çok sağlıklı olur. Brüksel lahanası C vitamini yönünden çok zengindir. C vitaminin fazlası suda çözünür ve idrar yolu ile vücuttan atılır. Bu nedenle C vitamini almak için meyve suyu içiliyorsa bunu öğünlere bölerek almak gerekiyor.

Yeşil yapraklı sebzeler her mevsim önemli ancak kışın daha da önemli olmaktadır. Yeşil yapraklı sebzelerde içinde sebzeye yeşil rengi veren klorofil bulunuyor. Klorofil bitkinin canlılığını sağlıyor. Mevsiminde taze olarak tüketilmeli, yeşil sebzeleri karıştırarak yiyiniz. Yeşil sebzeler yenirde eğer vücudumuzdaki toksik maddeleri daha çabuk atarak temizleniyor. Temizlenince de bağışıklık sistemimiz daha kuvvetli hale geliyor.  Vücudumuzun yeşil sebzelere çok ihtiyacı var. Özellikle dereotu çok önemlidir. Dere otunu tüketiyoruz. Dereotu sütten fazla kalsiyumlu, emziren anneler süt yapıcı özelliğinden dolayı önerilir yardımcıdır.

YEŞİL SEBZELER

Yeşil sebzeleri tek olarak değil birbiri ile karıştırarak örneğin roka ile dereotunu, maydanoz ile naneyi bu gibi yeşil sebzeleri birleştirerek yersek etkisini artırmış oluruz. Vücudumuzun iyi çalışabilmesi için yeşil yapraklı sebzelere ihtiyacı var. Vücutta asit ve baz dengesi denen bir denge var bunu sağlamak için bizim vücudumuzun yeşil yapraklı sebzelere çok büyük ihtiyacı var.

Ispanağın sapı ve kökü de çok faydalı pişirirken bütün halde pişirerek yiyin. Tabi ıspanağı güzelce temizleyip sirkeli suda bekletip yıkadıktan sonra yiyin. Ispanağın yaprağı kadar kökündeki faydası da çok önemli, Pırasa da aynı şekilde pırasanın sakallı kısmı atılır orada da bütün mineral ve vitaminler vardır. İçlerini güzelce yıkayıp toprağını atarak temizledikten sonra çorbaların içine atabilirsiniz. Göz sağlığı için destek sağlar. Pırasa enginar ve kuşkonmaz gibi çok iyi bir prebiyotiktir. Vücudumuzun bağırsak sisteminin sağlığı koruyan iyi huylu bakteriler var. Bu bakterilerin yetişmesini üremesine yardımcı olur. Pırasa bağırsakları koruyan faydalı bir besindir.

Kefir de çok faydalı canlı bir gıdadır. İçeriğinde kalsiyumda var. Bağışıklık sistemi için, rahat tuvalet yapmak için kefir içmeye özen gösteriniz. Eğer enginar, kereviz, kuşkonmaz, pırasa ve yoğurtla bolca yenirse daha faydalı olur.

TURUNÇGİLLER

Limon, mandalina, portakalı beyaz lifleri ile yiyin. Turunçgilleri içindeki beyaz kısmı ile tüketmek çok faydalıdır. Limonu dilimleyin beyaz kabuklu kısmı ile suya atın.

Pomelo meyvesi iri greyfurta benzer. Türkiye de yeni tanınan bir meyve tadı greyfurta benzeyen bir meyvedir.

Kan sulandırıcı ve pıhtılaşmayı ilaç kullanan kişiler greyfurttan uzak durmalıdır.

YULAF

Yulaf genelde kahvaltıların içinde tüketiliyor. Bu şekilde tüketilmesi pek çok kişi tarafından beğenilmiyor. Bunun için yulafı az bir yağsız kavurun ve çorbalarınıza ekleyin yulafın içinde bağışıklık sisteminin gücünü artıran vücudumuzda mikroların yenmesine yardımcı olan hücreler var onlarında etkisini artırıyor. Yulaf bağışıklık sistemini olumlu etkiler. Lif kaynağıdır.

ÇÖREK OTU KULLANIMI

Çörek otu çok faydalı bir besin. Ancak tüketirken ağızda bıraktığı acı tat tüketilmek istenmiyor. Bunun için karabiber değirmenleri vardır. İçinde tane tane karabiber vardır. Onun yarısını boşaltıp geri kalan yarısına çörek otu ekleyip karıştırın ve yemeklerinizde bunu kullanın.

Özellikle bağışıklığın düştüğü ve soğuk günlerde hastalanmamak için çörek otu iyi bir seçimdir.

KARATURP

Karaturp ülkemizde çok tüketilmemekle birlikte soğuk günlerin çok değerli bir besinidir. Karaturp karaciğerin toniği dir. Karaciğer vücudun en önemli organlarından biridir. Eğer fazla çalışırsa toksin birikir. Kara turpu rendeleyip suyunu da bir tülbentle sıkıp suyunu içiyoruz. Karaturpun kendisi acıdır. Suyu da acıdır eğer yeşil elma, greyfurt ile birlikte sıkarak da kullanabiliriz. Karaturpu da yaprakları ile birlikte almak gerekir. Karaturp hastalanmamak için öğünlere eklenmesi gereken bir sebzedir. İçine tarhunda eklenebilir. Tarhunda müthiş bir sindirim dostudur. Bağışıklık sistemi için güçlendirici taze bir baharattır. Karaturpu ikiye bölüp içine az bir bal koyup balı 1 gece içinde bırakıp sonrasında içrekde tüketenler var.

Bugün Doktorum Programında Beslenme ve Diyet Uzmanı Berrin Yiğit sağlıklı beslenme ile ilgili çok önemli bilgiler verdi.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*