İdrar Yolu Enfeksiyonuna Hangi Bitkiler İyi Gelir?

İdrar yolu enfeksiyonu kadınların sık yaşadıkları bir sorun olup çok rahatsız edicidir. İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelen bitkiler konusunu okumadan önce idrar yolu enfeksiyonun belirtileri ve nedenlerini buradan öğrenebilirsiniz.

Kronik, antibiyotikler ile geçmeyen idrar yolu enfeksiyonlarında mikroplar dışında kadınlık hormonlarının da bazı eksiklikleri buna neden olabiliyor. Östrojenler sadece genital enfeksiyonlardan değil idrar yolu enfeksiyonlarından da korunmayı sağlıyor. Menopozdan sonra idrar yolu enfeksiyonları artmasında da bunun etkisi görülüyor.

İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelen meyve, sebze ve bitkiler

Kızılcık
Yaban mersini
Cranberry (Frenk üzümü)
Sarımsak
Soğan
Civanperçemi
Adaçayı
Kekik

Cranberry (Frenk Üzümü) İdrar Yolları Enfeksiyonu

Cranberry’de idrar yolunda kronik enfeksiyonuna neden olan mikropların gerek mesane içerisinde gerek idrar yolu içerisinde tutunmasını engelleyen bir madde var. Cranberry (Frenk Üzümü) ile ilgili bilimsel çalışmalardan elde edilen bilgilere göre bu madde yüzey gerilimini azaltarak bakterinin tutunmasını engellediği görülmüş.

Frenk üzümünün ülkemizde daha çok kurutulmuş olanı bulunur. Frenk üzümünün kurusundan 1 avuç kadar tüketilebilir. Tercihen sabah aç karna ve üstüne 1 bardak su içiniz.

Frenk üzümünün dışında ülkemizde çokça bulunan kızılcık meyvesi de idrar yolları enfeksiyonlarında faydalı bir meyvedir. Meyve olarak yenileceği gibi kızılcık şurubu, kızılcık pekmezi, marmelat olarak kahvaltı da yenilebilir.

Civanperçemi doğal ostrojen içerir. Fito ostrojenler vücutta koruma amaçlı kullanıldığında dozu iyi kontrol edilirse zararlı olmazlar. Civanperçemi içinde doğal antibiyotiklerde bulunuyor. Acımsı bir tadı vardır.

İdrar yolları için faydalı bitkisel çay karışımı

2 tatlı kaşığı civanperçemi
1 tatlı kaşığı kekik
1 tutam adaçayı

Hazırlanışı:

Bitkileri cam bir demliğin içine koyup üzerine kaynar su ile dökün. Tahta bir kaşıkla karıştırıp kapağını kapatıp yaklaşık 10 dakika demlendirin.

Kekik doğal bir antibiyotiktir. Adaçayıda genital ve idrar yolu enfeksiyonları için çok faydalı bir bitkidir. Doğal antibiyotikler içerir. Antiseptik bir bitkidir. Fito ostrojen içerir.

Sarımsak ve soğan bir antibiyotik deposu gibidir. Eğer idrar yolu enfeksiyonunuz varsa soğanı ve sarımsağı çiğ olarak tüketmeniz gerekir. Sarımsak havanda dövülürse etkisi daha çok görülür. (Sarımsak ve soğana karşı alerjiniz yoksa)

İdrar yolu enfeksiyonları için doğal çözümler arayanlara yönelik bilgi vermek amacı ile Dr. Elif Güveloğlu’nun idrar yolu enfeksiyonuna  iyi gelen besinler konusunda verdiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmıştır.

Uyarı: Bilgilendirme amacı ile yazılmıştır. Kronik bir rahatsızlığı olanları, tedavi alanların ve  hamile bayanların doktorlarına danışmadan bitkileri kullanmamalıdırlar. Hastalıklarınızın teşhis ve tedavisinde mutlaka doktorunuza danışınız.

Kabızlığa ne iyi gelir?

Related Posts

One thought on “İdrar Yolu Enfeksiyonuna Hangi Bitkiler İyi Gelir?

 1. İdrar yolu enfeksiyonu için çay tarifi

  1 tutam mısır püskülü
  1 tutam kiraz sapı
  1 tutam yaban mersini

  1 bardak sıcak suyun içinde üzeri kapalı olarak 5-6 dakika demleyin.

  Bu çay ıslak maya giyenlere, denizde üşütenlerde idrar yolu enfeksiyonu gidermek ve sistit riskini azaltmak için yardımcıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir