İnternetten Kredi Kartı İle Trafik Cezası Ödeme

Geçen hafta sonu evin önünde park alanı bulamadığım için aracı bir ilerideki caddenin yolun kenarına çekmek zorunda kaldım. Birçok araba park etmiş iki aracın arasına bende girdim. Sonra ayrıldım. Daha sonradan gelen trafik cezası ile oraya park edilemeyeceğini öğrenmiş oldum. Üstelik üst üste iki gün ceza kesilmiş eğer ceza makbuzu araç camına bırakılsaydı ben aracın yanına gittiğimde en azından bu uyarıyı görmüş olacaktım. Caddenin başında ağaçların arasında kalmış bir park yapılmaz levhası var dikkatli bakınca görülüyor. Fakat caddeye diğer taraftan giriş yaparsanız bu uyarıyı görmeniz mümkün değil kısacası iki gün üst üste taşıt yoluna park etmekten dolayı trafik cezası yedik. Dua etmeliyim aracımı çekmemişler. Eğer çekilseydi park cezalarında çekilen araç için diğer bir kalem ise aracın götürüldüğü parkta ödenecek park etme ücretidir ve günlük hesaplanır. 1 günlük ücret 10 TL’dir. Park cezalarında ödenecek diğer ücret ise trafik vakfına ödenecek 70 TL’lik çekme ücretidir. Bu ücretler trafik cezasına ilave ediliyor. Fakat sadece park cezası yemişseniz 2017 yılı için ödenecek ücret 95 TL dir. Eğer tebligat elinize erken ulaşırsa, ulaştığı tarihten itibaren 15 gün içinde öderseniz sadece %25 trafik cezasında indirim gerçekleşebilir. Vakıf ücreti ve park bedelinde herhangi bir indirim olmaz. 2018 yılında trafik cezaları yeniden değerlendirilip artırılacaktır.

Kısacası sadece park etme cezası 95 TL erken ödeme yapılırsa %25 indirim olur. 71.25 TL olarak ödeme yaparsınız.

Trafik cezaları nereye ödenir? Kredi Kartı İle Trafik Cezası Ödeme

Trafik cezasını internetten online olarak Gelir İdaresi Başkanlığının İnternet Vergi Dairesinden Motorlu Taşıtlar bölümünden kredi kartınızla ödeyebilirsiniz.

Trafik Cezası Ptt’ye Ödenir Mi?

Bunun dışında trafik cezalarını anlaşmalı bankalar veya Ptt şubelerinden ödeme yapabilirsiniz. Bunun için cezanın size tebliğ edilmiş olması ve bu tebliğ kağıdının yanınızda olması yeterlidir. Daha sonra PTT şubelerine giderek NAKİT olarak cezanızı ödeyebilirsiniz.

TRAFİK CEZASI NEREYE ÖDENİR?

Online olarak trafik cezası ödemek için www.gib.gov.tr  sitesine giriş yapıp buradan İnternet Vergi Dairesine tıkladığımızda karşımıza Motorlu Taşıt İşlemleri gelecektir. Buradaki seçenekler arasında birincisi olan “Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme” bağlantısına tıkladığımızda karşınıza gelecek ekranda trafik cezasını sorgulayabildiğiniz gibi motorlu taşıt vergisini de ödeyebiliyorsunuz.

Trafik Cezası Bankamatikten Ödenir mi?

Bankamatiklerden trafik cezası borç ödeme işlemi gerçekleştirilememektedir.

Trafik Cezası Bankaya Ödenir Mi?

Trafik Cezası anlaşmalı bankalara ödenebilir. Ceza size tebliğ edildikten sonra ceza makbuzu ile Akbank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Yapı Kredi, HSBC, Finansbank, TEB, Vakıfbank, Denizbank, Türkiye Finans Katılım Bankası, Aktif Bank ve Ziraat Bankası şubelerine giderek kolaylıkla borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Trafik Cezası Öğrenme

Plakadan trafik cezası sorgulamak için egm.gov.tr sitesinden trafik cezası ve otorpark sorgulaması yapmalısınız. Sizden aracınızın Plakası, Tescil Belge Seri ve No su istenecektir.

BİR ÖNERİM VAR

Trafik cezasının internetten kredi kartı ile nasıl ödenebileceğinin yolunu anlattık. Özellikle park cezaları için benim bir önerim var. Bazen farkında olmadan özellikle büyük şehirlerde yanlış yere park ediyoruz. Ben diyorum ki park yasağı olan yerlerde kaldırımların kenarı kırmızıya boyansa en azından vatandaş da daha kolay fark eder. Eğer bu önerime sizde katılıyorsanız lütfen yorumunuzu eksik etmeyiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*