Kahvenin Faydaları ve Zararları

Misafirliklerin ilk ikramlığıdır kahve. Bir arkadaşınıza gittiğiniz zaman, size ilk olarak kahve ikram eder. Bir alışveriş merkezine gittiğinizde, kahve ya da çay alır mısınız diye sorulur. Otobüs ya da uçak seyahatlerinde dahi kahve ikram edilmektedir. Kısacası kahve her zaman kurtarıcı niteliğinde, baş ikram aracı olarak kullanılmaktadır. Acaba bu kadar sevilen kahvenin, ne gibi faydaları ve zararları bulunmaktadır? İşte kahvenin faydaları:

Uyarıcı etkisi olan kahve, uykusu açılmayan kişilerin tükettiğinde uyku açıcı, dikkat dağınıklığı sorunu yaşayanlarda konsantrasyon, alkol kullanan kişilerde ise kendine getiren bir etkiye sahiptir. Kahvede var olan diüretik etki sayesinde, böbrek taşı oluşumunun önüne geçilebilmesi gibi bir durum söz konusu. Bunun aksi bir durum da zaman zaman gündeme gelmektedir. Ancak sağlık çalışanları arasında yapılan bir araştırma dahi, kahve içmeyenlerde, böbrek taşının daha sık oluştuğunu göstermektedir. Egzersizle birlikte alınan ölçülü bir kahve ise, Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, güneşin ultraviyole ışınlarının oluşturduğu kanser riskini azaltıcı bir etken olarak görülmekte.

kahve

Ve kahvenin faydalarının yanında, işte zararları: Kahvenin ülseri tetiklediği belirtiliyor. Çünkü, mide asitlerini arttırıcı bir etkiye sahip. Bu nedenle, mide hastalığı sorunları yaşayan kişilerin, günde iki fincandan fazla kahve içmeleri önerilmiyor. Aynı zamanda, kahve, kalpte ritim bozukluklarına neden oluyor. Yüksek miktarda kahve tüketimi ile alınan kafein, kalpte çarpıntıya sebebiyet veriyor ve bu kalp çarpıntısı da, kalp rahatsızlığı olanlarda özellikle istenmeyen bir durum. Kalp sorunu olanlar az miktarda kahve tüketmelidirler.

Yemek zamanlarında, kan şekeri yükselen kişiler, aynı zamanda bir de kahve tüketirler ise, şeker hastalığı için bu tüketim de olumsuz etki yapıyor; ve bu nedenle de, şeker hastalarının da tüketecekleri kahve miktarına dikkat etmeleri gerekiyor. İçeriğindeki kafein sebebiyle bağımlılık da yapabilen kahve, gün içerisinde dört ya da beş fincan içildiğinde, yüksek tansiyona sebep olabiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*