Modern ve Şık Mutfak Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Modern ve şık bir mutfak dekorasyonu için öncelikle parlak yüzeyler, ince çizgiler ve modern motifler olmazsa olmazlardandır. Değişen ve gelişen mimari yapılarla birlikte 2012 yılında artık daha modern çizgiler tercih edilmekte. Modern tasarım ise doğası gereği tamamen minimalist bir yapıdan oluşmaktadır. Herhangi bir dekor için uyduracağınız süslemeler, modern mutfak anlayışına uygun değildir.

Bugün ev dekorasyonu için yapılan çalışmalarda masrafın büyük kısmını süsleme ve motifler kapsamaktadır. Ancak modern mutfak dekorasyonu anlayışında bu tarz objelere ihtiyacınız yok. Bu yazımızda modern mutfak anlayışına uygun öneriler bulabilir, dilerseniz bu önerileri kendi mutfağınız için uygulayabilirsiniz.

Mutfağınıza farklı bir görünüm kazandırmak için, ister mutfak eşyaları ister elektronik aletler olsun, özel aksesuarlar seçilir. Piyasada mutfak dekorasyonunun önemli bir parçası haline gelen tasarım, renk ve dokuda pek çok aksesuar bulunmaktadır. Modern bir mutfak artık pişirme kapları, tabaklar, T-setleri, cam ve gelişmiş elektronik ürünlerle tamamlandı.

Mutfağınızın modern ve çarpıcı olmasını, kendi stilinden söz ettirmesini mi istiyorsunuz? Öyleyse daha renkli ve sık seçimleri tercih edebilirsiniz. Örneğin, mutfağınızın zeminini inceleyelim. Siyah-beyaz damalı bir desen ve renkli aydınlatma ürünleri, evet bir mutfak için modern tarzın simgesi olabilir. Sonraki aşamada ise cam veya akrilik dolap kapakları ve farklı tasarıma sahip sandalyeleri kullanabilirsiniz.

Daha sade ve saf bir mutfağa sahip olmak istiyorsanız tercihiniz minimalist modern tarz üzerine olmalı. Dolaplarınız keskin hatlara sahip olmalı ve süs kullanılmamalı. Yüzeyler parlak ve spot ışıklar ile aydınlatılmalı, nötr renklerle birlikte modern bir tarz kazandırılmalı.

Daha Şık ve Modern Dolaplar

Modern mutfaklara nasıl dolaplar seçilebilir? Modern mutfaklar için düz ve tek bir rengin yoğunlaştığı dolaplar, benzer tasarımlara sahip çekmeceleri buluşturan araçlar kullanabilirsiniz. Ancak bir mutfağın modern ve şık olabilmesi yalnızca görünüm açısından değil aynı zamanda kullanılabilirlik açısından da önem arz etmektedir.

Günümüzde daha renkli ve lake dolaplar ön plana çıkıyor. Yüzeylerin parlak olması ve spot ışıklandırmanın kullanılması dolaplarında bu tarza daha uygun olarak dizayn edilmesini gerektiriyor. Ancak renkli bir yaşam tarzını benimseyenler, mutfak dolaplarında kırmızı, turuncu, mor ve yeşil gibi canlı renkleri tercih edebilir. Fakat unutmamanız gereken bu renkleri bir arada uyum içinde kullanabilmek. Bunun için duvar ve zemin kısmında beyaz renkleri tercih edebilirsiniz.

Parlak yüzeylere ve renkli dolaplara karşı tereddütleriniz mi var?

Eğer böyle bir kaygı taşıyorsanız, beyaz renk size uygun. Beyaz mutfakların en önemli avantajı mutfağı daha geniş ve ferah göstermesidir. Yalnız beyaz renkleri renkli halı ya da tezgahlar ile değiştirebilirsiniz.

Cam dolaplar

Mutfağınıza farklı bir görünüm kazandırmak istiyorsanız, mutfağınıza cam dolaplar ekleyin. Bunların özelliği, içerisine yapılan rafların kapılarının, içinde saklanan eşyaları rahatlıkla görebilmeniz için cam olmasıdır. Ayrıca çanak çömlekleriniz çok şıksa dolaba yerleştirerek mutfağa çekici bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Kullanışlı Modern Mutfak Eşyaları

Mutfakta kullanacağınız eşyaların kullanışlı olması önemlidir. Yalnızca mutfak dekorunuza uyacağı için mutfak eşyaları almak yanlıştır.

Yukarıda yer alan tüm önerileri yerli-yabancı firmaların kataloglarında bulabilirsiniz. Bu öneriler ışığında uygun seçimler ile mutfağınızda mutlu ve neşe dolu günler geçirebilirsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*