Obezite ve Sağlıklı Zayıflama İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

FriendFeed'de Paylaş | Facebook'ta Paylaş | Twitter'da Paylaş

22 Şubat 2013 | Kategori: Zayıflama

Sponsorlu Bağlantılar

Zayıflamak istiyorum, kilo vermek istiyorum, nasıl zayıflarım diyorsanız belki sizin sorunuzun cevabı da bu sorular arasında yer alabilir.

obezite

Obezite neden bu kadar çoğaldı? Besin kaynaklarına ulaşımın kolaylaşması, hareketsiz yaşam, TV ve bilgisayar gibi teknolojinin gelişmesi, fast food, önemsememe

Tokluk hissi ne demektir? Tokluk hissi gıda alım isteğinin sonlandığı duygu durumudur.

Hızlı yemek yemek kilo alma nedeni midir? Evet, doygunluk hissi beyinde 20-30 dakika sonra oluşur hızlı yemek sindirim problemleri de yaratabilir. Hızlı yemek, doyma hissinizin beyin tarafından algılanmasını önleyebilir.

Beslenirken yiyeceklerin glisemik indeksi önemli midir? Evet son derece önemsenmelidir.

Az uyumak obezite nedenimidir? Az uyumak obezite’ nin gelişimine neden olur. Uykuda da bazal metabolizma enerji yakar, gıda almayız. Ayrıca kaliteli uykudan sonra egzersiz kapasitemiz artar. Uyku bireye, yaşa göre değişir ve 6-8 saat uyku yeterli olur.

Yemek yedikten sonra uyumak kilo aldırır mı? Evet aldırır. evet yemek ile uyku arasında 3 saat süre olması önerilir, uykuda enerji tüketimi yavaşlar .

Her gün yemek ile birlikte maden suyu içmenin sakıncası var mıdır? Günde 2 şişeden fazla maden suyu önerilmez. Ayrıca meyveli maden sularında şeker vardır tüketiminde dikkat edilmelidir.

Spor da yapıyorum ama kilo veremiyorum? Öncelikle hormonal hastalık varmı diye bakılsın, sonra da dengeli beslenme eğitimi alınız.

Devamlı yemek yeme isteğinin olması diye bir problem var, bu isteğin azaltmak için öneriniz var mi ? Devamlı yemek yeme isteği hormonal neden ya da genetik hastalıktan kaynaklanıyor olabilir. Araştırılması gerekir Endokrine gidiniz.

Günde 5 öğün mü yoksa 3 ana öğün mü yemek yemeliyiz? 3 ana öğün 3 ara öğün yenilmesi önerilir.

Sigarayı bıraktıktan sonra kilo aldım sebebi nedir ? Sigara iştahı azaltıcı ve metabolizmayı artırıcı etkisi vardır. Sigara bırakılınca 6-10 kg alınır. Sigara bırakırken diyet başlamak gerekir.

Gece yemek yemek kilo aldırır diyorlar. Bu ne kadar doğru? Gece yemek kilo aldırır.

Spor yapmasak ve metabolizma hızlandırıcı ilaçlar kullansak kilo verebilir miyiz? Metabolizma hızlandıran ilaçlar yoktur, kilo kaybı için değil sağlık için günde 30 dak orta şiddette egzersiz önerilmektedir.

Diyetisyen diyet programı yazıyor. Haftanın 5 günü iş yerimdeyim nasıl uygularım? Yemeklerinizi evden götürebilir yada iş yeri yemekleriniz çerçevesinde planlama yapabilirsiniz.

Karışık bitki çaylarıyla zayıflamak mümkün müdür? Mümkünse sağlıklı mıdır? Zayıflatacak mucize bir bitki çayı yoktur.

İnsülin direnci ilaçlar ve yaşam tarzı değişikliğinden sonra tamamen kurtulunabilecek bir rahatsızlık mıdır? Hayır değildir, tedavi olduğunuz sürece insülin direnci azalır, tedaviler bırakılınca insülin direnci tekrar eski haline gelir.

Ailede kilo problemi olan çocuklar için daha şişmanlamadan alınacak önlemler nelerdir? Egsersiz ve doğru beslenme alışkanlığının kazandırılması önemlidir. Bu çabada ebeveynler doğru rol model olmalıdır.

Akupuntur zayıflamada kullanılması tavsiye edilebilirmi, zararı varmıdır?  Tavsiye edilen bir yöntem değildir.

Ünlü diyetleri ne kadar sağlıklı? Diyet kişiye özeldir uzmanı tarafından verilmeyen diyetler bireye zarar verebilir. Bireyin vücut verileri, laboratuvar verilerine dikkat edilmelidir.

Kilo vermemize yardımcı bantlar gerçekten işe yarıyor mu?  Kilo verdirdiği söylenen bantların, bilimsel olarak hiç bir yararı yoktur.

Zayıflamak için maydanoz suyu, soğan suyu ne kadar etkili? Doğada hiç bir besinin mucizevi gücü yoktur. Sağlıklı yaşam ve fiziksel aktivite olmadan sağlıklı kilo olmaz .

Bitki çayları zayıflamaya iyi gelir mi? Bitki çayları vücuttan su atımı sağlaması dışında yağ yakıcı özelliğe sahip değildir.

Çocuklarda özellikle kilo almaya neden etkenler nelerdir? Yanlış beslenme, yetersiz hareket, TV ve bilgisayar başında uzun süre geçirme.

Obezite hangi hastalıkları tetikler? Şeker hastalığı, hipertansiyon,erken damar sertliği, eklem ve uyku bozuklukları, cilt hastalıkları, kanser ve felci tetikler.

Orta yaşta bir kişi günde kaç kalori almalı ve bunun ne kadarını egzersizle harcamalı? Bu bireyin işine, cinsiyetine, vücut yapısına ve hastalıklarına göre değişir. Ancak erkek 1800, kadın 1600 kalori alırsa normal beslenebilir.

Kilolu olmak boy uzamasını engeller mi? Erken ergenliğe sebep olabilir, bu nedenle boy kısa kalabilir. kilo başka hastalıkların da belirtisi olabilir.

Yemek sırasında dolu dolu su içmek doğru mu? Mide hacmini artırarak yemeyi azaltabilir ancak bazı durumlarda sindirim güçlüğüde yapabileceği bilinmelidir.

Yemeklerde zeytinyağı kullanılması öneriliyor, ayçicek yağını kullanmamız vücutta ne gibi olumsuzluklara neden olur? Ayçiçek yağı zararlı değildir. Beslenmede olduğu gibi yağlarda da çeşitlilik gerekir.

Yağların yüksek ısıya maruz kalması  kızartma yapılması sağlıklı değildir.

Trans yağlar zararlıdır.

Obezite de vücut kitle endeksi nin önemi nedir? Vücut kitle indeksi obezite için en basit göstergedir. Ancak önemli olan vücut yağ yüzdesi ve dağılımı da önemlidir.

Aşırı dondurma yemek kilo aldırır mı? Evet aşırı dondurma yemek, içerdiği kaloriden dolayı kilo almanıza neden olur.

Metabolizmayı nasıl hızlandırabiliriz? Metabolizmayı hızlandırmanın tek ve biricik yolu kaliteli egzersiz yapmaktır.

Çocukken alınan kilolar boya gider denir bu ne kadar doğru? Hayır doğru değildir. Boy için genetik faktörler, doğru beslenme ve fiziksel aktivite önemlidir.

Yemekle birlikte su içilmesinde bir sakınca varmıdır? Hayır yemekle birlikte ya da sonrasında ya da öncesinde su içilmesinde sakınca yoktur .

Obezite ile mücadelede suni tatlandırıcılar önerilir mi? Mümkün olduğunca şekersiz tüketim hareketli yaşam önerilir. Zorunlu durumlarda özellikle hamur sütlü tatlılarda kullanılabilir.

İnsilün salınımı hızlı bir şekilde olmaması için kan şekeri düştüğünde ne yenilmeli? Meyve ve süt-yoğurt, meyve ve ceviz-badem, tam tahıl ekmek ve 1 dilim peynir gibi seçenekler olabilir.

İyot eksikliği nedeni ile tiroid bezinin yavaş çalışması obeziteye yol açmıyor mu? Hipotiroidi, tiroid bezinin yavaş çalışması sonucu tiroid hormon üretiminin azalmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Hipotiroidi metabolizmayı yavaşlatarak kilo alınmasını kolaylaştırır.

Çok fazla yemek yiyorum fakat doymuyorum sağlıksız besleniyorum ne yapmalıyım? Açlık-tokluk merkezleri bireye göre algısı farklıdır, bu merkezlerin hassasiyeti bireyseldir. Bu halde iştah hormonlarına bakılmalı

Vücuttaki yağ oranı en saglıklı nasıl azaltılır? Aerobik ve anaerobik egzersiz yapılması birlikte önerilmektedir.

Bir insan kaç yaşına kadar uzar? Boy uzunluğu için kemik yaşı değerlendirilmelidir, kemik yaşı kızlarda 14 erkeklerde ise 16 yaşında tamamlanır.

Reklamlarda gördüğümüz zayıflama hapları ne kadar etkili? Zayıflama haplarının yan etkileri vardır önerilmez. Önemli olan sağlıklı beslenme ve harekeli bir yaşam biçiminiz olmasıdır.

Obezite için bir aşı var mı ? Genlerle obezite sorunu çözülemez mi? Obezite aşısı yok, genlerle halletmek için henüz yeterli bilgimiz yok

Obezite yaşam kalitesini ve süresini azaltır.

Obezite, aşırı kilo uykuda nefes tıkanmasına horlamaya neden olurmu? Evet, horlama ve uykuda nefes durmasının en önemli nedenidir.

Hangi ekmeği tercih etmeliyiz? Tam buğday unundan yapılmış ekmek önerilir.

Kepek ekmek zayıflamakta ne kadar etkili, sağlıklı mı? Evet sağlıklı doygunluk hissini artırarak sonraki öğünde daha az yemeyi sağlayabilir.

Hangi tatlıları yemek gerekir?  Tatlı isteğinizi sütlü ve meyveli tatlılardan sağlayabiliriz.

Mide balonu hakkında bilgi almak istiyorum. Zararları varmıdır? Bu yöntem, obezite tedavisinde etkinliği çok iyi olmayan bir uygulamadır. Şu an obezite tedavisinde önerilmemektedir.

Yaşlılıkta yağ dokusu artar, kas dokusu azalır. Bu nedenle, daha dengeli beslenmeleri (az) ve düzenli egzersiz önemlidir.

 

 
1 Yorum yapılmış Obezite ve Sağlıklı Zayıflama İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Avatar

Beyaz Çay ile Hem Güzelleşin Hem Zayıflayın | Faydalı Bilgiler

26 Şubat 2013 Saat 01:30

[…] de fayda var.  Beyaz çay veya diğer bitkisel çaylar direk olarak sizi zayıflatmaz bunlar kilo vermek için diyet yaparken size destek […]

Yorum YapınBumerang - Yazarkafe