Şeker Hastalığına Bitkisel Karışım ve Bitkisel Çaylar

Şeker sorunu olanların destek olarak faydalanabileceği bitkisel karışım ve bitki çayları hakkında bilgiler yer almaktadır. Dr. Feridun Kunak programında şeker hastalığı olanlara faydalı olabilecek destek olarak önerilen karışımlar ve bitki çayları hakkında bilgiler verdi. Ve önerilerde bulundu. Egzersiz yapmanın önemini anlattı.

Şeker Hastalığı İçin Karışım

50 gr mahlep
50 gr çörekotu tozu (havanda ezilerek elde edilir)
50 gr üzüm çekirdeği tozu
50 gr tarçın

Hepsini bir cam kavanoza koyun ve karıştırın. Zayıflamak isteyenler de bu karışımı destek olarak kullanabilirler. Şeker hastalığınız az ize 1 çay kaşığı şeker hastalığınız daha fazla ise 1 tatlı kaşığı karışımı 1 tatlı kaşığı yoğurt ile yiyebilirsiniz.

Yemek arasında sabah, öğle ve akşam yenilecek

Şekerli bir  meyve olan üzüm çekirdeğinin şeker hastalığında kullanılması beni şaşırttı doğrusu araştırdım. Edindiğim bilgiye göre üzüm çekirdeğinde bulunan proantosiyanidin adı verilen doğal bileşikler kilo kaybının sağlanmasının yanı sıra, vücutta insülin’in etkinliğini de artırabileceği bildiriliyor. Üzüm çekirdeği 1947 yılında Bordeaux Üniversitesi’nden emekli tıp profesörü, Fransız Kimyacı Jack Masquelier tarafından keşfedilmiş ve damar duvarlarını güçlendirdiği görülmüş.

Mahlep’in ise kan şekerini düşürücü olarak yaygın olarak bir kullanım alanı vardır. Tarçın şeker hastalığına bilinen bir baharattır.  Çörek otu da kan şekeri yüksek olanlar için önerilir.

Uygulamadan önce mutlaka kan şekerinizi ölçtürün.

Not: Hipoglisemi hastalığı kan şekeri düşük olanların çörekotu kürünü uygulamaları sakıncalıdır. Hipoglisemi, kan şekerinin olması gerektiğinden daha düşük olması durumudur.

UYARI: İlaç kullanıyorsanız doktorunuza danışmadan bu karışımı kullanmayınız. İlaç ile birlikte şekeriniz çok daha fazla düşebilir.

Zeytin yaprağı çayı da kolesterol düşürücü özelliği var. Kolesterol ve şeker düşürmek için faydalı 1 su bardağı suyun içinde 1 tutam zeytin yaprağını 1 dakika kaynatıp 1 dakika demleyin. Zeytin ağaçlarında kanser olmadığı görülmüş

Ceviz yaprağı ile 1 tutam ceviz yaprağı 1 su bardağı suyun içinde 1 dk. kaynatılıp 1 dk. demlendirilip hazırlanıyor.

Bunlardan 2-3 fincan içilebilir.

Acı baklayı toz haline getirin. 1 tatlı kaşığı yoğurt ile karıştırıp yiyebilirsiniz. Bununda faydalı olduğu söylendi. Üstüne su içiniz.

Bilgilendirmek amacı ile yazılmıştır. Hastalıklarınızın tedavisi ve teşhisinde mutlaka doktora danışınız. Bitkilerinde ilaçlar gibi yan etkileri olduğunu unutmayınız. Ölçüsüz alınan her şey sağlığınıza zarar verecektir. Bitkisel de olsa bilinçsizce doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Yanlışlık olduğunu düşündüğünüz bir bölüm varsa yorum bölümünden bunu bildiriniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*