Sivilce Nasıl Geçer? Diye Soranlara Sivilceleri Kurutmak İçin Tonik

Sivilcelerim için ne yapmalıyım? Diye soranlar bu yazıda sivilceli cilt için uygulayabileceğiniz güzel bir tonik tarifini anlatacağız.

Sivilceler nasıl oluşur? Sivilceli kişilerde yağ salınımı fazladır. Bunun sonucu olarak yağ kanalına tıkanma meydana gelir. O bölgede herkes de olabilen mikroplar yağ kanalında ürer ve yağları parçalaması sonucunda iltihaplı sivilce meydana gelir.

guls-suyu-sivilce

Sivilceleri kurutmak için tonik

Sivilceler için gül suyundan faydalanılıyor. Çünkü gül suyunun antibakteriyel ve cildi sıkılaştıran bir etkisi vardır.  Doğal gül suyu iyi bir toniktir. Satın alınan gül suyunun doğal gerçek gül suyu olması önemli bunun için alırken içindekiler kısmına bakmalısınız içeriğinde gül esansı, aroması ya da parfümü ibareleri varsa bu ürün gerçek gül suyu değildir. Tonik için alkol içermeyen bir gül suyu tercih etmelisiniz.

Gül suyu kurutucu bir etkiye sahiptir. Sivilceli ve karma bir cilde sahipseniz gül suyu ile maden suyunu yarı yarıya karıştırıp tonik hazırlayabilir ve bununla sabah ve akşam cildiniz temizleyebilirsiniz. Sivilceli ciltlerin temiz tutulması önemlidir.

Sivilceleriniz geçtiğinde yani yüzünüzde kırmızı kırmızı aktif olarak sivilce kalmadığında gözenekleri peeling ile temizlemeniz tavsiye edilir. Bunun için ise en uygun peeling malzemesi olarak Türk kahvesi kullanılabilir. Peeling cildinizin yapısına göre hazırlanır.  Kuru ise zeytinyağı ile karma ise maden suyu ile veya su ile sulandırarak hafif hareketler ile fazla bastırmadan peeling yapılır. Daha sonra soğuğa yakın ılık su ile yıkanır.

Sivilceler için tonik yazısı Biyolog Pervin Bulgak’ın verdiği bilgilerden esinlenerek hazırlanmıştır. Sivilce için doğal bir çözüm arayan kişilerin faydalanması için paylaşılmıştır.

Uyarı: Peeling 1o günden daha erken aralıklarla yapılmamalıdır. Sık peeling yapmak önerilmez. Cildin kendini yenilemesine zaman tanımalısınız. Sivilceleri ellemeyiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir