Yürüyüş Yapmanın İnsan Sağlığına Faydaları

FriendFeed'de Paylaş | Facebook'ta Paylaş | Twitter'da Paylaş

11 Nisan 2014 | Kategori: Sağlık, Zayıflama

Sponsorlu Bağlantılar

Uzmanlar ve doktorlar sıklıkla yürüyüş yapmamızı önerirler. Kilolu, zayıf, genç, yaşlı fark etmeden yürüyüş yapılmasını söylerler. Peki uzmanların önerdiği bu yürüyüşün insana katkısı nedir? Ne gibi yararları vardır? Kısa bir yürüyüş turuna çıkalım yürüyüş yaparken nelere dikkat edeceğimizi, yürüyüşün faydalarını gözden geçirelim.

yürüyüş yapmanın faydalarıYürüyüş; bünyeyi çok zorlamadan, ağır hareketler yapmayı gerektirmeyen, her yaşa uygun ve en önemli spordur. Yürüyüşünde yararlı olabilmesi için belirli kuralları vardır elbette.

Yürüyüş yapmadan önce hastalar ve yaşlı olanlar kesinlikle doktor onayı almalıdır. Aksi takdirde yürüyüşün faydası değil zararı dokunacaktır. Bir diğer yapılmaması gereken şey ise vücuda naylon bağlayıp yürümektir.

Yürüyüş sırasında su içmeyi bırakmamalıyız. Su vücudumuzu dinç tutacak yürüyüşün daha verimli hale gelmesini sağlayacaktır. Yürüyüş için kaliteli spor ayakkabılar tercih edilmelidir. İnce tabanlı ayakkabılardan kaçınılmalıdır.

Bir rahatsızlık hissedildiğinde hemen yürüyüşü kesmeli ve doktora görünmelisiniz.

Bu şartlar yerine getirildiği takdirde yürüyüşün daha yararlı olduğunu fark edeceksiniz. Bir de yürüyüşün insan üzerinde ki olumlu etkilerini inceleyelim.

Yürüyüşün beyne faydaları 

· Hafıza problemi yaşayan kadınların üzerinde çeşitli denemeler yapılmıştır. Hafta da iki saat hızlı şekilde yürüyüş yapan kadınlarda beynin öğrenme ve hafızayla ilgili bölgesinin büyüdüğü belirlenmiştir. 6 ay süren bu araştırma düzenli spor yapan kadınların beyin gücünün geliştiğini kaydetti.

· Beyine oksijen sağlaması artırır. Düşünce hızını, potansiyelini artırır.

· Yürüyüş, kan akımını ve kan miktarını artırır aynı zamanda kan basıncını düzenler.

· Tansiyon dengesini düzenler. Yüksek tansiyon seviyesini düşürür.

· İştahınızı kontrol etmenizi sağlar.

· Şişmanlama riskini oldukça azaltır.

· Kilo vermeye yardımcı olur, vücut yağının yakılmasını sağlar. Aynı zamanda formunuzu korumanıza yardımcı olur.

· Lenfatik dolaşıma yardımcı olur.

· Kolestrol dengesini düzenler.

· Şeker hastalığının kontrol edilmesini veya önlenmesini sağlar.

· Kemikler sertleşir ve sağlamlaşır. Bacak kalça ve gövde kaslarını da kuvvetlendirir. Yaşlı insanlarında kemik erimesi tedavisinde yardımcı olduğu biliniyor.

· Esnekliği artırarak vücuttaki ağrıları da azalttığı gözlemlenmiştir.

· Dayanıklılığı artırır ve yorgunluğu azaltır.

· Kolon, prostat, göğüs kanseri gibi bazı kanser türlerinin riskini azalttığı gözlemlenmiştir.

· Duruş bozukluklarının giderilmesinde yardımcı olur.

· Depresyonun hafiflemesinde veya giderilmesinde önemli bir etkendir.

· Yaşlanmayı geciktirir ve hem bedenen hem vücuden genç ve dinç kalmayı sağlar.

· Yapılan araştırmalarda yürüyüşün özgüveni, moral motivasyonu ve iyimserliği artırdığı gözlemlenmiştir.

· Vücudun endorfin salgılamasını sağlar. Endorfin vücutta ki mutluluk hormonudur. Yani yürüyüş aynı zamanda mutluluğun anahtarıdır Vücudun rahatlamasını sağlar. Bu sayede uykusuzluğu giderdiği gibi uyku kalitesini de artırır..

Bunca uzman ve doktorun sürekli önerdiği yürüyüşün faydaları bunlar. Hem bedenen hem psikolojik açıdan bir çok faydası olduğunu görüyoruz. Düzenli bir şekilde yürüyüşümüzü devam ettirirsek ve bazı yasaklara uyarsak yürüyüş hayatımız için oldukça yarar sağlayacaktır. Örneğin ; çok sıcak veya soğuk havalarda yürümek pek tercih edilmemelidir. Eğer soğuk havada yapacak isek mutlaka eldiven bere gibi vücut ısımızı koruyacak şeyler giymeliyiz. Yürüyüş maliyetsiz, zahmetsiz en önemli ilaçtır. Çünkü zaten hepimiz bebekliğimizden başlarız yürümeye ancak yürümek bizim için bir ulaşım aracı gibi görünmekte oysa ki bize doğuştan bahşedilen yürüyüş sağlığımız açısından oldukça önemli. Bu sebeple yürüyüş yapmalı ve yürüyüşün önemini bize kattıklarını yakınlarımızla paylaşmalıyız. Bu sayede sağlıklı bir millet sağlıklı bir dünya için büyük bir adım atmış olacağız…
1 Yorum yapılmış Yürüyüş Yapmanın İnsan Sağlığına Faydaları

Avatar

suat

27 Aralık 2015 Saat 21:08

Çok faydali buldum

Yorum YapınBumerang - Yazarkafe