14 Şubatta Kutlanan Sevgililer Günü Nedir? Nasıl ve Nerede Ortaya Çıkmıştır?

14 Şubatta kutlanan sevgililer günü hakkında bilgi sahibi olmanız için hazırladığımız bu yazıda sevgililer günü nedir? Neden kutlanır? Sevgililer günü nereden çıktı? Gibi sorular ile merak edilen bu konu üzerinde sizlere bilgiler vereceğiz.

14 Şubat’ın yılbaşından sonra kutlaması yapılan bir gün olduğunu biliyormuydunuz?

Her yıl 14 Şubatta kutlanan sevgililer gününü diğer günlere oranlar çok kutlanan ve ilgi göre bir gün olması nedeni ile her sene hakkında konuşulan hediyeler bir gün olarak karşımıza çıkıyor.

Sevgililer Günü Nedir? Sevgililer Günün Tarihçesi

Sevgililer günün tarihçesi hakkında bilgi vermeden önce sevgililer günün İngilizcesinin Saint Valentine’s Day olduğunu belirtelim. Bunun türkçe anlamı Aziz Valentine’in Günü dür. Valentine ise hoşalanılan kişi Ya da sevgili anlamında da kullanılıyor.

14 Şubatta Kutlanan Sevgililer Günü Nedir
Sevgililer Günü Nedir? Sevgililer Günü Nasıl Ortaya Çıktı? Sevgililer Günü Nereden Çıkmıştır?

Şubat ayının ortası yani 15 Şubat Antik Yunan’da Zeus ve Hera’nın evliliğine adanmıştır. Bugün Eski Roma’da ise bereket tanrısı Lupercus ileilşkilendirilip Lupercalia günü olarak kutlanmaktaydı.

14’üncü yüzyıldaki yazılı kaynakların verdiği bilgiye göre 14 Şubat Fransa ve İngiltere’de kuşların çiftleşme günü olan bugünde sevgililer birbirlerine romantik yazılar yazar ve birbirlerine “Valentine” diye hitap ederlerdi.

Sevgililer Günü Ne Zaman ve Nasıl Ortaya Çıktı?

Sevgililer günün tarihçesine bakılıdığında bugün kutladığımız 14 şubat sevgiller günün ortaya çıkış noktasının günümüze daha yakın bir dönem olan 1800’lerde ortaya çıktığını görüyoruz. 1800’lü yıllarda Amerika’lı Esther Howland’ın ilk Sevgililer Günü kartını basıp yollamasından bu güne dünya çapında kutlanan bir gün olarak devam ettiği görüyor ve bugün kutladığımız sevgililer
günü nereden çıktı sorusuna bu şekilde cevap vermiş oluyoruz.

Batı kültüründe ortaya çıkan Sevgililer gününde günümüzde sevgililer birbirlerine daha çok hediyeler alıyor ve mesajlar gönderiyor. Sevgililer gününde twitter, facebook gibi sosyal paylaşım alanlarında insanlara birbirleri ile bugüne özel yazılar ve gönderiler paylaşıyorlar.

Dünya çapında bir güne dönüşen sevgilier günü müslüman ülkelerde hoş karşılanmayan bir gün olup Suudi Arabistan’da kutlanması yasalara aykırıdır.

Ülkemizde ise sevgililer günü sevgililerin birbirlerine hediyeler aldığı ve güzel mesajlar attığı, dileklerde bulunduğu bir gün olarak kutlanmaktadır.

1 geri izleme / bildirim

  1. Şişmanlatmayan Nohut Kurabiyesi Tarifi | Faydalı Bilgiler

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*