Çalışma Ortamınızdaki Dekorasyon Kişiliğinizi Ele Veriyor

FriendFeed'de Paylaş | Facebook'ta Paylaş | Twitter'da Paylaş

05 Şubat 2015 | Kategori: Yaşam

Evimizden çok daha fazla vakit geçirdiğimiz işyerlerimiz, ruhumuzu yansıtan küçük mekânlar. Buradaki küçük detaylar tamamen kişiliğimizin resmini ortaya koyuyor. Büyük holdinglerin 50 metrekarelik ofislerinde de çalışsanız, bir işletmenin küçücük bir masasına da sahip olsanız size ait o alan ruhunuzun derinliklerini ortaya koyuyor. Renk tercihleri, kullandığınız figürler, duvarınıza zımbaladığınız küçük notlar vb. hepsi sizi ele veriyor.

Önce çalışanları, kendini ifade etmek isteyenler, istemeyenler diye ikiye ayırmamız lazım. Çünkü insanlara içini, düşüncelerini anlatmak istemeyen insanlar hat safhada sade takılıyor. Genelde “a bu da neymiş” diyeceğiniz hiçbir detayını ortaya koymuyor. Özele ait her nesnesiniçekmecesinde kitli tutuyor. Bu insanlar istediklerini başarırlar yani kendi halinde işe gidip gelen az dikkat çeken, iddiasız, işin sahnesinde değil perde arkasında yer almayı seven kişi olurlar.

Birde bunun tam zıttı, her bir detay ile ince ince kendini anlatan insanlar vardır. Bunlar;

  • Bu insanların masalarında kendilerini ele veren ayrıntılar muhakkak vardır. Masası çok düzenli olanlar genelde daha planlı ve programlı çalışan, düzenli kişilerdir. Masası düzensiz kişiler genelde dağınık çalışan kişilerdir.
  • Temiz ve az eşyalı ofislerde işler daha hızlı çıkar.
  • Ofiste çok kullanılan renkler kişinin karakterinin fizibilitesini çıkarıyor. Kırmızı rengi ön plana çıkaran kişiler daha hırslı, ön planda olmaktan hoşlanan kişiler. Siyah rengi tercih edenler, iddialı, öz güveni yüksek kişiler oluyor. Mor, daha yaratıcı hayalperest karakterlerin Gri ve kahveyi çok kullanan kişiler, genelde daha temkinli, iş hayatında kendisinden başkasına pek güvenmeyen kişiler. Böyle kişiler genelde ekip çalışmasına uygun değil. Çünkü işin her aşamasını düzene koymaya çalışan kişiler. Böyle kişilere mutfakta yer vermek doğru bir karar olur. Başka türlü iş yürümez.
  • Kokulu objeler kullanan çalışanlar. Daha doğaseverlerden oluşuyor. Genellikle canlı çiçek yetiştiriyorlar. Bu kişiler sorumluluk almaktan çekinmeyen, daha duyarlı kişiler.
  • Masasında biblo, süs eşyası, oyuncak vb. objelere yer verenler içindeki çocuğu diri tutmaya çalışan ve çocuk yanını sergilemekten hoşlanan kişiler.
  • Masasında aile resmi bulunduran kişiler. İş dışındaki hayatını hatırlamak ve hatırlatmaktan ayrı zevk alan kişiler. Özellikle idarecisine” benim iş dışındaki yaşamıma saygı göster” demek istiyorlar.
  • Tüm yoğunluğuna rağmen entelektüel kalmaya çalışanların masalarında muhakkak birkaç kitap oluyor. Eğer bu kitaplar sık sık değişmiyorsa entelektüel görünmeye uğraşan biri olduğunu anlıyoruz.
  • Sanatsal tablolar, özlü sözlere yer verenler,genelde bilge yanı olan hayatı sorgulamayı seven kişiler.
  • Masasında kulaklığı olan, iş yaparken müzik dinlemeyi tercih edenler. Dış seslerden çabuk etkilenen, ortamdan soyutlanarak çalışmayı seven kişiler.
  • Massında ayna bulunan, kişisel eşyalarını çekmecede değil masa üstünde de tutabilen kişiler. İş yerinde makyaj yapabilen, tırnak törpüleyebilen, uzun uzun kremlene bilen iş ahlakı daha zayıf kişiler.Yorum YapınBumerang - Yazarkafe