Çilek Nelere Faydalıdır? Çilek Hakkında Bilgi

Yaz aylarında sıkça karşılaştığımız, reçelini yapıp pastalarımıza tat vermesi amacıyla kullandığımız çileğin, ne gibi faydalarının olduğu hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Çileğin faydaları, saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Peki nedir bu faydalar? Kısaca bir göz atalım:

Çilek, hücre yapısını koruyucu bir etkiye sahiptir. Bu sayede, hücrelerin sorun yaratma ihtimalleri daha azdır; daha geç yaşlandırır; ve aynı zamanda da, sağlıklı bireyler olmamız için olanaklar tanıyan sağlıklı hücrelerimizin korunmasını sağlar.

Kanseri önleyici etkisi vardır. Çilek, yüksek oranda antioksidan içermektedir. İçermiş olduğu bu antioksidan etki ile, serbest radikallerin vücudumuza olumsuz etkilerini yok etmektedir. Bu nedenle, serbest radikallerin sebep olduğu, kanser, kalp krizi, yaşlanma gibi sorunlardan bizi korur.

Bağışıklık sistemini güçlendiren bir etkiye sahiptir. Bu sayede, kendimizi daha az yorgun hisseder ve daha az hasta olduğumuzu görürüz. Bunun sebebi ise, elbette ki çilektir. Bu sebeple de, günde en az 50 gram, yaklaşık bir kase çilek tüketmek gerekmektedir.

Çilek, içerisindeki lifli özellik sayesinde, sindirim sistemimize katkılarda bulunur. Sindirimimizi kolaylaştıran çilek, sorunsuz diyetler yapmamıza yardımcı olur. Bu nedenle, midesinde ve bağırsaklarında sorun yaşayan kişilerin de çilek tüketmeleri gerekmektedir.

Çilek Nelere Faydali

Tüm bu olumlu etkilerinin yanında, çileğin, çok çabuk bozulan bir meyve olduğunu da belirtmekte fayda vardır. Çilek alırken küflenmemiş olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Rengi parlak ve kırmızı olmalıdır.

50 gram çilek yiyen bir kişinin alacağı vitamin ve mineraller ise, özetle şöyledir: 11 gram karbonhidrat, 3 gram diyet lifi, 7 gram şeker, 1 gram protein, 0.2 mg çinko, 0.6 mg manganez, 220 mg potasyum, 34.6 mg fosfor, 18.7 mg magnezyum, 0.6 mg demir, 23 mg kalsiyum, 0.4 mg E vitamini…

Çilek nasıl yıkanır?

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.