Doğal Taşların Gizemi

Çok eskilerden beri taşların büyüsüne ve gücüne inanılır. Taşlar deyince akla ilk kadınlar da gelse, gelmiş geçmiş tüm hükümdarlar bu taşların anlamına ve gücüne inanırdı. Cihana hükmeden imparatorlukların sahipleri bu taşları üzerlerinde taşıdıklarında kendilerine iyi geleceğini düşünürlerdi. Bu taşlar nelerdi;

AKİK

Tarih boyunca süs eşyası yapımında kullanılmıştır. Akik, bedenin sıcaklığını artırır; ağrılara iyi gelir, cinsel gücü arttırır, hamileler, bebek ve doğum sonrası anne için çok faydalıdır.Pozitifdüşünmeyi sağlar, nazardan koruduğuna inanılır. İşadamlarına işleri açılsın diye bel altında akik taşımaları önerilir. Akik yüzük kullanmak güveni arttırır. Akik taşıyan kişi kendini güçlü, keyifli, iyimser hisseder. Akik taşıyan çocuk, olumsuz duygu ve münakaşadan uzak durur. “Süleyman Taşı” olarak da bilinir. Çocuksuz aileleri çocuk sahibi yaptığına ve uzun ömür verdiğine inanılır. Tansiyonu dengeler, uyku problemi olanlara iyi gelir.

akik

AMETİST

Mor renklidir, çok gösterişli bir mücevher taşıdır. Eskilerde ametisten yapılmış kâse ve kupadan şarap içmenin kişiyi sarhoş olmaktan koruduğuna inanılırdı. Leonardo Da Vinci’e göre ametist taşıbeyni şeytani ve günahkâr düşüncelerden arındırır ve zekâyı canlandırır. Eski zamanlarda ametist, dindarlığın ve bekâretin sembolü olarak görülürdü. Din adamları bu nedenle ametist yüzük takarlardı. Tibet’te ametist taşı kutsaldır. Aşk ve şifa taşıdır, nazara karşı kullanılır. Olumsuz düşünceleri, emip olumlu düşünceye çevirdiğine inanılır. Şifa bakımından en güçlü taştır; cilt, göz, alerji, migren, kalp rahatsızlıklarına ve uykusuzluğa iyi gelir. Yastığınızın altına koyarsanız güzel rüyalar görürsünüz. Pembe kuvarsla birlikte kullanınca zihni güçlendirir, kalbi korur.

ametist

AQUAMARİN

Aquamarindeyince akla deniz gelir. Çünkü denizcilerin uğurlu taşıdır. Eskiden kaptan olmayı hak eden denizciye akuamarin hediye edilirdi. Cesaret taşıdır. Akuamarin taşıyan ölüm korkusu taşımaz. Düşünceyi berraklaştırır, yaratıcı güç ve ilhamı artırır, sezgileri kuvvetlendirir. Bereket ve uğur taşıdır. Emeklerinizin boşa gittiğini hissettiğiniz anda akuamarin sizi yüreklendirir. Nazara karşı korur. Böbrek, karaciğer, dalak, tiroit bezlerini kuvvetlendirir, vücudu temizler.AQUAMARİN

ARAGONİT

Mucizevî bir sağlık taşıdır. Özellikle kemik, kas, sinir hastalıklarına iyi gelir. Mide spazmlarını geçirir, kırılan kemiklerin hızlı iyileşmesini sağlar. Saçların onarımına ve uzamasına yardımcı olur, saç dökülmesine iyi gelir. Ateşi düşürür, iltihabı azaltır, sakinlik ve enerji verir, yorgunluğu giderir.

argonit

ELMAS

En sert ve kıymetli taş olan elmas için “rüyaların taşı” da denilmektedir. Beyin fonksiyonlarını ve karakter üzerindeki kısıtı ortadan kaldırıcı özelliklere sahiptir. Aynı zamanda tedavi edici niteliktedir. Bedeni arındırır ve olumsuz kuvvetleri yok etmesinin yanı sıra zihin, ruh ve beden üçlüsünü güçlendirici etkisi de bulunur. Bolluk, saflık, masumiyet ve sadakatin simgesidir. Ama bu taşın pahalı olması, kullanıcısını farklı kıldığı için ortaya çıkan kibir tüm olumlu yanları bastırıp yok eder.

elmas

AYTAŞI 

Hindistan’da kutsal sayılır ve “uğur taşı” olarak kullanılır. Aytaşı, sevgilileri daha tutkulu kılar.Adıdaburdangelmnektedir. Düğünlerde aytaşı hediye etmek çok iyidir. “Toprak Ana Taşı” olarak da bilinir. Kısırlığa, doğum sancılarına iyi gelir. Aytaşı ile yolculuk yapmanın yolcuyu koruduğuna inanılır..Aytaşı karabasanları kovar. Aytaşı, doğurganlığı arttırır; doğum yapan bayanların tenine değerse o kadının sütü artar. Eskiden gelinlerin iç çamaşırlarına çabuk çocukları olsun diye aytaşı dikilirmiş. Aynı zamanda meditasyon taşıdır; duyu ve sezgileri geliştirir. Dolunayda dışarıda bırakılırsa şarj olur. Oburluğa iyi gelir, nazara karşı koruyucudur. Bu nedenle spa merkezlerinde çok kullanılır.Aytaşı, aşırılıklarımızı dengeler, egoya karşı iyi gelir. Rüyaların daha net hatırlanmasını sağlar, sezgileri ve iletişimi kuvvetlendirir.

aytaşı

KALSEDON

Nazara karşı kullanılır, ruh ve beden arasında dengeyi sağlar. İnsanları götü gözden korur ve kardeşliğe teşvik eder; iyimserliği sembolize eder. Düşmanlığı, melankoliyi, huzursuzluğu yok eder. Bunamayı tedavi eder, kekemeliğe iyi gelir.Çünkü, düşünce ve konuşma yeteneğini arttırır.

kalsedon

KANTAŞI

Anlayışı ve hafızayı kuvvetlendirir. Zihni netleştirir. Zihinsel engelleri kaldırır, insanı cesur yapar.

kantaşı

KAPLANGÖZÜ

İnatçılığı azaltır, cesareti arttırır, böylelikle sonuca daha hızlı gitmenizi sağlar. Pürüzsüz yüzeyini okşayınca dertler, endişeler hafifler. İlişkide bulunduğunuz kişiyle sezgisel bağ kurmanızı sağlar, konsantrasyonu arttırır. Bolluk bereket taşıdır; parayı çeker, paranın kalıcı olmasını sağlar. Bu nedenle ticaret taşıdır.

kaplangözü

KEHRİBAR

Paranın taşıdır; kasaların, cüzdanların içine, paranın bollaşması için, kehribar konulması önerilir. Negatif elektriği çeker. Ağrıyan yerlere konulduğunda ağrıları hafifletir. Yaydığı sıcaklık enfeksiyonu engeller, soğuk algınlığının giderilmesi istenirse boyun çevresine takılması önerilir. Boğaz, tiroit, astım, guatr, bronşit alerji tedavisinde en iyi taştır. Neşeli olmanızı sağlar. Obsesif kişilerin kullanılması önerilir.

kehribar

KRİSTAL KUVARS

Cep telefonu, telsiz, bilgisayardan yayılan radyasyonu toplar. Bu nedenle bu cihazların üstlerine konulması ev ve iş yerinde bulundurulması önerilir. Zihinsel konsantrasyonu, beyin fonksiyonlarını uyarır. Kişinin çevresinde oluşan olumsuz enerjiyi yok eder ve olumlu enerjiyi toplar. Tene temas ederse kişiyi olumsuz enerjilerden korur. Kişinin net düşünmesini sağlar, bocalamasını engeller. Erkek kuvars berraktır, dişi kuvars bulutlu ve donuktur. Migren ağrısı çekene dişi kuvars tavsiye edilir. Kristal kuvarsı sağ elinizde tutup sivri ucunu gerilim bölgesine yönelterek ağrınızı dindirebilirsiniz. Şifacılar için çok etkili bir taştır. Kehanet uzmanları çok kullanır.Geçmiş hayat görme, sezgi geliştirme için kullanılır. Koruyucu özellik içerir. Çok büyük boyutlu kuvarsı yatak odasında tutmayın, çakraları açtığı için uyutmaz. Sevgi, şefkat gibi duyguları artırır vicdanı geliştirir.

kristal

KRİSTAL 

Kristallin ruhsal, duygusal ve fiziksel iyileştirme teknikleri çok eski tarihlerden beri insanoğlu tarafından kullanılmaktadır. Kristalin iyileştirme gücüne sahip olmasındaki sebep kristallerin özel bir enerji ve frekansa sahip olmasından ötürüdür. Eski bir çok medeniyet kristalin gücünden faydalanmıştır.

kristal-1

LAL

Hayal gücünü besler. Merhamet taşı diye de bilinir. Rahmin üzerine koyularak üreme gücü arttırma amacıyla kullanılır. Adet sancılarına, menopoza faydalıdır. Cinsel enerjiyi, duyarlılığı arttırır. İşlerinizin su gibi akmasını sağlar, hafızayı kuvvetlendirir. Yastık altına konursa kötü rüyalardan korur. Kristal kuvarsla birlikte gücü artar. Yaşlılıkla bunama gibi hastalıklara iyi gelir.

lal

LAPİSCİ

Antik Mısır’da “tılsım taşı” olarak bilinen bu taşın kötülükten koruduğuna inanılırdı. Ruhu günah, kıskançlık ve korkudan arındırır. Aynı zamanda tıpta kullanılır. Öğütülen süt ile karıştırılıp deri üstü apselere pansuman yapılır. Ülsere karşı tedavi amaçlı kullanılır. Arkadaş edinmeyi, sevilip sayılmayı sağlar.

lapisci

MERCAN

Romalılar mercanın çocukları kem gözden koruduğuna inanırdı. Öğütülmüş mercan, yılan ve akrep sokmasına karşı ilaç olarak da kullanılır. Sedef hastalığına iyi gelir. Solunum açıcı özelliği vardır. Kalbi ve dalağı kuvvetlendirir. Kişinin ruhsal yapısını güçlendirir. Bu nedenle aile ve arkadaş çevresinde daha sağlıklı ilişkiler kurulabilinir. Nazara iyi gelir, konsantrasyonu arttırır.

mercan

 

ONİKS

Kadın ve erkek ilişkisini dengeler. Evlilikte çiftler arası uyumu oluşturur. Bağımlılık varsa bağımlılıktan kurtulmayı sağlar. Meditasyon taşıdır, içsel yolculuk oniksle daha kolay yapılır. İnsanı içine çeken girdaplardan korur.

oniks

 

PEMBE KUVARS

Aşk taşıdır. Özgüveni, duyarlılığı arttırır ve duyguları dengeler. Ametistle beraber kullanılırsa etkisi artar.

pembe kuvars

SAFİR

Aşkta sadakati sağlar. Aldatmayı engeller. Evli çiftlerin kullanması önerilir. Sinirleri sakinleştirir, konsantrasyonu arttırır. Yanlış davranışları engeller. Evlilikte uyumu artırır.

safir

SEDEF

Bereket, güç ve cesaret taşıdır. Toprak enerjisini vücuda çeker ve dinçlik verir. Bedeni toksinlerden arındırır, hormonları dengeler. Dalak, mide, bağırsak, karaciğer, böbrek ve mesaneye iyi gelir.

sedef

SODALİT

Mide bulantısına iyi gelir. Hamilelerin ve yolculuk yapanların kullanması tavsiye edilir. Depresyon etkilerini yok eder, konsantrasyon arttırır, boğaz ağrısına iyi gelir.

sodalit

TURKUAZ

Mavi renktedir. Huzur ve sakinlik verir, yaratıcılığı arttırır. Duygusal denge, iletişim, sadakat, dostluğu sembolize eder. Kemik erimesine engel olur. Bedeni kuvvetlendirir, hücreleri yeniler.

turkuaz

YAKUT

Olumsuz enerjiyi vücuttan atar, nazara iyi gelir. Kalbi aşka hazırlar. Eşler arası uyumu sağlar, çatışmayı önler, özgüveni arttırır.

yakut

YEŞİM

İsmini renginden alır. Asya kültüründe yeşim taşını kullananlara iyi şans getirdiğine inanırlardı. Böbrek hastalığına, diş çürüklerine, diş ağrılarına iyi gelir. İçiniz korku ve endişeyle dolunca huzur ve güven verir. Yeşilin insan üzerinde bıraktığı etki kabul gören bir gerçek. İnsan kendini zayıf ve güçsüz hissedince kalbinin üstüne koyarsa rahatlar. Yeşim taşıyan kişi, cesur ve adil olur. Konuşmacı ve öğretmenlere tavsiye edilir. Sihir ve büyüden korur, güzel rüya görülmesini sağlar.

yeşim

ZÜMRÜT

Bolluk, sevgi, iyilik, sakinlik, denge ve sabır gibi unsurları içerir. Aşkın taşıdır. Sinir, kalp, ciğer, böbreği kuvvetlendirir. Duyguları dengeler.

zümrüt

İNCİ

Diş ve kemiklerde olduğu gibi kalsiyum içerir ve kemik gelişimine, kemik ağrılarına, kronik baş ağrılarına çok iyi gelir. Saflığı simgeler, bu nedenle gelinler o özel günde inciyi tercih eder.

inci

Yazar: Emine Genç

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*