Az Bir Bütçe İle Evimi Baştan Başa Yeniliyorum

“Sıkıldım çok sıkıldım. Evden, eşyalardan her şey üzerime geliyor.” Bu sözü neredeyse hepimiz kullanıyoruz. Yeni ev kurarken, özene bezene seçtiğimiz eşyalar bir zaman sonra bizi bunaltıyor. Bunun bir nedeni, sürekli yeni değişik tasarımların bizi cezbetmesi, bir nedeni de farkına varmadan eşyaların kullanımını zora sokacak gereksiz eklemelerimiz. Gördüğümüz beğendiğimiz her şeyi evin konseptine uyar mı demeden almak ve boş bulduğumuz yere koymamız.

Nefes almam gerek diyenlere güzel önerilerimiz var. Küçük rakamlar harcayarak, mobilya perde değiştirmeden evinizi canlandırabilirsiniz. Hadi kolları sıvayalım baharın esintisi, yazın güneşi eve girsin değişim zamanı.

Önce bir tarza karar vereceğiz ve sonra elimize koca bir çöp poşeti alıp fazlalık ne varsa kaldıracağız. Bu işe mutfaktan başlayalım. Çalışan çalışmayan tüm kadınların evdeki zamanlarının çoğunu harcadıkları mekân. Rahat hareket alanı yaratmak önemli. Tezgah üzerinde sadece sık kullandığınız şeyleri bulundurun. Örneğin su ısıtıcı, kahve makinası gibi. Tost makinasını çok sık kullanmıyorsanız ortadan kaldırın. Duvara takılan aparatlardan alın, emin olun çok fazla döküntüyü toplayacaktır. Şimdi sıra renklendirmekte buzdolabının, aspiratörün üzerini şirin sizi, yansıtacak mıknatıslarla süsleyin. Mutfak pencerenizin önünü açıp rengârenk saksılarda çiçekler koyun. Tülünüzü toplayıp mutfak dolaplarınızın zıt bir rengi kurdele ile tutturun. Kendinize sevimli bir mutfak önlüğü tedarik edin. Onu taktığınızda kendinizi usta bir aşçı gibi hissedeceksiniz. Patates, soğan için şık sepetler alın. Mutfak sandalyelerine çiçekli kırlentler geçirin.

evinizi yenileyin

Buradan hole geçelim. Eve girildiğinde karşımıza çıkan ilk yer. Evle ilgili ilk kanaatin oluştuğu mekân. Bu nedenle sizi yansıtmalı. Müsait ise duvara rengârenk çerçeveler kullanarak ailenize ait resimler asın. Şık bir ayna kullanabilirsiniz.

Şimdi sıra salonda, koltuk takımınıza uygun ama renkleri zıt, salona hareket katacak minik yastıklar kullanın. Koltuklarınız düz bir renk ise kırlentler rengârenk olabilir. Küçük dekoratif biblolar alın. Sizin için özel bir eşya belirleyip başköşeye koyun salonu sahiplenmenizi sağlayacaktır. Eşyaların yerini değiştirin, pencere önünü boşaltın odanızı aydınlatın. Yenilik ve tazelenmek için tablo mükemmel bir fırsat. Şık bir tablo alın. Masanızın örtüsünü değiştirin ve üzerine taze çiçeklerle dolu bir vazo koyun. Duvar kâğıdı ya da boya bütçeyi sarsacağı için, kesenize uygun şık sticker ile bir duvarı hareketlendirin. Emin olabilirsiniz, salonunuz gözünüze bir başka görünecek.

Balkon uzun yaz gecelerinde nefes aldığımız küçük bahçelerimiz gibidir. Buna uygun döşeyebiliriz. Balkona koyduğunuz masa çok hantal olmasın, ne kadar size boş alan kalırsa o kadar ferah olacaktır. Tavandan askılı dekoratif çiçekler kullanın. Balkon demirlerine asılacak renkli saksılar alın. Balkon zemininde çim halı kullanırsanız, bahçe atmosferi tamamlanmış olacaktır. Bu balkonda kahveler daha keyifli olacak.

Sıra dinlendiğimiz, tazelendiğimiz yatak odaları. Buranın olabildiğince sade olmasına özen gösterin. Zorunlu olmayan hiçbir eşyaya yer vermeyin. Önleyemediğiniz bir dağınıklık varsa dekoratif kutularla sandıklarla ortalıktan kaldırın.

Yazar: Emine Genç

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.