Dukan Amca Diyeti İle Zayıfladım

Dünyaca uygulanan çok tartışılan bir diyet dukan diyeti. Kitabın üzerindeki yazı kitabı almama neden oluştu. Diyor ki “ ………kaç milyon Fransız yanılıyor olamaz” Ama söz konusu sağlık olduğu için kitabı aldım tüm ayrıntıları dahil, önemli noktaların altını çizerek okudum. İnternetteki tüm siteleri ziyaret ettim ve ikna olduktan sonra başladım.  Diyetin size uygun olup olmadığından emin olmalısınız. Çünkü diyet protein ağırlıklı bir diyet özellikle ilk evre saf protein içeriyor. Eğer et, tavuk, balık, süt, yoğurt, yumurta benzeri şeylerden hoşlanmıyorsanız diyete hiç başlamayın. Birde ben diyeti kendime özel hale getirdim buda daha kolay yapmamı sağladı. Sonuç olarak, doğum sonrası aldığım 26 kilonun 23 kilosunu verdim ve diyete devam ediyorum.

dukan-diyeti

Ben diyetisyen değilim tamamen kendi deneyimi mi sizinle paylaşacağım. Buradan yaptıklarımı anlatacağım. Öncelikle uyarmak istediğim, 18 yaşından küçükseniz, hamileyseniz, yüksek tansiyon, kolesterol, diyabet, gut, böbrek, kalp ve karaciğer rahatsızlığınınız varsa uzmana danışmadan diyeti denemeyin. Benim böyle bir rahatsızlığım olmadığı için ben diyeti uyguladım ve çok iyi bir sonuç aldım. ( Tam 7 ayda 23 kilo verdim)

Bu diyeti yaparken kendinize vakit ayıracaksınız ve diyet küçük kaçamaklarla delinmeyecek. Bu diyet 4 aşamadan oluşuyor;

  • Atak Evresi
  • Seyir Evresi
  • Güçlendirme Evresi
  • Koruma Evresi

Diyetin olmazsa olmazları var. Bunlardan biri günlük en az 2 litre su, yulaf kepeği ve yürüyüş. Bunlara özen göstermezseniz protein ağırlıklı beslendiğiniz için kabızlık sıkıntısı yaşarsınız.

ATAK EVRESİ: diyetin başlangıç evresi kural ihlali olmadan uyulması lazım. Bu aşamayı 3-5 gün yapmanız lazım. (Ben 5 gün yaptım) Bu evrede sadece yağı alınmış protein alacaksınız. Her türlü eti (balık ve tavuk, kırmızı et) ızgarada yada bir tatlı kaşı yağ ile yağlanmış tavada pişirerek tüketebilirsiniz. Az yağlı süt, yoğurt ve yumurta sınırsız tüketilebilir. Ben diyetimde hep yarım yağlı ürünleri sınırlı tükettim. Etlerimi tavada çok az bir domates ya da biber salçası ve baharatlarla tatlandırarak pişirdim. Bu evrede etimin yanında abartmadan salatalık ve acı biber turşusu yedim. (metabolizmayı hızlandırıyor)Az yağlı yoğurtla yapılmış ayran tükettim. Günlük almam gereken 1,5 yemek kaşığı yulaf kepeğini de sabah kahvaltılarında krep yaparak kullandım. Bu diyette örnek menü olmuyor. Çünkü size istediğiniz zaman yeme hakkı veriyor. Ben bu evreyi günlük 5 öğün alarak geçirdim.

Sabah; az yağlı peynirle hazırlanmış bir omlet (baharatını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz) veya

            Kendi yağında kızarmış hellim peynir, yulaf kepeği ile hazırlanmış krep şekersiz çay veya

            Lor peynir, yulaf kepeği ve yumurtayı çırparak omlet vb.

Öğünler sizin yaratıcılığınıza kalmış. Çünkü yiyebileceğiniz ve yiyemeyeceğiniz besinler belli. Bu nedenle öğünleri siz belirliyorsunuz.

SEYİR EVRESİ: Zor olan evreyi atlattık. Seyir evresi daha zevkli bir evre, çünkü protein ile birlikte sebzede almaya başlıyorsunuz. Fakat bu evrede 1 gün seyir 1 gün atak şeklinde kilonuz istediğiniz noktaya gelene kadar devam ediyorsunuz. Atak günlerinde ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz atak günlerinizde onlar yenecek. Seyir evresinde ise proteini sebze eşliğinde alacaksınız. Örneğin sabah kahvaltıda omletler mantarlı, sivri biberli, ıspanaklı olabilir. Az yağlı peynir yanında domates, salatalık, yeşillik yiyebilirsiniz. Bu evrede 5-6 adet zeytinde yiyebilirsiniz. Ben bu evredeyim.Çünkü hala istediğim kiloya düşmeme 5 kilo kaldı. Ben bu evreyi 10 kilo verdikten sonra hep protein sebze günü şeklinde yaptım. Kilo vermem güzel devam etti. ( Buralar diyete benim müdahalelerim) Hala bu evredeyim. Çok rahat yapıyorum diyeti. Koca bir kâse salata yapıp yanında balık, tavuk, kırmızı et ile tüketiyorum. Su ve yeşil çay içmeyi hiç ihmal etmiyorum. Bu evrelerde tatlı tüketmedim. Ama tatlı krizine dayanamayacaklar için tatlandırıcı ile yapılmış tatlılar serbest. Ben tatlandırıcı kullanmayı tercih etmediğim için hiç denemedim. Çok ağır tatlı krizlerini de çok sık olmamakla birlikte kuru incir ve üzüm ile atlattım.

Daha öncede belirttiğim gibi uzman değilim. Kitabını okuyarak kendi diyet günlüğümü çıkardım. Sormak istediğiniz sorularınızı yorum kısmından atabilirsiniz. Büyük bir zevkle yardımcı olurum.

1 yorum

  1. Merhabalar seyir evresindeki bir gününüzün menüsünü yazarmisniz atak evresi kolay ama seyir evresinde kafam karisiyor yeni başlıyacam sizin gibi 25 kilo fazlam var doğum sonrası ?‍♀️?‍♀️

1 geri izleme / bildirim

  1. Dukan Amca Diyeti İle Nasıl Zayıfladım?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*