Bu Kitap Sizi Sarıp Sarmalayacak (Uçurtma Avcısı)

Kitap okumak, hiç bilmediğin bir ülkeyi keşfetmek, o ülkenin şehirlerini gezmek sokaklarında yürümek, kültürlerini tanımak. En önemlisi de bunları sizin hayalinize bırakması. Bir dünya arkadaşım var benim okuduğum romanlardan kalma karakterler. Apansız hayatıma girip hiç çıkmayan insanlar. Mesela Çalıkuşunun Feride’si ortaokuldaydım okuduğumda o gün bugündür dostumdur. Ne zaman gönlüm kırılsa içimdeki Feride dile gelir. Veda romanın Mehpare’ si tüm sessiz çığlıkların sesi olmuştur benim için. Elif Şafak’ın Cemile’sinde insan nasıl hayatın ertelendiğini ıskalandığını öğreniyor. Bir çok romanda hiç yaşamadığınız acıların ortağı oluyorsunuz. Hiç şiddet görmemişte olsanız, bir çocuğa bir kadına yapılan şiddetin acısını teninizde hissediyorsunuz.

uçurtma avcisi kitap

Yakınlarda okuduğum kitapta işte bu cinsten bir kitap. Uçurtma Avcısı içime öyle derin bir çizik attı ki izi hep kalacak. Hasan en masum arkadaşım oldu. Benim için uçurtmanın yeri ayrı artık. Bir uçurtmanın insan hayatında nelere neden olabileceğini anladım. Dostluğun, birini yürekten sevmenin huzurunu, o sevgiye karşılık görmemenin ıstırabını aynı anda yaşadım. Bir milletin sadece damarında taşıdığı kan için gördüğü insanlık dışı muameleye günlerce sövdüm. Emir’i anlatmayacağım onu siz yargılayın. Bu kitabı şiddetle tavsiye ediyorum. Belki de hiçbir zaman gidemeyeceğimiz Afganistan sokaklarında gezecek, nar ağcının kokusunu duyacaksınız burnunuzda ve lanet okuyacaksınız oralarda çocuk olmaya, daha doğrusu çocuk kalamamaya…Lütfen okuyun içinizde bir yerlerde Hasan’ı ağırlayın eminim dostluğunuz ebedi olacaktır.

Uçurtma avcısı yazarı kimdir?

Afganistan doğumlu Amerikalı yazar Halit Hüseyni’nin (Khaled Hosseini) ilk romanıdır. 2003 yılında yayınlanan kitap bir Afgan tarafından İngilizce yazılmış ilk romandır. New York Times’ın en çok satanlar listesinde bir numaraya kadar yükseldi.

Yazar: Emine Genç

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.