Doğalgazdan Nasıl Tasarruf Edilir?

Kışın soğuk yüzünü göstermeye başladığı şu günlerde ödediğimiz diğer faturalarla birlikte doğalgaz faturası da olunca tasarruf etmek kaçınılmaz oluyor. Bu yazımızda doğalgazdan nasıl tasarruf edilir? Doğalgazı verimli kullanmanın yolları ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Doğalgazla çalışan cihazlar yüksek verimli ve arıza yapma olasılığı düşük cihazlar olduğu için masrafları düşüktür. Tüm bir yılı düşünürsek doğalgaz diğer yakıtlara oranla ekonomik ve verimli bir yakıttır.

Eğer doğalgazı verimli kullanırsak yaklaşık %6o varan oranlarda bir tasarruf sağlayabileceğimizi biliyormuydunuz? Doğalgazı verimli ve tasarruflu kullanmak için İgdaş bizlere önerilerde bulunmaktadır. Bu önerilere dikkate almamızda büyün önem var.

doğalgazdan tasarruf etmenin yolları

Doğalgazdan tasarruf etmenin yolları

Binalardaki ısı kaybının yaklaşık %40’ı çatılardan ve bina cephelerinden yaşanmaktadır.  Buda ancak bina cephelerine mantolama ve çatı izolasyonu yaptırdığımızda yaklaşık %40 gibi önemli bir miktarda enerji tasarrufu sağlanmış oluruz.

En ideal konfor sıcaklığı 20-22 derece ağırlığıdır. Oda termostatı kullanmak ise odanın ısı seviyesinin ölçülmesine örneğin 1 derece altına düşürmek yaklaşık %6 gibi bir tasarruf sağlamamızı neden olacaktır.

Isı kaybının yaşandığı diğer yerler ise pencereler ve kapılar olmaktadır. Yaklaşık %15 gibi bir ısı kaybına neden olmaktadırlar. Bu kaybı yaşamamak için kapı ve pencereleri PVC doğrama ve çift cam yaptırmalıyız. Eğer bu mümkün değilse kapı ve pencere kenarlarını sünger veya fitiller ile kapatmalıyız.

Bacalı cihaz kullanılıyorsa eğer yılda en az 1 kez sonbahar mevsiminde yetkili servislere bacamızın temizlik ve bakımını yaptırmalıyız. Bakımı yapılan baca cihazın yanma verimi artırıp tasarruf sağlayacak can ve mal emniyetimiz açısından risk oluşturan baca gazı zehirlenmelerinin önüne geçilmesini sağlayacaktır.

Bacalı cihazların verimli çalışması için hava alması gerekir. Bu tür cihazların dolapların içine koyup hava aalamaucak şekilde çevresini kapatmamalıyız. Ayrıca gaz kaçağı durumunda hava alması için cama takılan menfezlerin kesinlikle kapatılmaması gerekir.

Penceredeki ise perdelerin sadece camı kapatması petekleri kapatmaması gerekmektedir. Ayrıca peteklerin önün saksı eşya veya mobilyalar ile kapatmamalıyız.

Peteklerin arkasına ısı yalıtım levhası yerleştirmek de ısıyı artırmak için iyi olacaktır.

Oda termostatı yok ise ısı ayarlamalı termostatik vana tercih etmeliyiz.

Doğalgaz cihazı alırken ise verimi yüksek tam donanımlı elektrik ateşlemeli ve servisi olan cihazların tercih edilmesi gerekmektedir. Her yıl cihazın yetkili servise bakımının yapılması ile elde edilecek kayıt tasarrufu yaklaşık %10 dur.

Cihazın sıcak su ayar düğmesi varsa 50 derece civarına ayarlamalıyız. Daha fazla sıcak olursa soğutmak için ayrıca soğuk su kullanmamız gerekir. Eğer evde uzun süre olmayacaksak cihazımızı kapatmalı pilot konumunda bırakmamalıyız. Kısa süre sonra eve döneceksek kombinin ayarını minimum en düşük seviyeye getirmeliyiz.

Sıva üzerinden döşenmiş sıcak su borularından geçen suyun soğumaması için izolasyon yapılması gerekir. Bulaşıklar el ile yıkandığında durulamayı soğuk su ile yapmalıyız. Bulaşık makinesini ise tam dolu çalıştırmalıyız.

Fırında yemek pişerken kapağını açmamalıyız. Isıtma kabımıza uygun ölçüde olan ocak gözünü kullanmalıyız. Pişirme sırasında gerekmedikçe tencerenin kapağını açmamalıyız.

İgdaş’ın bu önerileri dikkate almamız doğalgazı daha verimli kullanmamızı dolayısı ile daha düşük faturalar ödememizi sağlayacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*