Erkeklerin aldatmasının altında bir çok neden olabilir. Ama yapılan son araştırmalara göre en belirgin neden duygusal tatminsizlik. Çok bilinen ve söylenen farklı bir macera, bedensel ihtiyaç palavrası artık allaşa oldu. Çünkü artık erkeklerde kadınlar gibi daha derin duygular yaşamak istiyor. Bu nedenle evde eşim ve çocuklarımla huzurlu olayım arada küçük kaçamaklarla nefes alayım, eğleneyim durumu oldukça az seviyede. Yeni nesil erkeklerin eşlerinden beklentileri arttı. Aslında bu nedenlere girmeden aldatan erkeği önce bir sınıflandırayım. Çünkü erkekler bu kategori bağlamında eyleme başlıyor.

erkekler neden aldatir

Aldatan erkek çeşidi;

 1. Her daim sadık olan; Bu erkek türü, partnerini doğru seçip onunla yol almak ister. Evlide olsa, sevgilide olsa hiç önemi yoktur asla aldatmaz. Bir kadınla son noktayı koymadan, başka bir kadını keşfetmez. Bu erkek çocukluğundan buyana sağlam bir psikoloji ile yetiştirilmiş, ne istediğini bilen, kendini ifade edebilen erkektir. Bu türler, ilişkisinde sorun eksik yaşanmaya başladığında konuşup düzeltmeye çalışırlar. Buradaki sadakat karşısındaki kişiden çok kendisine duyulan sadakattir.
 2. Evli iken sadık olup, sevgiliyken kendine hak gören erkek;Bu erkekler genelde, formaliteden bir çizgi belirler kendine, sevdiği kadına yapılan bedensel ihaneti evlenene kadar kendine hak görür. Bu türlerin evlilik sırasında da şeytana uyup istemese de hataya düşme düşürülme ihtimali çok yüksektir. Çünkü bu gruba giren erkekler, kendilerine ileri vakitler için yasaklar koyarak aslında anı özgürleştiren erkeklerdir. Bu nedenle evliyken de kendinin inanacağı bir yalandan kuralla, hatasını masumlaştırabilir.
 3. Her durumda tüm fırsatları değerlendiren erkekler; Bu tür erkekler yakalanmadığı sürece her şeyi kendilerine hak görürler. Bu türlerin çoğunluğu da kendini ele vermemek için partnerine son derece saygılı, özel günleri atlamayan kibar salon erkekleridir. ( yanlış anlaşılmasın kibar erkeklerin hepsi yapar diye demedim çoğunluğu bu gruptan çıkar) Bu erkeklerin eşleri ihtimal bile vermez. Hele birde zengin ise bu erkekler eşlerini her anlamda mutlu edip, bildiklerine devam ederler. Çok zeki ve hisleri kuvvetli kadınlar tarafından yakalandıklarında son nefeslerine kadar inkâr ederler.
 4. Sadece erkek olduğu için kendine bunu hak gören erkekler; Kadınlar arasında bu cinse aslında erkek değil öküz deniliyor. Egosu yüksek bu erkekler artık toplumumuzda pek kabul görmüyor olsa da bundan sadece 15-20 yıl önce sayıları çok daha fazlaydı. Okuyan, talep eden kadın sayısının artması ile hızla asimile olmaya devam ediyorlar. Sayıları azalsa da tamamen yok diyemeyiz. Fakat kadınlar olarak bu grubu yok sayabiliriz.Bu durumda pek sakınca görmüyorum.

Türlerinden bahsettikten sonra başa dönüyorum. Erkekler neden aldatır?

 • Çok eskilerden beri süre gelen erkeğin yetiştirilme tarzı. Bu konuda bırakılan açık kapılar erkeğin cesaretini artırıyor. Erkeğin elinin kiri yaptı dövme etti bir daha yapmazsa affedile bilinir düşüncesi erkeği yanlış yönlendiriyor.
 • Partnerini artık çekici bulmuyordur.
 • İlişkide heyecan bitmiştir. Yeni heyecanlara yelken açmak istiyordur.
 • Mahalle baskısı fazladır. Bu baskı hemcinsinden de gelebilir. “Karını hiç aldatmadın mı? Nasıl kılıbıksın abi be!” Karşı cinsten de gelebilir. Biz kadınlar bazen fark etmeden şu algıyı yaratıyoruz erkekte yakışıklı, zengin adam aldatır. Şunu söyleyen kadınları duyar gibiyim “ komşu Nuran’ın kocası aldatıyormuş, hiç beklemezdim o hımbıldan” Erkek aldatarak hımbıl olmaktan kurtulmuş olur yâda kılıbık olmaktan.
 • Erkeğin boş bir anına gelip karşı tarafın ısrarı ile de erkek hata yapabilir. Günümüzde kadınlarda haddinden fazla hovarda olduğu için erkeği fazlaca zorlayabilir.
 • Sürekli eleştirilen, kendini hep savunmak zorunda kalan bir erkek kendini sıfırlamak, yeniden başlamak için de aldatabilir.
 • Araştırmalara göre %68 gibi bir erkek oranı duygusal açlığını bastırmak için aldatıyormuş. Yani hep kadınlar ilgi beklemez, bizimde ilgiye, beğenilmeye ihtiyacımız var diyen erkek oranı yüksek. Kadınlar algısını tekrardan gözden geçirmek zorunda. Sadece dışarıya çıkarken çok bakımlı olup, evde pijamalarla gezip sonra erkekten prenses muamelesi bekleyen kadınlar erkeği aldatmaya itebiliyormuş.
 • Kadınların yanlış arkadaş seçimi de erkeğin hata yapmasına neden oluyor. Eşinin cilveli iş atan arkadaşının erkekte yarattığı heyecan yadsınamayacak düzeyde.
 • Daha birçok neden sıralayabiliriz. Ama hepsi bu nedenler etrafında dönen başka nedenler olacaktır. Tabi ki bir de bunu yaptıklarında karşılaştıkları tepki erkeğin duruşunu belirleyen güçlü bir neden.

Aldatılan kadınları da sınıflandırırsak;

 1. Bazı kadınlar bir kaplan gibi sürekli avını ağzında tutup hata affetmeyen. Bu kadınlardan kaçmak imkânsız niyetlendiğin an yakalıyor. Hatayı affetmiyor.
 2. Eşine çok güvenen, eşini çok sorgulamayan kadınlar
 3. Birde salağa yatan anlayıp elindekini kaçırmamak için görmezden gelen kadınlar.

Bu kategori içinde en az aldatılan kadın oranı ikinci gruba giren kadınlar. Şahsi görüşüm, gözünüzü açık tutup,partnerinizi bunaltmamanız. Aldatmak isteyenin zamanı da, bahanesi de her zaman olacaktır. Dikkat ederseniz çirkin kadın aldatılır diye bir neden saymadım. Güzel kadınlar çirkin kadınlardan daha çok aldatılır. Buda aldatılan kadının tesellisi olsun.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.