Eş Seçerken Uyulması Gereken Altın Kurallar

Kişi eşini, yol arkadaşını seçerken, tüm samimiyetini ve ciddiyetini bu tercihe feda edebilmeli. Maksimum özen ve dikkat ister eş seçmek. Bu tercih, bir mağazadan kıyafet almaya benzemez. Bedeni tutmayınca bir beden büyük ile değiştiremezsin yada araba almak değildir, biraz zaman geçince satıp bir üst modele geçemezsin. Bir koca ömürden bahsediyoruz. Yıllara meydan okuyabilmek için, hayatın zor virajlarını güvenle alabilmek için yanınızdaki koltukta oturan kişi çok önemlidir.

Tercihinize geçmeden önce ilk keşif sizin kendi içinizde olmalı. Hayattan beklentileriniz ne? En çok kim olmak istiyorsunuz? En çok neyi ne kadar yaşamak istiyorsunuz? Öncelikleriniz ne? Vazgeçilmeziniz ne? Bu soruları netleştirip, öyle yola koyulmak lazım. Kendi sınırlarınızı iyi tanımalısınız. Arkasından gelen adım ise, kendinizi karşınızdakine tam olarak anlatabilmek. Flört dönemlerinin tozpembesine buladığınız griler karşınızdakini yanıltacaktır. Farklı kutuplar birbirini çeker kabul. Fakat zıtlıklar yaşam alanlarınızı zora sokacak kadar olmamalıdır.

eş seçimi

Dürüst olmayı başardıktan sonra, sıra gerçekçi olup karşımızdakini gerçek anlamda tanımaya geliyor. Yapılan en büyük yanlış “benden öncen önemli değil” demek. Çünkü kişinin arkasında bıraktığı enkazlar geleceğin kullanma kılavuzudur. Değişir demek daha başlarken büyük bir risk almak demek. Tabi ki insan hayatına giren kişi ile değişikliğe uğrar. Hiç yapmadıklarını dener. Fakat hiç yapamayacaklarını denemez. Kişiyi tanıma evresini, kıvamında tutmak önemli bir ayrıntı. Ne tanımayacak kadar kısa nede yoracak kadar uzun olmalıdır. Ayrıca flört döneminden çok nişanlılık evresi daha belirleyici oluyor. Çünkü flört döneminde sadece o var ama nişanlılık döneminde yaşam felsefesini anlayabileceğiniz ailesi de var. Tabi ki birebir anne baba ile değerlendirmek yanlış olur. Ama unutulmaması gereken, heykel heykeltıraşın elinde şekillenir.

Seçtiğiniz kişi ile inanç ve ideal birliğiniz olmalı. Size yol arkadaşlığı yapabilmek için sizin geçtiğiniz yerlerden geçebilecek, buralardan geçerken sizin hırkanızı giyebilecek biri lazımdır. İdeallerinize saygı gösterebilmesi kadar onlara ulaşacağınıza inanması da önemlidir.

Hayatı kaç kişilik yaşadığınızda çok önemli. Bir çok evlilik çekirdek aileye dahil edilen şahıslar yüzünden yıpranıyor. Böyle bir zorunluluk var ise bu konuda dürüst olmak gerekli. Yol arkadaşınızın yüklerinden haberdar olmanız mühim. Bu kadar dikkatten sonra, aşk ile sevgi ile birleşen eller ebediyen ayrılmaz.

Emine Genç

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.