Evde Yoğurt Mayalama, Evde Kaymaklı Yoğurt Yapımı

Bu yazımızda evde yoğurt mayalama, evde yoğurt yapılışı ile ilgili püf noktalar ve bilgiler yer almaktadır. Bu ayrıntılı anlatılmış yoğurt tarifi ile ev tipi kaymaklı yoğurdunuzu hazırlayabilirsiniz.

evde yoğurt yapımı, evde yoğurt mayalama, yoğurt yapılışı, evde yoğurt nasıl yapılır, ev tipi yoğurt yapımı, yoğurt mayalama sıcaklığı, yoğurt nasıl mayalanır, kaymaklı yoğurt nasıl yapılır

Ev tipi yoğurdun tadının hazır alınan yoğurtlardan çok daha güzel ve lezzetli olduğunu hepimiz biliriz. Ayrıca katkısız ve doğal olduğu için ise sizin ve aileniz için güvenle tüketebileceği bir yiyecektir yoğurt, yoğurdu yapmak aslında çok ta kolaydır. İlk başlarda biraz acemilik olsa da denemeler sonunda sizde güzel kendi leziz yoğurtlarınızı yapabileceksiniz. Evde yoğurt yapamın en önemli noktası ise yoğurt mayalama işlemidir.

Evde Yoğurt Yapımı:

Sütünüzü kaynatın ve içindeki su buharlaşsın eğer direk işlemden geçmemiş süt alırsanız bunu en az 15 dakika kaynatın ki sütte herhangi bir zararlı bakteri varsa bunun geçişini engellemiş olur. Kaynayan sütü mayalanacak kaba aktarın.

Evde Yoğurt Mayalama

Kaynayan süt ılımaya bırakılır. Mayalamadan önceki ılıklığını serçe parmağımız ile ölçüyoruz. Elimiz sütün içinde 1 den 7 ye kadar saydığımızda dayanabiliyorsa mayalama için  hazırdır. Bu sıcaklık ayarı önemli arada bunu kontrol edin. Eğer çok sıcaksa olmaz soğuksa da olmaz ortalama 45 derece olacak. Mayalamak için 1 litre süte 1 yemek kaşığı oda ısısındaki mayalık yoğurt kullanıyoruz. Bir kasenin içinde mayalık yoğurda ılıyan sütümüzden ekliyoruz. Az tat vermek için az şekerle birlikte karıştırıp ılıyan sütümüzün kenarından bunu boşaltıyoruz şöyle hafif bir karıştırıyoruz. Burada önemli olan diğer bir husus ise mayalanan yoğurdun artık hareket etmemesidir. Üzerini havlu veya battaniye ile kapatıp 5-6 saat kadar bekliyoruz. En fazla 7 saat sonra yoğurt mayalanmış olur. Mayalanan yoğurdu buzdolabına kaldırınız. Ertesi gün afiyetle tüketiniz.

Yoğurt Mayalama Sıcaklığı Kaç Derece Olmalıdır?

Mayalama sıcaklığının yoğurt yapımında son derece önemli olduğunu söylemiştik. Bu sıcaklık  45 ºC olmalıdır. Yani yoğurt yapılacak süt kabı eli yakmayacak sıcaklıkta olmalıdır.

Ev yoğurdu taş gibi olmaz hafif sulu olur. Çok uzun süre de dayanmaz sulanır ve ekşir. Eğer yoğurdunuzun üzeri kaymaklı olsun isterseniz sütün içine 1 tatlı kaşığı tereyağı da ekleyebilirsiniz. Mayalamak için gereğinden fazla yoğurt kullanmayın.

Mayalamadan sonra yoğurdu hareket ettirmeyin. Çok uzun sürelerde bekletirseniz yoğurdunuz ekşi olur. Ortalama 5 yada 6 saat yeterlidir.

Evde yapımı yoğurdu 10 gün içinde tüketiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir