Fotoğraf Makinesi Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Fotoğraf makinesi almaya karar verdiğimizde hepsinden önce fotoğraf makinesini hangi amaçla kullanacağımızın ve hangi fiyat aralığında bir makineyi satın almak istediğimizin tespiti gereklidir.

Bir çok kişi bir mağazaya girdiğinde fotoğraf makinelerini incelerken direk megapiksel ve optik zoom ölçülerine bakarak karar veriyor. Çünkü bunların yüksek olmasının daha kaliteli olduğu düşünülüyor. Pek çok teknik konu bilinmediği için iyi bir fotoğraf makinesinin bu değerlerin yüksek olması ile olacağı düşünülüyor. Ancak araştırma yapanlar bilinçli olarak alışveriş yapmak isteyenler doğru ve istediği ürüne ulaşabiliyor.

Fotoğraf makinesi almak istiyorum. Ama hiç bir bilgim yok karasız kaldım. Nasıl bir önce tavsiyeler nelerdir? Diye soruyorsanız bu yazıda fotoğraf makinesi almak isteyenlerin çok işine yarayacak önemli ip uçları teknik bazı kavramlar kısaca ön bir fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Eğer bu konuda hiç bilgi sahibi değilsek fotoğraf makinesi çeşitlerini öğrenerek işe başlayabiliriz. Fotoğraf makineleri amatör ve profesyonel olarak ya da compact ve digital olarak da sınıflandırılır.

Compact :  Küçük boyutlu hafif ince cebinizde taşıyabileceğiniz  amatör makinelerdir. Objektifi değiştirilemez. Özelliğine göre iyi görüntü kalitesi elde edilebilir. LCD ekranı bulunur. Fiyatları uygundur.

DSLR Like: Yarı profesyonel sınıfına giren bu makinelerin boyutları büyük ağırlıkları fazladır. Objektifi değiştirilemeyen optik zoom’u yüksek kısmen iyi fotoğraf çekebileceğiniz makinelerdir.

DSLR : Profesyonel dijital fotoğraf makineleridir. Büyük boyutludur. Birçok ayarını, yapmanızı olanak verir. Objektifi değiştirilebilir. Görüntüyü bakaç (vizör) tan görebilirsiniz. Yeni modellerde LCD ekran ve bakaç bir aradadır.

Kullanıcılar bunlardan en çok DSLR ve DSLR Like arasında kalır.  Büyüklükleri aynıdır. DSLR Like objektifi değiştirilemeyen optik zoom özelliğine göre çeşitlendirilen ilerde ek masraflara gerek duyulmayan bir fotoğraf makinesidir.

Dslr benzeri kompakt makinelerde sensör boyutları küçük olur. Bu nedenle giriş seviyesindeki DSLR fotoğraf makineleri bile Kompakt Dslr benzeri fotoğraf makinelerden daha kaliteli görüntü verir.

Fotoğraf Makinesi Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Sensör nedir?

Sensör digital fotoğraf makinelerinin kalbi gibidir. Desek yanlış birşey söylemiş olmayız. Peki sensör nedir? dijital fotoğraf makinelerinde görüntüyü JPEG, RAW gibi dijital formatlara dönüştürerek kaydeden ve  işlemciye gönderen ve üzeri ışığa duyarlı piksellerden oluşan alandır.

Sensör algılayıcı demektir.  CCD, CMOS ve Foveon sensor olarak farklı sensörler vardır. CCD Sensör aydınlık ortamlarda daha başarılı fakat pil harcama kapasitesi daha yüksektir. CMOS Sensör ise karanlık ortamlarda daha başarılı ve pil harcama kapasitesi  CCD’ye göre çok daha düşüktür. Burada bizim için önemli olan sensörün tipinden çok sensörün boyutu önemlidir. Eğer büyük boyutlarda görüntü kalitesi iyi fotoğraflar elde edilmek isteniyorsa büyük sensörlü fotoğraflı makineleri tercih etmek gerekir. Sensörün büyüklüğü elde edilen görüntünün büyüklüğü ve kalitesi etki eden e fotoğraf makinesi alırken araştırıp sorgulamamız gereken bir konudur.

Megapiksel nedir?

Piksel birimi ise sensörün alabildiği nokta sayılarının yatay ve dikey sıklığını belirtir. Dijital fotoğraflarda ekranda veya baskı sırasında renklerin ve  ayrıntıların bozulmadan görüntülenmesini sağlayan piksel değeri ile ölçülen çözünürlük, nokta sayısı arttıkça daha yüksek netliğe erişilir.

Fotoğraf makinesinde megapiksel önemlidir. Fakat günümüzde artık kameralar en az 8 MP hatta bu bazı DSLR ve DSLR benzeri makinelerde 20 megapiksele kadar çıkmaktadır. Çok büyük fotoğraf çıktısı almayacaksanız 10 MP fazlası ile yetecektir. En başta sensörün öneminden söz etmiştik megapiksel yerine sensörün daha büyük olmasının önemli bir avantaj olduğunu unutmayalım.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir