Gaz Giderici ve Zayıflatan Çay Tarifi

Doktorum programında 12 Aralık 2012 de Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Hakan Güveli  tarafından verilen “gaz giderici ve zayıflatan çay tarifi ” ile ilgili bilgiler yer alır. Gaz giderici ve zayıflatan çay tarifi spazm yatıştırıcı özelliği ile hazırlayıp faydalanacağınız bir çaydır.

Geğirti havanın mideden ağıza doğru geri çıkması, Şişkinlik karnın normalden daha büyük (dolgun, fazla) hissedilmesidir. Şişlik (Distansiyon), Karnın normalden daha büyük olması, Gaz, anüsten fazla miktarda gaz çıkarma dır. Yutulan hava ve bakterilerin üretimi gaza neden olur.

Gaz giderici baharatlar; kekik, kimyon, kişniş, tarçın, zencefil, tarhun, zerdeçal, anason

Gaz Giderici ve Zayıflatan Çay Tarifi

Malzemeler

2 tatlı kaşığı yeşil çay 20 gr
2 tatlı kaşığı papatya 20 gr
20 gr kekik
30 gr papatya

Hazırlanışı: Bitkiler cam veya porselen bir demliğe konulup kaynamış ve beklemiş 95 derece civarında su üzerine konulup 5-8 dakika bekliyoruz. Gaz giderici ve zayıflatan çayı günde yemekten önce veya yarım saat sonra günde 2-3 defa bu çay her gün öneriliyor.

Sadece Gaz İçin Çay Tarifi

Malzemeler:

10 gr tarhun
20 g adaçayı
15 g Rezene
15 g Ihlamur

Hazırlanışı: Kaynamış 95 derece civarına gelen suyu döküp demliyoruz. Üstü kapalı şekilde demleyip içiyoruz.

Gaz Giderici Bitki Çay Tarifi:

Malzemeler:

2 çay kaşığı ıhlamur
2 çay kaşığı papatya
1 çay kaşığı nane yaprağı
1 çay kaşığı rezene

Hazırlanışı: Bunları 350-400 cc kaynamış ve az bekleyip 90 dereceye gelen su ile demliyoruz. Demleme süresi 5-6 dakika kadardır.

8-10 dakika dan sonra çoğu etken madde içinden gidecektir. Demleme sürelerine özen gösterelim. Bu yeşil çayda da böyledir.

Bugün doktorum programında bir çok kişinin sorunu olan gaz, şişkinlik sorunları ile ilgili bilgiler veren Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Hakan Güveli  tarafından verilen gaz gidermek için önerilen bitki çaylarıdır.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*