Hamile Kalmak İçin En Uygun Zaman ve Yaş Aralığı Nedir?

FriendFeed'de Paylaş | Facebook'ta Paylaş | Twitter'da Paylaş

13 Nisan 2013 | Kategori: Sağlık

Kolay hamile kalmak isteyen kadınların öncelikle düzenli bir hayatı olmalı, uyku düzenine dikkat edilmeli, sağlıklı beslenmeli, özellikle sigara ve alkol bunlardan kesinlikle uzak durması gerekir. Kronik bir hastalık olup olmadığının araştırılması gerekir. Hamile kalmak için en uygun dönemin hesaplanması bu husus hamile kalmak isteyenler için çok önemlidir.

Hamile Kalmak İçin En Uygun Zaman ve Yaş Aralığı

Hamile kalmak için en iyi zaman nedir? Ayın hangi günlerinde hamile kalma şansı yüksektir?

Kadınlarda adet döngüsü normalde ortalama 28 gündür. Fakat bazen bu süre 25 gün ile 35 gün arasında değişiklik gösterebilir. Düzenli adet gören bir kadında gelecek olan bir sonraki adet döneminden 14 gün önce yumurtlama oluşur. Adet döngüsünün 28 gün olduğunu düşünürsek 14. gün yumurtlama meydana gelir. Yumurtlama dönemi ve oluşan yumurtalar 24 ile 48 saat arasında canlı kalır. Sperm ise vücutta ortalama 3-5 gün canlı durabiliyor. Buna göre yumurtlama döneminden 5 gün önce ve 2 gün sonra hamile kalma şansı yüksek oluyor.

Hamile kalma şansınızın en yüksek olduğu zamanı hesaplamak için şöyle bir hesap yapabilirsiniz. En kısa adet döngünüzden 18 gün çıkarır.  En uzun adet döngüsünden de 11 gün çıkarılırsa bu aralık döneminde hamile kalma ihtimali daha yüksektir.

Adetin hemen öncesi ve adet sırası hamile kalmak için uygun zamanlar değildir.

Hamile kalmak için en uygun yaş aralığı nedir?

Hamile kalmak için yumurtalık miktarı yaşınız ile doğru orantılı olmayabilir. Yani 24-25 yaşlarında olup daha az yumurta sayısına sahip olabilirsiniz. Genel bir rakam söylemek gerekirse 19 ile 31 yaş arası hamile kalmanın daha kolay ve daha yüksek olduğu bir yaş aralığıdır. Bu yaş aralığı kişiden kişiye değişebilir.Yorum YapınBumerang - Yazarkafe