Hamile Kalmak İçin Ne Yenir? Nasıl Beslenmeli?

Hamile kalmak için neler yemek gerekir? Hamile kalmayı kolaylaştıran yiyecekler var mı? Hamile kalmak isteyen çocuk sahibi olmak isteyen kadınların en çok merak ettiği konulardan biri de budur.  Başta şunu söylemek gerekir. Bir yiyeceğin kendi başına hamile kalmayı sağladığı söylenemez fakat dengeli ve sağlıklı beslenme, düzenli bir yaşamın hamileliği kolaylaştırmada etkisi bulunabilir. Sadece kadının değil erkeğinde dengeli beslenmesi önemlidir.

Bazı gıdalardan alınan şekerler kan şekerini çok çabuk yükselterek insülin yükselmesine neden oluyor. Kan şekerinde meydana gelen hızlı dalgalanmalar ise polikistik over sendromuna yol açabilir. Bu dalgalanmalar hormon düzeyini de etkilediği için çocuk sahibi olmak, hamile kalmak isteyenlerde olumsuz bir duruma neden olabiliyor. Kan şekerini çabuk yükselten dalgalanmaya neden olan gıdalar ise rafine şeker, beyaz un, patates, pirinç, nişasta gibi gıdalar olup bu gıdalar konusunda ölçülü olmak gerekiyor. Gerekli karbonhidratı almak için bu anlamda tercihimiz tam tahıl ürünleri, kepekli bulgur, sebzeler, meyveler, badem, ceviz, fındık şeklinde olmalıdır. Ayrıca trans yağlardan ve trans yağ içeren gıdalardan uzak durmak, yememek gerekir.

Balık gibi omega 3 yağ asitleri içeren besinleri almak faydalıdır. Bunların dışında çinko, folik asit, magnezyum, demir, kalsiyum içeren yiyecekler, folik asit bakımından zengin yeşil yapraklı sebzeler ve narenciyeler olmalı, kısacası sağlıklı, dengeli ve doğal bir şekilde beslenmek hamile kalmak için olması gereken beslenme şeklidir. Bunun dışında bir yiyeceğin tek başına hamile kalmayı sağladığını söylemek mümkün değildir.

Kolay hamile kalmak için bazı kürler anlatılmaktadır. Bu kürler’den olumlu sonuç alındığına dair bilimsel bir çalışma yoktur. Olumlu veya olumsuz etkileri olup olmadığı bilinmemektedir. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun bu kürleri bu konuda destek olması yönünde anlatmıştır. Bu anlatılan kürler ise aşağıdaki gibidir.

Kuru incir kürü

Eğer yumurta rezervleriniz azalmış ise, yumurta gelişimi yavaşlamış veya yumurta çatlatma sorunu varsa önerilen kuru incir kürüdür. Bunun için 8-9 adet kuru incir yıkanıp sonra 2 ye bölünerek yarım litre su da veya biraz fazlasında yaklaşık olarak 15 dakika kadar kaynatılıyor. Ilıyınca kuru incirin suyu günde 1 defa 21 ile 25 gün arasında içiliyor. Tamamını  aynı anda içmenize gerek yok yarısını kahvaltıdan sonra ve diğer yarısını da öğle yemeğinden önce şeklinde bu suyun gün içinde 2’ye veya 3’e bölünerek içilebileceği ve buna 21 gün devam edilmesi gerektiği söyleniyor.

Havuç ve İncir aynı zamanda anne sütünü de artıran yiyeceklerdir. İncir kana kolayca geçen şeker ihtiva eder. Şeker hastaları için önerilmez. Havuç da şeker içeren bir sebzedir.

Taze havuç kürü

Adet günü 30 günün üstüne çıkanlar bu kişilerde ise incir ile havuç beraber öneriliyor. Bu kür ise ayrı bir kabın içinde yarım litre su ve içine 3 adet orta boy taze havuç  koyulup yaklaşık olarak 20 dakika kaynatılarak hazırlanıyor. Alınan havucun taze olması önemli havuç kırdığınızda kütür kütür ses çıkarmalı deniyor.

Hazırlanan havuç suyu ile ayrı bir kapta yapılan kuru incirin suyu ılındıktan sonra karıştırılıp her gün 1  bardak içiliyor. Yaptıktan sonra buzdolabında saklayıp 1-2 gün içinde bitirip tazesinin hazırlanması tasviye ediliyor. 20-25 gün kadar

Havuç yüksek A vitamini içerir ve depo edilir . Gebelikte yüksek A vitamini fetus için zararlıdır.

Sigara ve alkol tüketiyorsanız havuç kürü uygulamayınız.

Kuru soğan kürü

Orta boy yemeklik dış kabuğu kahverengi olan soğanı 6 ya bölüp 1,5 bardak suda 5 dakika kaynatıp ılıyınca süzüp suyu içiliyor. Soğanları yemenize gerek yok. Süresi 15 gün,  özellikle regl dönemi başlamadan 10 gün önce bunu günde 2 defa sabah akşam uygulanması tavsiye ediliyor.

Bu soğan kürü erken menopoza girmiş olanlara da öneriliyor.

Soğan kürü midesinde rahatsızlık olanlar için önerilmez. Bu kürü gastrit veya ülser şikayeti olanlar uygulamamalıdır.

Kuru incir, havuç şeker oranı yüksek gıdalardır. Diyabet hastalarının bu hususa dikkat etmeleri gerekir.

Hamile kalmak için nasıl beslenilmesi gerektiği ve kürler hakkında bilgiler verdik. Kürler konusunda anlayamadığınız kısmı ilgili video’yu izleyerek öğrenebilirsiniz.

http://www.dailymotion.com/video/xeh1b7

Uyarı: Değerli ziyaretçilerimiz bu yazı bilgilendirme amacı ile yazılmıştır. Unutmayınız ki hastalıkların teşhisi ve tedavisinde bilgi almanız ve danışmanız gereken tek yer tıp hekimleri dir. Kendi kendinize teşhis ve tedavi yollarına başvurmayınız. Bilinçsizce kullanılan bitkilerinde zararlı olabileceğini unutmayınız. Kronik bir rahatsızlığınız varsa ilaç kullanıyorsanız kürleri doktorunuza danışmadan yapmayınız. Hiçbir kürü alışkanlık haline getirmeyiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.