Lenf Düğümleri Nerelerde Bulunur?

Vücudumuzda lenf düğümlerinin yerler bellidir. Lenf düğümlerinin olduğu bölgelerde şişlik görülmesi durumunda bunun lenf düğümü olduğu düşünülür. Lenf düğümü büyümesi dışında pek çok neden belli yerlerde şişlikler yapabiliyor.

Örneğin koltuk altında bir şişlik görüldüğünde bu lenf düğümünün büyümesi ile alakalı da olabilir yada oradaki ter bezlerinin kistik yapısı ilthaplaşması sonucunda da oluşabilir. Kıl diplerinin iltihabı da buna neden olabilir. Bunlar iltihaplandığında yanındaki lenf düğümlerini de etkileyecektir. Bunu yapılan muayene ve tetkikler sonucunda ayırımı yapılır. Boynumuzda bulunan tiroid bezleri de büyüyerek şişlikler ele gelebilir. Bronş kisleri, yağ kisleri pek çok şey şişlik olarak algılanabilir.

Kasıklardaki lenf düğümleri var ki burada lenf düğümleri çok kolay büyür. Kolay iltihap kapılabilir. Ayaklarımız bir yerler çarpabiliriz. Kasıklardaki lenf düğümleri büyüyebilir. Normal lenf düğümlerini biz hissetmeyiz. Elimize gelmez büyüyüp küçülür. Hiç küçülmeden kalabilirler kasıkta rahatlıkla elimize gelen 1 cm ye kadar lenf düğümleri olabilir. Diğer bölgelerde koltuk altında, köprücük kemiği üstünde, boyunda 1 cm üzerinde olan şişliklerin mutlaka incelenmesi gerekir. Lenf düğümlerinin büyümesinin çok nedeni vardır.

Boyunda, ağız içinde, burunda olan herhangi bir hadise enfeksiyon olabilir, kanser olabilir, boyun lenf bezlerinde gözükür. Lenf bezleri koruyucu olarak görev yapar.

Lenf Düğümleri Nerelerde Bulunur?

Şişmesi durumunda dışarıdan fark edilebilen lenf düğümleri vücudumuzda nerelerde bulunur?

Kasıklarımız da lenf düğümü bölgelerimiz var.
Boyunda lenf düğünleri var.
Çene kemiğinin altında var. Çenemizin altında diş iltihaplarında, bademcik iltihaplarında büyümeler yapabilir.
Kulakların önü, arkası ve ensemizde de lenf düğümleri var.
Koltuk altında lenf düğümlerinin oluştuğu yerler var.
Dirseklerin iç kısmı

Doktorum programının konuğu olan Kan Hastalıkları Uzmanın Prof. Dr Mustafa Yenerel programda lenf düğümleri ile ilgili bizlere çok önemli bilgiler verdi.

Related Posts

6 thoughts on “Lenf Düğümleri Nerelerde Bulunur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir