Doğal Antibiyotik Tarifi, Doğal Antibiyotik Yapımı

Kışın çabuk hastalanıyoruz. Özellikle de çocuklar çok çabuk hasta oluyor. Her hastalandığımızda hemen antibiyotiğe sarılıyoruz. Evet antibiyotikler de hayatımızda önemi olan ilaçlar ancak antibiyotikleri gelişi güzel almamalıyız. Doktor öneriyorsa antibiyotik kullanmalıyız.

Bazı bitkiler, sebzeler antibiyotik etkisi gösterir. Mesela en çok bilinen sarımsak, soğan bu konuda en değerli sebzelerdendir.

Doğal antibiyotik nasıl yapılır?

Gerekli Malzemeler:

Şurup şişesine koyulabilir ancak içi iyice yıkanmış temizlenmiş olacak, içi çok temiz olmalı bu önemli

1 kara turpun suyunu rendeleyip tülbentle sıkın yada makine ile sıkın

1/2 Taze kök zencefilin suyu

Yarım Limon suyu

Dut Pekmezi veya Keçi Boynuzu (Harnup) Pekmezi

Hazırlanışı: Malzemeleri katı meyve sıkacağından sıkın. Cam bir kasede tahta kaşıkla bunları karıştırın. Şurup şişesine koyarak içebilirsiniz. İçmeden önce çalkalayın, buzdolabının kapağında rafta saklayın her gün 1 çorba kaşığı içebilirsiniz. Sabah ve akşam 1 tatlı kaşığı da olabilir. Nezle, grip gibi olacağınızı anladığınız zaman bundan içebilirsiniz.

Bağışıklığa destek için kışın çocuklarınıza tarhana çorbası da içirebilirsiniz.

Kış ayları için yapılabilecek farklı bir formül daha var. Kara turpun üst kısmını kesip atmayıp bunu kapak yapıyoruz içini oyup içine 1 çay kaşığı zencefil koyup, üstüne bal ekleyip altından da şiş gibi bir şeyle ufak bir delik açıp sabaha kadar durduğunda altından turpun suyu çıkıyor. Buda çok doğal öksürük için doğal bir antibiyotiktir.

Soğanın üst kısmını kesip atmıyor içini oyup içine aynı şekilde zencefilli bak koyup bekleyip suyunu içiyoruz. Mideniz dayanıklı ise midenizde bir problem yoksa soğanda turp gibi yapılarak kullanılabilir.

Hastalıklara karşı direnç sağlamak için 1 çay kaşığı toz zencefili ve balı karıştırıp pastil gibi emerek yiyebilirsiniz. Bu çocuklara biraz acı gelebilir kendiniz için hazırlayabilirsiniz. Bu da öksürüğe iyi gelecektir.

Doğal antibiyotik nasıl yapılır? Doğal antibiyotik tarifi 11 Aralık 2012 Dr. Feridun Kunak Show’da Serap Kunak Hanımefendi tarafından verilmiştir. Kaçıranlar ve bu konuda bilgi arayanlar için aldığımız bilgileri düzenleyerek sizlerle paylaştık.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir