Makyaj Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Makyaj yaparken nelere dikkat etmemiz gerekir?

Makyaj yaparken öncelikle cilt renginiz önemlidir. Cilt yapınız doğru makyaj yapabilmeniz için size ipuçları verir. Özellikle sivilceli ve problemli ciltlerde fondöten kullanımı yapılmamalıdır. Fondöten sürüldüğünde cilt hiçbir şekilde hava almadığından dolayı sivilcelerin daha çok artmasına ve cilt yapısının günden güne daha çok bozulmasına sebep olur. Özellikle su bazlı fondötenler tercih edilmeli ve likit fondötenler ile makyaj yapabilirsiniz.

Organik veya kozmetik olarak makyaj grubunu ikiye ayırabiliriz.

Organik olan makyaj malzemeleri mineraller içermesinden dolayı ciltte hasara neden olmaz problem yaratmaz. Organik pudralar mineralli pudralar sıkıştırılmış pudralar makyajda ilk başta kullanılması gereken kusur örtücü malzemelerdir. Eğer yağlı bir cildiniz varsa yağsız makyaj ürünleri tercih etmelisiniz. Yağlı ürünler cildinizin daha çok parlamasına sebebiyet verirken hoş bir görünümde oluşturmaz. Makyaj yaparken kusurlarımı kapamak istiyorsunuz yoksa renginizin eşitlenmesini mi istiyorsunuz bunu belirledikten sonra makyajınızı daha sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz. Makyaj yaparken kusurları örtmek için sıkıştırılmış pudralar işinize oldukça yarayacak ve doğal tonlarda allık kullanarak renk tonunuzu da eşitlemiş olursunuz.

makyaj yaparken nelere dikkat edilmeli

Rimel Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Rimel gözlerin bütünlüğünü ortaya çıkaran kirpikleri şekillendiren ve birçok çeşidi olan bir makyaj malzemesidir. Rimel çeşitleri arasında kirpikleri kıvrık göstermek için uzun göstermek için ve dolgun göstermek için çeşitli seçenekler vardır. Kirpiklerinizin nasıl olduğuna ve şekline bağlı olarak doğru rimel seçimi yaparak kirpiklerinizin en güzel ve uzun dolgun olmasını sağlayabilirsiniz.

Rimel kullanırken dikkat etmeniz gerekenler özellikle dipten uca doğru rimel kullanmanızdır. Rimelde sadece kirpiklerin dış kısmını değil iç kısmını da boyamak gerekir. Kirpikleri aşağıdan yukarı tararken yukarıdan aşağı da rimel fırçasını hareket ettirerek uygulamanız durumunda istediğiniz sonuçları alabilirsiniz. Doğru bir rimel seçimi öncelikle rimelin içeriği ve fırçası ile alakalı bir durumdur. Bazı rimel fırçaları ergonomik yapıya sahipken bazı rimel fırçaları daha dolgun veya simetrik olmaktadır. Seçimlerinizde rimeli deneyerek alırsanız eve geldiğinizde sürpriz yaşamamış olursunuz. Rimel seçimi yaparken birçok renk seçimi de vardır. Siyah mavi yeşil pembe gibi daha çılgın rimel renkleri bulunmaktadır.

Rimel sürmenin püf noktalarını öğrenmek isterseniz mutlaka buradaki yazıya bakın.

KAPATICILAR NASIL KULLANILIR?

Kapatıcılar özellikle problemli ciltlerde uygulanması gereken yara izi sivilce izi gibi çeşitli izlerde kullanılarak izlerin makyaj üzerinden gözükmemesini sağlayan ve renk tonunu ayarlayan makyaj malzemesidir. Kapatıcılarda renk seçimleri olmakla birlikte çok açık orta ve koyu beyaz renklerde ve ten renklerinde kapatıcı renkleri bulunmaktadır. Kapatıcılar özellikle tüm yüze uygulanmaz. Kapatıcıları kullanırken dikkat edilmesi gereken bir durum kalın bir tabaka halinde değil ince bir tabaka halinde iz olan yerlere uygulanması işlemidir. Kapatıcıyı sorunlu bölgeye ufak dokunuşlarla sürdükten sonra fondöten ve pudranızı sürerek makyajınızı tamamlayabilirsiniz. Kaliteli markaların kapatıcıları özellikle izleri kapatmakta muhteşem sonuçlar vermektedir. Kapatıcıları kullanırken yara üzerine sürüyorsanız parmak ucunuzla renk tonunu eşitleyebilirsiniz. Kalın bir tabaka olarak iz üzerine kapatıcıyı sürmemek yaymak gerekmektedir. Kapatıcıların birçok markası ve inceliği kalınlığı bulunmaktadır. Kapatıcı kullanmanız gerekiyor ise ince yapılı ve su bazlı kapatıcıları tercih ederek cildinizin hava almasını sağlamanız cildiniz açısından çok faydalı bir işlem olacaktır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.