Muşmulanın Faydaları Nelerdir?

Şuan tam mevsimi olan muşmulanın faydalarını ve nelere iyi geldiğini biliyormusunuz?

Muşmula hakkında ne biliyorsunuz? Muşmulanın faydaları neler? Muşmula nelere iyi geliyor? Muşmulanın yararları ve yan etkileri ile ilgili bu yazımızdan muşmulanın faydalarını öğrenin.

Muşmula içinde genellikle 5 çekirdeği bulunan tadının buruk olması nedeni ile tatlı meyve sevenler tarafından pek sevilmeyen muşmulanın faydaları oldukça ilgi olduğunu söyleyebiliriz. Muşmulanın bileşimindeki tanen, kolit, ishal ve dizanteri gibi bağırsak hastalıklarında şifa veren çeşitli yörelerde Beş bıyık, Döngel ve Yeni Dünya gibi isimlerde de söylenir.

Genellikle beş çekirdeği vardır ve tadı buruktur. Halk arasında Beş bıyık, döngel ve yeni dünya adlarıyla da tanınır. Bileşimindeki tanen sebebiyle, dizanteri, kolit ve ishal gibi bağırsak hastalıklarında şifa vericidir.

muşmulanın faydaları nelerdir.

Muşmulanın faydaları ve Muşmula Nelere İyi Gelir?

Muşmula yemek bağırsak iltihaplarına karşı koruyor.

İshali keser. Muşmulanın faydaları arasında bağırsaklarının düzenli çalışmasını sağlaması ve ishali kesici özelliği vardır.

Sinirleri güçlendirir ve mideyi kuvvetlendirir. Mide hastalıklarına, bağırsak hastalıkların karşı iyi gelen muşmula aynı zamanda sinirleri güçlendirici bir etkiye de sahiptir.

Sık sık düşük yapan kişilerde düşük yapmayı engeller. , kan dolaşımını düzenler, muşmula düşük yapmayı engeller, kan dolaşımı canlandırır.

Muşmulanın diğer bir faydası da varisler ve hemoride olan faydasıdır.

Zayıflamaya yardımcı olur.

Muşmulanın yararları ile ilgili diğer bir husus ise soğuk kış günlerinde vücudun soğuğa karşı direncini artırır.

Muşmula çekirdekleri idrar artırıcı bir etkiye sahiptir. Böbrekleri çalıştırarak kum ve taşların dökülmesini sağlar. Çekirdekler kırılır, kaynamakta olan 100 cc. suya 5-10 gr konur, on dakika kaynatılır günde 2-3 fincan içilebiliyor.

Meyve olarak yiyemiyorsanız tarçınlı kompostosunu yiyebilirsiniz.

Muşmulanın Yan Etkileri:

Uyarı: Muşmulanın  kabızlık yapıcı özelliği kuvvetlidir. Kabızlığı olanlar dikkatli ve az yemelidir.

Tüm bitkileri, besinleri aşırı yemek sağlıklı değildir. Faydalıdır diye fazla yemek fayda yerine zarar verecektir bunu unutmayınız. Herhangi bir sağlık sorununuz olduğunda mutlaka doktorunuza danışınız. Sitede yer alan konular sizlere bilgi verilmek amacı ile yazılmıştır.

Etiket: muşmula hakkında bilgi ve faydaları

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*