Sağlıklı Bir Cilt İçin 10 Altın Kural

Her kadın güzel bir cilde sahip olmak ister ve bunun için özel günlerde ise ayrı bir çaba sarf ederiz ve ya sadece özel günlere odaklı bakım yaparız. Neden her daim güzel gözükmeyelim ki?

1) Cildimize hayat veren ‘SU’

Su içmenin faydalarını anlata bitiremediğimiz gibi cildin de en büyük ihtiyaçlarından biri olduğunu hepimiz biliyoruz. Az su tüketiminden oluşan hastalıklardan bir yana cildimizin ışıltısı, nemi her şeyidir su! öve bitiremeyeceğim gibi sadece sizden istenilen ise günde en az 2 Litre su tüketmeniz! Uzmanlar boşuna bas bağırmıyor.

saglikli bir cilt icin neler yapmali

2) Ölü hücrelerin düşmanı ‘KESE’

Temiz bir cilt tabiî ki de güzel görünecektir ve her banyodayken yapacağınız kese bunu sağlayabilir. Duş alırken vücudunuza yapacağınız kesenin  lifi yumuşak olmasına ve çok bastırıp tahriş etmemeye dikkat edin. Bu sayede kese, vücut da ki kan dolaşımını hızlandırır, cildinizi canlandırıp ölü hücrelerden kurtarır ve selüloit oluşumunu azaltır. Kese yaparken aşağı yukarı hareketlerle yapmanız daha doğru olur. Kese yaptıktan sonrada mutlaka cildinizi nemlendirin!


3) Güzel gülmek için ‘BEYAZ DİŞLER’

Biliyorsunuz ki günde en az 2 defa dişlerimizin fırçalanması gerekiyor ama gün içerisinde içtiğimiz çay, kahve, asitli içecekler ve benzeri şeylerin anında sarartma ve zarar vermesinden dolayı günde 3-4 defa fırçalanmalıdır. Kolay olması açısından minik boy fırça ve macunu çantaya atın yanınızda taşıyın ve böylece gittiğiniz mekânlarda rahatça kullanıp sararmasına engel olabilirsiniz.

4)Pamuk pamuk ‘ELLER’

Yumuşacık ve bakımlı eller sağlıklı olduğu gibi her zaman çekicide gösterir. Makyajınız, saçınız, kıyafetiniz hazır olsun elleriniz bakımsız ise yaptığınız bütün çabalar boşuna gider. Burada tonlarca zamandan bahsetmiyorum sadece ellerinizi sık yıkayıp sık sıkta nemlendirmeniz de bir bakımdır. Küçük bir sır olarak size ellerinize limon ve  zeytinyağı sürmenizi öneririm  böylelikle hem sağlıklı  hem de güzel ellere sahip olabilirsiniz.

5)Rüzgarla dans eden ‘SAÇLAR’

Güzel ve sağlıklı saçlar her kadının hayalidir. Yediğimiz besinler, hava koşulları, stres gibi etkenler saçlarımızın dengesini bozabiliyor. Bazı şeylere engel olamasakta saçlarımızı temiz tutarak ayda bir uçlarından kestirerek haftalık ve aylık bakımlarımızı yaparak güzel ve sağlıklı saçlarımız olabilir.

6)Yaşımızın kimliği ‘YÜZLER’

Olduğundan daha genç gösteren sağlıklı bir yüze sahip olmak için hepimiz her şeyi yapabiliriz. Gençlik döneminde sivilceler ardından oluşan lekeler siyah noktalar, orta yaş dönemlerinde kırışıklık başlangıcı yaş ilerledikçe de sarkmalar. Okurken  yüzünüzü buruşturduğunuzu görebiliyorum. Nasıl olsa bunların hepsi olacak diye bakım yapmayayım diye düşünmeyin sakın. Bakım yaparak bu kötü etkenleri aza indirebilir hatta erteleyebilirsiniz. Öncelikle sabah akşam yüzünüzü yıkamalı ve cilt tipinize uygun günlük temizleyiciler bulundurmalısınız, sıkça nemlendirmelisiniz, asla güneş kremi sürmeden dışarı çıkmamalısınız, kaliteli makyaj ürünleri kullanmalısınız ve her makyajdan sonra makyajı çıkarmalı ve asla makyajınızı çıkarmadan uyumamalısınız. Bunlar belli başlı dikkat etmemiz gerekenler şeyler ve uygularsanız da sağlıklı cildinize kavuşursunuz. Kısacası bayanlar kolay güzellik olmuyor.

7) Çekici ‘DUDAKLAR’

Dudaklarımız aslında bakım konusunda bizi o kadar da çok yormuyor. Özellikle kış aylarında bakım gerektiren etmenler var, soğuk ve nemsiz hava dudaklarımızın çatlamasına ve kurumasına neden olur. Küçük bir bakım olarak, minik bir kaba kahve, şeker ve balı koyup karıştırın ve dudaklarınıza peeling yapın böylece pürüzsüz sağlıklı yumuşak dudaklara sahip olabilirsiniz. Ama günlük her anlık bir bakım için yanınızda bir lip balm taşımanızı öneririm. Diğer aylarda ise uçuk çıkması gibi sorunlar yaşayabilirsiniz stresten kaynaklı  olanların yanında bir de mikrop kapmaya bağlı olanlar için dikkat etmeniz gereken şey  başkalarının kullandığı dudak  ürünlerinden kullanmamak. Bunu kadınlarımız maalesef genelde kozmetik mağazalarda tester ürünleri denediğinde çok başlarına gelir. Aman dikkat
hanımlar.

8) Mükemmel bir ten için ‘UYKU’

Yenilenmiş sağlıklı bir cilt için uyku düzeninizin olması şart. Uyurken nasıl gelişiminizi tamamlıyor, organlarımızı dinlendiriyorsak cildimizi de dinlendirir ve yenileriz. Uyku düzensizliğinin sebep olan şeylerin arasında cilt rengi bozukluğu, gözaltı morluğu, göz şişkinliği gibi sorunlarla karşılaşırsınız. Yanlış pozisyonda yatmak yüzdeki kırışıklıkları arttıracağı gibi yüzünüzdeki bakterilerinde dağılmasına sebep olur  yüzükoyun yatmamaya özen gösterip uyku düzeninizi oturtmalısınız.

9) Sıkı bir cilt için ‘SPOR’

Yeni bir güne mutlu ve istekli başlamanızı sağlayan en önemli şey spordur. Spor size iyi moral, gelişmiş kas ve kemikler, sağlıklı bir şekilde çalışan organlar, iyi bir duruş bunun yanında da birçok hastalığa da tedavidir. Çok vaktiniz yoksa kısa yürüyüşler evde az vakit ayıracağınız küçük hareketler yaparak vücudunuzu zinde tutabilirsiniz. Sıkı, şekilli hem sağlıklı hem de çekici bir vücuda sahip olabilirsiniz.

10) Cildimizin en önemli ihtiyacı ‘DENGELİ BESLENME’

Sağlıklı ve dengeli beslenme ile cilt dengenizi koruyabiliriz. Vücut önemli besinleri, mineralleri ve vitaminleri cilt altında depolar. Hava kirliliği, hormanel değişikler/bozukluklar, stres, hareketsizlik ortamları gibi nedenlerden dolayı vücut kendisini deforme etmeye başlar. Vücut bu durumdan kendisini az bir zararla telafi etmek için ana rezervi olan ciltten tüm ihtiyaçlarını karşılar. Buna bağlı olarak rezerv alır ve cilt savunmasız kalır. Yaş ilerledikçe de olumsuz sonuçları cildimizde mutlak bir şekilde görebiliriz o yüzden dengeli beslenerek kayıpları önlemeliyiz.
* Yeterli ve dengeli beslenmeli,
*Sık sık ama azar yemeyi alışkanlık haline getirmeyi,
* Kırmızı et ve Beyaz et yerken haşlayıp veya ızgara şeklinde yapmayı,
*Beyaz ekmek yerine çavdar, tam buğday ekmeleri tercih etmeyi,
*Zararlı yiyecek ve içeceklerden uzak durmayı, kendimize görev bilelim.
Unutmayın ki kullandığınız hiçbir ürün doğru beslenmenin önüne geçemez.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir