Sarımsaklı Köfte Tarifi, Sarımsaklı, Baharatlı Köfte Nasıl Yapılır?

Yemek tarifleri kategorisindeki bu yazımızda köfteye neler katılır? Köfteye hangi baharatlar konur? Sarımsaklı köfte nasıl yapılır? Sarımsaklı, baharatlı köfte tarifi ile ilgili bilgiler yer alır.

sarimsakli kofte tarifi

Köfte hem çocukların hemde büyüklerin severek yediği farklı yörelerde farklı şekillerde yapılabilen   bir yiyecektir. Bu köfte tarifine ise köftenin içine sarımsak ve baharatlar ekleniyor. Sarımsak köfteye eklendiğinde köfteye lezzet katıyor. Eklenen baharatlarda aynı şekilde köfteye farklı bir aroma ve lezzet veriyor.

Sarımsaklı köfte tarifi için gerekli malzemelerin neler olduğu yazıp sarımsaklı baharatlı köfte tarifinin yapılışına geçelim.

Sarımsaklı Köfte Nasıl Yapılır?

Sarımsaklı köfte tarifi için gerekli malzemeler:

Köftenin lezzetli olması için aldığınız kıyma çok önemlidir. Köfte için kaburga kısmından kıyma çektirilir. Kuzu ve dana eti olarak da yarı yarıya alınabilinir.

1 kg kıyma ve 1 tane yumurta

1 orta boy soğan küçük küçük doğranacak rendelenirse köfte sulanır.

4 diş sarımsak havanda dövülecek

1 dilim ekmek içi

1 çorba kaşığı kadar ceviz içi, 1 çorba kaşığı çam fıstığı, 1 çorba kaşığı kadar fındık

1 çorba kaşığı yoğurt suyu veya yoğurt

1-2 damla sirke etin yumuşamasını sağlar.

1 çay kaşığı karbonat

1 çay kaşığı zencefil, 1 çay kaşığı zerdeçal, 1 çorba kaşığı kadar kimyon

Yarım çayı kaşığı kadar çörek otu tozu

Karabiber ve tuz

Sarımsaklı Köfte Tarifi:

Köfteyi yoğurmak için kullanacağınız kabın içine kıyma, yumurta ve diğer malzemeleri ekleyip hepsini güzelce yoğurun. Tüm malzemeler güzelce karışsın. Daha sonra köfteye şekil vermek için elinizi yapışmasın diye su ile ıslamak yerine zeytinyağı kullanırsanız köftelere şekil vermeniz daha kolay olacaktır.

Köfteyi yoğurmak için çiğ köfte tencereleri idealdir.

Fırın tepsisine yağlı kağıt serip üzerine köfteleri ve dilimlediğiniz patatesleri dizip fırına verin. Her iki tarafınında aynı şekilde pişmesi için bir tarafı piştikten sonra ters çevirmek gerekir.

“Sarımsaklı, Baharatlı Köfte Tarifi” Dr. Feridun Kunak Show tarafından anlatılmış derlenerek sarımsaklı köfte nasıl yapılır? Sarımsaklı köfte tarifi arayanlar için eklenmiştir.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.