SSK İlk İşe Giriş Tarihimi ve Hizmet Prim Gün Sayısını Nasıl Öğrenebilirim?

SSK’dan erken emekli olmak yaşı bekleyenler için çalışanların staj süresinde aldığı sigorta numarası geçerli olmamakla birlikte, emeklilik yaşı için herhangi bir değer içermiyordu. Çalışma Bakanlığı binlerce kişiden gelen talep doğrultusunda konuyu tekrar gündemine taşıdı. Çalışma Bakanının sonucu değerlendirmesi üzerine borç yapılandırma yasası üzerinden arada kalan zaman sigortalı sayılacak. Bunu açıklamak gerekirse örneğin 1995 yılında normal sigortalı olarak çalışmaya başlaması 2001 yılında gözükürken  yeni güncellenen sistemde ilk verilen staj sigortası ile normal giriş 1996 yılına otomatik geçiş yapıyor.

Bu kanun teklifinden sonra binlerce kişi sigorta başlangıç tarihinin güncellenip güncellenmediğini sorgulamak istedi. Bazıları ise staj sigorta numarasını bilmiyorsa bunu okullarından numarayı alarak çalıştıkları iş yerinde düzenleme yaptırabilecekler.

SSK İlk İşe Başlama Tarihini ve Hizmet Gün Sayısını Nasıl Öğrenebilirim?

Bunu cep telefonunuzdan SSK’nın SMS hizmeti ile öğrenmeniz mümkün. Sorgulama yapmak için mesaj bölümüne PT yazıp boşluk bırakın TC Kimlik Numaranızı Yazın tekrar boşluk bırakıp Aile Sıra Numaranızı yazıp 5502 mesaj atın. Gelen mesaj ile ilk işe giriş tarihiniz ve hizmet gün sayınızı öğrenebilirsiniz.

5502

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir