Ütünün Tabanı Nasıl Temizlenir?

Ütü yaparken bazı kıyafetler ütü tabanına yapışıp ütünüzün altını kirletebilir. Ütü yapmak zorlaşır. Ütünün altına yapışan yanık lekesi kıyafetlerinizi kirletir. Bu sorunla karşılaşan okuyucularımız için bu yazımızda  ütünün altına yapışan naylon ve diğer lekeler nasıl temizlenir? Sorusunun pratik çözümünü anlatacağız.

Ütünün altı nasıl temizlenir?

Yapışmaz özellikli teflon tabanlı ütüler bu sorunun çözümü için ideal ürünlerdir. Ütü alırken eskidiğinde tabanı değiştirilebilen bu tür ütüler tercih edilebilir. Eğer ütünüz çelik tabanlı ise o zaman yazının devamında anlatacağımız çözüm ütünün altının temizliği için uygulanabilir. Ütünün altına yapışan şeyleri kolayca  temizlemek için pek çok kullanım alanı olan sirke burada da işinize yarayacaktır. Bunun için bir parça pamuğu sirkeye batırdıktan sonra ütünün altını  yavaş yavaş ovun. Kirlerin kolayca çıktığını göreceksiniz. Ayrıca ütü sıcakken altını 1-2 damla zeytinyağı damlatılmış nemli bir bezle silerseniz, göz kamaştıran bir temizlik elde etmiş olursunuz.

Eğer ütünüzün altını sert temizlik maddeleri ile temizlemeye çalışırsanız taban kaplamasına zarar verirsiniz.

1 yorum

  1. Kolay bir yöntem fakat ütünün tabanını çizebilir.

    Kağıt havlunun üzerine tuzu boca edin ama çok tuz olacak. Ütünün fişini de takın. Ütüyü bastırarak tuzlu havlunun üzerinde gezdirmeye devam edin. Ütünün altı temizleninceye kadar bu işleme devam edin.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*