Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Ev dekorasyonu nasıl olmalı ve uygun ev dekorasyonu için ne yapılabilir? Öncelikle kendinize bu soruları sorarak dekorasyona başlayabilirsiniz. Ev dekorasyonuna zevklerinize uygun bir renk ya da stil belirleyerek başlamalısınız. Eğer, nasıl bir seçim yapacağınız hakkında fikriniz yok ise, bunun için dekorasyon dergilerinden yardım alabilirsiniz. Bir renk ya da stil seçimi, ayrıntılara daha kolay odaklanmanızı sağlayacaktır.

ev dekorasyonuZevklerinize uygun bir renk belirlemeniz gerektiğini söylemiştik. Örneğin evinizde modern tasarımlar ile antika mobilyaları bir arada kullanmak her zaman istenilen sonucu vermeyecektir. Evinizin her bölümünde birbiriyle uyum içinde duracak, objeler ve öğeler seçmeniz doğru olacaktır. Bu ne demek? Oda değiştirdiğinizde ruhunuzun daralmaması ya da duyularınızın rahatsız olmaması gerekmektedir. Eğer, yeterince profesyonel olamayacağınızı düşünüyorsanız bir fikir panosu oluşturmayı deneyebilirsiniz. Bu pano üzerinde beğendiğiniz renkleri ve kumaşları birbirleriyle uyum içerisinde kullanmayı deneyebilir size uygun olan tonu seçebilirsiniz. Çeşitli objeler, abajur ve lamba gibi aksesuarlar evinizin daha sıcak bir görünüme kavuşmasını sağlayabilir. Ancak bazı durumlarda tercih ettiğiniz bu ürünler, eviniz ile uyum sağlamayabilir.

  • İlk Aşama Renk Belirlemek

Seçeceğiniz rengi doğadan ilham alarak belirleyin. Ev dekorasyonu için daha rahat ve ferah bir ortam yaratmak istiyorsanız gökyüzü mavisini ve bulutları düşünebilir ya da doğanın yeşiliyle huzuru evinize taşıyabilirsiniz. Eğer evinizde bir noktanın ilgi çekmesini ve odak noktası olmasını istiyorsanız bu bölgenin çevresini kontrast renkler ile boyayabilirsiniz. Duvarlarınızı ve tercih ettiğiniz alanları boyarken mümkünse seçeceğiniz tonların aynı firma ürünlerinde olmasını tercih edin. Bu her firmanın kendi ürününde farklı ton kullanması nedeniyle büyük bir sorun yaşamanızı önleyecektir.

  • Kullanışlı bir tavan nasıl olmalı?

Aslında bu soru size garip gelebilir. Tavanı ne için ve nasıl kullanacağınızı mı düşünüyorsunuz? Evinizde kullanacağınız tonları yalnızca uygun bir tavan rengi ve tasarımıyla tamamlayabilirsiniz. Eğer evinizin yüksek bir tavanı var ise bunu doğru boyayı seçerek azaltabilirsiniz. Seçeceğiniz renklerde birbiriyle uyumlu maksimum üç ton kullanmanız, daha ferah ve rahat bir ortam yaratmanıza yardımcı olacaktır.

Banyo vb alanlarda ise daha çok var olan düzeni korumaya çalışın. Bu alanlarda ışıklandırma da büyük önem arz eder. Beyaz tonlar üzerine vereceğiniz mat ve sert ışıklar banyoda daralmanıza ve mutsuz olmanıza neden olabilir. Ancak siz beyaz tonlar üzerine daha yumuşak ev iç ferahlatan bir ışıklandırma seçerek banyonuzu daha cazip hale getirebilirsiniz.

  • Karanlık ve kör odalara ne yapılabilir?

Ev dekorasyonunda en büyük sorunlardan birisidir karanlık ve kör odalar. Ev dekorasyonunun nasıl yapılacağını planlayan ve hazırlığa başlayan herkes var ise karanlık ve kör odaları büyük bir problem olarak görür. Ancak çözüm basit.

Karanlık odalarda yer ve tavan arasını kaplayacak şerit şeklinde aynalar kullanmanız yansımanın etkisiyle ortamı daha aydınlık ve geniş gösterebilir. Eğer gün ışığı almayan bir oda ise, yerlerde parlak tonlar tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

  • Dekorasyon tamamlanıyor!

Farklı resimlerinizi aynı tür çerçeveler kullanarak birleştirebilirsiniz. Duvarlarınızı korumak için çerçeve profillerini çıkararak uygun yeri belirleyebilirsiniz.

Ben evimde rengi seviyorum ve canlı olsun istiyorum diyorsanız perdelerinizi beyaz yerine krem ya da kadife tonları kullanarak şekillendirebilirsiniz.

Burada yer alan tüm öneriler tamamen doğal ve modern bir tarz benimsenerek hazırlanmıştır. Siz, daha eski ve klasik bir tasarım istiyorsanız yine aynı aşamaları izleyerek ev dekorasyonunuzu şekillendirebilirsiniz.

ev dekorasyonu nasil olmali

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*