Bize En Çok Kiloyu Ne Aldırıyor?

Yağ mı, şeker mi, un mu? Aslında hepside kilo aldıran yiyecekler fakat içlerinde en yüksek kalorisi olan yiyecek yağdır. 1 gr yağ ortalama 9 kilo kalori içerirken 1 gr karbonhidrat ve proteindeki kalori değeri 4 kcal dir. Görülüyor ki yağdaki kalori değeri ekmekteki, proteindeki veya şekerdeki kalori değerinden daha yüksek bu demek değil yağları hayatımızdan çıkaralım yağlar insan vücudu için gerekli ve değerli yiyeceklerdir. Zeytinyağı A, D, E, K denilen vitaminleri içerir. Yağ yenilmez ise vücut bu vitaminleri kullanamadığı için büyük sağlık problemleri yaşanır. Aynı zamanda hormonlarımızın hücrelerimizin yapı taşlarıdır yağlar.

Dünya Sağlık Örgütü günlük beslenmemizde %30 oranında yağ olmasını öneriyor. Fakat genellikle bu oranın üzerine çıkılıyor. Farkında olmadan yediğimiz yiyeceklerden yağ alıyoruz. Örneğin bir simit yediğinizde hamuru ve üzerindeki susamla birlikte neredeyse 1 yemek kaşığı kadar yağ yenilmiş oluyor. Poğoçalar, açamalar gibi yumuşak yiyeceklerde yüksek oranda yağ vardır. Kurabiyeler, cipsler, büskiviler yağlı yiyeceklerdir. Bir yiyecek ağzınıda dağılıyorsa farkında olmadan yağ yiyorsunuz demektir. Yağlı peynirler, kuruyemişler konusunda da ölçülü olmalıyız.

Hiç yağ yemeden de olmaz fakat bu farkında olmadan yediğimiz yağları minumuma indirmek gerekir. Eğer yağlarınızdan kurtulmak istiyorsanız farkında olmadan yediğiniz yağlara karşı dikkatli olmalısınız.

yağlar

1 yorum

 1. ideal kilo hesaplama, ideal kilo, Zayıflama, Kilo Ver, Diyet erkansariyildiz.com

  Aldığınız kilolar yüzünden sağlığınız etkileniyor mu?
  Bugüne kadar defalarca diyet yaptığınız halde ideal kilonuza ulaşamadınız mı?
  Her pazartesi diyete başlama kararı verip, daha sonraki pazartesilere mi öteliyorsunuz?
  Kilo verip, kısa sürede başladığınız kilodan daha fazlasına mı çıkıyorsunuz?
  Ortalıkta gezinen bütün diyet kitapları, diyet listeleri arasında ne yapacağını bilmez bir durumda mısınız?
  Vücudunuzdan hoşnutsuz musunuz?
  Aradığınız cevapların hepsi içinizde saklı.
  Belki de içinizdeki yanlış programlar sizin kilo vermenizi engelliyor.
  Şunu unutmayın siz tüm katmanlarınızla kilo vermek istemiyorsanız istediğiniz diyeti yapın, sonuca varmanız zorlaşacaktır ya da kısa sürede eski halinize döneceksiniz.
  Theta Healing işte tam bu alanda işin içine girerek sizi, vücudunuzun en ideal haline dönüşmesi için yeniden yapılandırıyor, bilinçaltınızın sizin amacınıza gitmenizi engelleyen yanlışlarını doğrulara çeviriyor, kilo vermeye giden yoldaki engelleri ortadan kaldırıyor.
  En güzeli de kilo verme odağıyla başladığınız süreç, hayatınızın tüm düzeylerinde değişimi sağlayarak ideal bir yaşama kavuşmanızı sağlıyor.
  İdeal Kilo, İdeal Yaşam.
  Dr Erkan Sarıyıldız eşliğinde bireysel olarak uygulanacak program neticesi bütün bunlara ulaşmanız mümkün.

  İletişim Pozitif Platform 0216 467 70 22
  Site : Erkan Sarıyıldız

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*