Alkollü İçeceklerin, Alkolün Zararları Nelerdir?

Alkolün zararları hakkında bilgi edinmek isteyenler için alkolün vücudumuza olan zararları sorular ve cevapları ile birlikte belirli başlıklar halinde uzun uzun anlatılmıştır.

Alkol Cinsel Hayatı Nasıl Etkiler?

Alkol cinsel hayatı ilk başlarda, ilk alındığı anda, kandaki alkol düzeyi yüksek olduğu anda sanki olumlu etkiliyormuş gibi gelebilir. Performansı arttırdığı, daha rahat davranıldığı düşünülebilir. Ama uzun vadede alkol cinsel hayatı, cinsel soğumayı, erkeklerde performans düşüklüğünü, kadınlarda hormonal bozukluğu ve adet düzensizliğini tetikleyeceği için cinsel hayatın olumsuz etkilenmesi söz konusudur. Ve özellikle kadınlarda adet düzensizliklerinin yaşanması, premens sendromun artmasına ve daha olumsuz yaşanmasına neden olacağı için cinsel hayatı olumsuz etkiler.

Sık İçki İçenler Nasıl Beslenmeli

Alkolü bol tüketen kişilerinde vücudunda B1, B2, B6, folik asit, potasyum, magnezyum gibi vitamin ve minerallerin yetersizliği meydana geliyor. Bunların emilimini engelliyor çünkü alkol. O nedenden dolayı bizim alkol içeriği yüksek olarak besin tüketimi yapılacaksa o gün veya kişi çok fazla alkol tüketiyorsa mutlaka ona sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı oluşturulmalı. Karbonhidrat, protein ve yağlardan dengeli, vitamin ve minerallerden özellikle demin saydığım vitamin ve minerallerden destekli bir beslenme programının sağlanması gerekir. Gerekirse doktorla diyetisyen beraber çalışarak bir vitamin ve mineral preparat desteği bile sağlanabilir. Çünkü bu vitamin ve minerallerde ciddi bir oranda kayıplar meydana geliyor ki daha sonra bu metabolizma açısından problem yaratıyor. Kalp damar sağlığı açısından da problemler yaratıyor. Ve sinir sistemini olumsuz etkiliyor. Bu nedenden dolayı dengeli bir beslenme ile alkol tüketilmesi bizim her zaman önerimiz.

Alkol Mideye Zarar Verir mi?

Alkol mideye zarar verir. Hatta akut bir şekilde de zarar verir. Özellikle midesinde hassasiyet olan bireylerde fazla alkol tüketimi sonucunda kusma meydana gelir. Alkol mide mukozasına zarar verir en çok, ve uzun süre alkol tüketiminde yırtılmalara ve mide kanamalarına kadar gidebilir. Onun haricinde midede ki asit üretimini arttırır. Ve yenilen besinlerle beraber mide problemlerinin tetiklenmesine neden olur. Mide problemlerinin en aza inebilmesi için alkol tüketimi ile beraber alınan besinlerin çok dikkatli seçilmesi gerekir. Ve alkol tüketim oranı ve süresi ayarlanmalıdır. Yani çok kısa bir zaman dilimi içerisinde çok fazla alkol tüketimi mideye verilecek hasarı daha da arttırır. Alkol tüketimi mümkünse saatte 50 kalori olacak şekilde ayarlanmalı ve hep yemeklerle birlikte uzatarak ve alkol oranını dengeleyerek alınmalıdır. Zaten alkolü bu şekilde alırsak kanda çok fazla alkol birikmeyeceği için daha keyifli bir akşam geçirip hem de midemize akut zararı engellemiş oluruz.

Alkolün Kalbe Zararı Var mı?

Alkol uzun süre tüketimler sonucunda kalbe tabi ki zararı var. Özellikle hipertansiyonun gelişmesini arttırdığından dolayı kalp hastalıklarını tetikler. Ve kalp kasının genişlemesine ve dolaşımın bozulmasına neden olur. İleri ki düzeylerde kalp krizi riskini arttıran sonuçlara kadar ulaşabilir. Alkol tüketen kişilerde kalp krizi riskinin çok fazla olduğu yapılan araştırmalar sonucu zaten ortaya çıkmış durumdadır. Alkolü ilk tükettiğimiz andan itibaren nabız sayısında artış, taşıkade gibi problemler söz konusu olacaktır. Kalp damar sağlığı açısından alkol tüketimi kesinlikle zararlıdır. Ayrıca alkol alındığında özellikle deriye yakın damarlarda daha fazla ısınma meydana getireceği ve sıcak basması yaratacağı için özellikle yaz aylarında alkol tüketimi kalp damar hastalıkları yatkın olan bireylerde çok daha fazla bu riski arttıracaktır. Çünkü beraberinde sıcağın etkisi ve alkolün metabolizmaya verdiği ısının etkisiyle kişide daha büyük rahatsızlıklar ve dolaşımda problemler yaratacaktır.

Alkol Tüketimi Hastalığa Yol Açar mı?

Alkol tüketimi pek çok hastalığa yol açabilir. Özellikle uzun süreli ve fazla dozda alkol alımı karaciğerin metabolizmasını bozar. Karaciğerdeki yağ metabolizmasının bozulması sonucundan karaciğer yağlanması meydana gelir. Karaciğerin proteinleri metabolize etmesi bozulduğu zamanda karaciğerde ilerlemiş karaciğer hastalıkları siroz, hepatit gibi problemler ortaya çıkar. Yapılan çalışmalar özellikle kadınlarda uzun süre ve sık miktarda alkol tüketilmesi göğüs kanserine yol açtığı bulunmuş ve kansere yatkınlığı ve kanser oluşumunu gözlemlenmiş. Kalp damar hastalıklarında özellikle alkolün rolü çok önemli. İlk etapta sanki, alkol alındığında hipotansiyona sebep oluyormuş gibi tansiyonun düşmesine neden oluyormuş gibi durmasına rağmen uzun vadede kullanımda alkol hipertansiyona sebep oluyor. Hipertansiyonda ilerleyen süreçte kalp hastalıklarını tetikleyen bir durum ortaya çıkarıyor. Onun haricinde mide problemlerini ciddi anlamda tetikliyor. Özellikle sindirim sisteminde kanser oluşumunun artmasına neden oluyor. Erkeklerde prostat kanserinin artmasına neden oluyor. Siroz, karaciğer hastalıkları bunların oluşumunu ciddi anlamda tetikleyen bir problemdir alkol.

İçki İçmek Organlarımıza Zarar Verir mi?

Alkol tüketimi organlara elbet zarar verir, hatta akut olarak bile zarar verebilir. İlk başlarda midede problemler yaratır. Çünkü alkol ilk önce mideye geliyor. Gerçi alkolün sindirimi midede yüzde yirmi kadardır. Asıl ince bağırsakta sindirilir ama midede aşırı alınan alkol mide mukozasının zarar görmesine, mide asit oranının artmasına, problem oluşmasına neden olur. Mesela fazla alkol alanlar kusarlar. Bunun nedeni midede problem yaratmasıdır. Akut etkisinin haricinde alkol karaciğerde problemler yaratır, böbreklerde problemler yaratır, kalp damar sağlığını olumsuz etkiler. Diyabetiklerin çok dikkatli kullanması gerekir ve özellikle pankreas iltihaplanmalarında alkol ciddi bir sebep olarak gösterilmektedir.

İçki İçmek Uyku Düzenini Bozar mı?

Normal uyku düzenimizde biz bir uykuya dalma süreci geçiririz, ondan sonra derin uykuya dalarız, rüya gördüğümüz aşamadır bu. Ve asıl kişiyi dinlendiren, şarj eden ve sabah kalktığında dinç, dinlenmiş olarak kalkmasını sağlayan bu asıl uyku dönemi, rüya gördüğümüz dönemdir. Alkol alındığından bu rüya gördüğümüz dönem yaşanmıyor veya çok az yaşanıyor, anestezik bir etki yaratıyor. Bundan dolayı kişi o rüya döneminde, derin uyku dönemini yaşamadığı için alkol aldığı gece sabah kalktığında sanki hiç uyumamış gibi, gayet halsiz, dinlenmemiş, yorgun bir vaziyette geceden kalma şekilde kalkıyor. Çünkü uykudan gerçek verimi alamıyor. Ama uzun süre alkol tüketimlerinde uykusuzluk problemleri ortaya çıkabilir. Bu durum alkolü bıraktıktan sonra yavaş yavaş düzelir. Kalıcı bir etki yaratmayabilir. Ama alkolün uyku yapmak için kullanılması, uykuyu arttırması için kullanılması doğru değildir. Belki hani bir sızma şeklinde uyuyabilir kişi, uyumak için kullanabilir ama uyuduğu zaman verimli ve sağlıklı bir uyku süreci geçirmediği için hiç uyumasa daha iyi olur belki.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*