Bel Ağrısı Nedir? Bel Ağrısı Hakkında Bilgi, Bel Ağrısından Korunma Yolları

İstatistiklere göre her 10 kişiden 8 i hayatının belli bir döneminde bel ağrısı ile karşılaşmakta, özellikle zor işlerde çalışanlar, inşaat işcileri, çiftciler, uzun yol şöförleri gibi bazı meslek grupları bel ağrısı yönünden riskli ve bir çoğu bel ağrısı yaşamaktadır. Peki her bel ağrısı bel fıtığı mı demektir. Her bel fıtığı olan hasta ameliyat mı olmalı bu soruların cevabı için uzmanlar neler diyor.

Bel Ağrısı En Çok Kimlerde Görülür?

Hem kadınlarda hem erkeklerde görülen bel ağrıları kadınlarda 60 yaşından sonra biraz daha artabiliyor. Bir bel ağrısı yaşamış kişinin tekrar bir bel ağrısı yaşama olasılığı biraz daha fazladır. Her bel ağrısı bel fıtığı değildir. Bu hastalıkta genetik faktörlerinde payı büyük olmakla birlikte bunun dışında uzun yol şöförleri, uzun süre oturan kişilerde uzun süre oturarak iş yapan kişilerde ayakta duran kişilerde pozisyon değiştirmeden uzun süre çalışan kişilerde bel ağrıları bel fıtığı görülebiliyor. Bunların dışında ağır taşıyan, bedensel aktivite gerektiren mesleklerde çalışanlarda da bel rahatsızlıkları sıkça görülebiliyor.

Bel Ağrısından Korunma Yolları

Uzun süre ayakta durmamız gerekiyorsa bir bacağımızı bir yükseltinin üzerine koyabiliriz. Dik oturmamız gerekiyor bel boşluğunun dolduracak şekilde koltuklar veya bel yastığı kullanılmalıdır. Yine otururken ayaklarımızı biraz daha yüksekte tutacak şekilde bir basamak konulabilir. Masa başında çalışanlar için bu önerilebilir.

Eşya ve yük taşırken yapılan yanlışlarda bel ağrılarına neden oluyor. Yükü tek sefer yerine ikiye bölerek taşımak önemli vücut ağırlık merkezimize yakın olarak taşımamız gerekiyor. Bir şey taşırken kollarımız öne doğru değil kendimize yakın olmalı

Bel Fıtığının Belirtileri:

Bel ağrısı eğer 2-3 günü geçerek ve hafiften de giderek şiddeti artıyorsa ayakta bacaklarda güç kaybı oluyorsa hissizlik oluyorsa yürüyemiyor, yürümede güçlük çekiliyorsa ve dengesizlik varsa, idrar ve büyük abdest kaçırma gibi bir durum varsa vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerekiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*