Boğaz Ağrısı, Ateş Düşürücü, Ağrı Kesici ve Kabızlık İçin Bitkisel Çaylar

Bu yazıda boğaz ağrısına ne iyi gelir, faranjite ne iyi gelir, ağrı kesici bitkiler hangileridir, kabızlık gideren bitkiler nelerdir, kabızlığa ne iyi gelir? Bu konuda yardımcı olumlu etkileri olan bitkisel çaylar yer almaktadır.

Büyükler ve çocuklar için bazı şifalı çaylar, bitkisel çayları bebeklere 2 yaşının altında vermeyin. Örneğin bebeğinizin gazı olduğunda hemen papatya, rezene çayları vermeyin. Bebeğe 6.ayına kadar sadece anne sütü verilmelidir.

2 yaşının altındaki çocuklara önerilmez.

Havaların soğuması ile bu dönemde çocuklar arasında mikrop geçişi oluyor. Boğaz ağrısına ve faranjitin olumsuz etkilerinden kurtulmak için yardımcı bitkisel çaylar bulunmaktadır.

Boğaz Ağrısı ve Faranjit İçin Bitkisel Çay

Adaçayı ve meyan kökü karışımından çay yapılabilir. Boğaz ağrısı ve faranjit ağrısı çekenler bu çaydan demleyebilir.

Yapılışı: 1-2 yaprak adaçayı, doğal papatya, 1 tutam öğütülmüş meyan kökü bunların üzerine kaynar su dökün ve  üzerini kapatın 1 kaç dakika sonra demlenecek

Ağrı Kesici Bitkiler:

Ağrıların olduğu dönemlerde rahatlamak için karanfil, anason ve papatya çayı yapılabilir. Baş ağrıları, diş ağrıları durumlarda ağrı kesici etkisi olan bitkileri kullanabiliriz. Bu bitkiler ise papatya, anason, karanfil dir.

1 tutam doğal papatya, 1 tutam anason, karanfil (çocuklarda sadece 1 adet kullanılacak)

Bunlar 2 yaşın altındakilere önerilmiyor.

Kabızlık İçin Bitkisel Çaylar

Kabızlık çekenler ise barut ağacı kabuğu ve rezene den faydalanabilirsiniz. Barut ağacı ülkemizde de yetişiyor ve bilinen ciddi bir zararı görülmemiş barut ağacının kabuğundan 1 parça kırılıp konuluyor.  1 tutam da rezene koyulup çay yapılıyor. Rezene gazı alır. Spazmı çözer ve rahatlatır.

Sinameki çocuklarda kullanılmaz.

Ateş düşürücü buzlu çay

1 kahve kaşığı nane
1 tutam meyan kökü
1 çimdik çok az safran (1 gr kadar)
Gül yaprağı çay için olanlardan
Limon 10-12 damla

Nane ateş düşürücüdür ve aynı zamanda kalbi de rahatlatır. Meyan kökü de ateş düşürücüdür ve şişlikleri de alır. Safran pahalı dır çok az kullanmak yeterlidir. Çay için olan gül yapraklarından eklenir ve azıcık da 10-12 damla da limon koyup üzerine kaynar suyu döküp bu diğerlerinden farklı olarak soğuyup buzlu çay olarak içilecek.

İçine de beyaz kaya şekeri koyabilirsiniz.

Bitkisel çaylar ile ilgili bilgiler 4.12.2012 de Dr. Ender Saraçla Sağlıklı Günler de verilen bilgilerden faydalanılarak hazırlanmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*