Boş Vakitlerinizi Nasıl Değerlendirebilirsiniz?

FriendFeed'de Paylaş | Facebook'ta Paylaş | Twitter'da Paylaş

05 Temmuz 2015 | Kategori: Yaşam

Sponsorlu Bağlantılar

Uzun bir tatildeyseniz, o gün işiniz yoksa veya evde boş oturmaktan sıkıldıysanız, kendinizi mutlu edecek ve zamanınızı dolu geçirmek istiyorsanız, işte bu yazımız tam sizin için. Tabiî ki de bu yazılanlar bir fikir vermek amaçlıdır, siz kendiniz düşünüp daha iyi fikirler bulabilirsiniz. Öncelikle neredeyseniz yapabileceklerinizin şartlarını bir değerlendirin, evde misiniz, bir cafede misiniz, boş bir derste misiniz, sıkıcı bir ortamda mısınız yani herhangi bir yer. Daha sonra eğlencenizin sınırını çizin en fazla bu kadar ileri gidebilirim diye. Çevrenize bakının ve kullanabileceğiniz yararlanabileceğiniz eşyalardan fikirler üretmeye çalışın. Aslında ilk akla gelen hep cep telefonu, tablet, bilgisayar falandır ama dolu iyi bir şekilde geçirmek için tek ihtiyacınız olan şeyler değildir. Sadece çevrenize göz gezdirin ve hayal gücünüzü kullanın.

Dekorasyon yapmak

Örneğin kendi evinizde sıkıcı bir şekilde oturuyorsunuz, o halde kalkın koltukların yerini değiştirin veya küçük eklemeler yapın yeni bir çiçek belki yeni bir aksesuar hatta kendinizin yapabileceği bir el işi olabilir. Evinizin içindeki saksıları boyayabilirsiniz. Hatta kendinize yoğurt kaplarından bir saksı yapabilirsiniz. Temiz bir yoğurt kabın dışını istediğiniz renk veya değişik desenlerde boyayabilirsiniz, mobilya boyası olabilir veya plastik yerler için bir boya olabilir. Daha sonra içine toprağı ve ekmek istediğiniz bitkiyi yerleştirebilirsiniz. Evde değişiklik yapmak evin sıkıcı ortamını değiştirecek ve sizinde rahatlamanızı sağlayacaktır.

Yeni tarifler denemek

Yemek yapmayı seviyorsanız, insanların yemeklerinizi yedikten sonra beğenmesi hoşunuza gidiyorsa evde kendiniz hayal gücünüzü kullanarak, malzemeleri deneyerek yeni yemek tarifleri deneyebilirsiniz. Hatta akşama yapacağınız yemeğin yanında yeni bir meze, sos veya garnitür şeklinde yiyecekler yapabilir sofranızı şenlendirebilirsiniz. Zamanınızın nasıl geçtiğini anlamayacak ve hem karnınızı doyuracak hem de yeni tatmış olduğunuz yiyeceğin hazzını yaşayacaksınız.

Egzersiz yapmak

Sporun yaşamımız için ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruzdur. İş ortamı sebebiyle ve zaman sıkıntısı sebebiyle çok fazla vakit ayıramadığınız spora bu boş gününüzü değerlendirerek vücudunuzu sevindirebilirsiniz. Hareketsiz kaldığınız zamanlarda oluşan ağrılar ağrıların vermiş olduğu baş ağrıları ve yorgunluğu atmanın yolu vücudunuzu yeniden harekete geçirmek olacaktır. Güzel doğal bir ortamda kulaklığınızı takarak en sevdiğiniz şarkı eşliğinde bir doğa koşusu yapabilirsiniz. Evinizde olmak istiyorsanız da evde cardio dediğimiz hareketlerle güzel bir egzersiz çalışması yapabilirsiniz. Böylece he gününüzü değerlendirmiş hem de vücudunuzu rahatlatmış olacaksınız.

Kitap okumak

Klasik herkesin aklına ilk gelen ama çoğu Türk insanımızın yapmadığı bir eylemdir. İnsanı rahatlatan, kelime haznesini geliştiren, yeni bir duyguya, heyecana sürükleyen, yeni bir bilginin öğrenmenin hazzını yaşatan kitaplara hep okumayı bırakın boş vakitlerde bile çok fazla zaman ayrılmıyor. Oysa zamanı iyi değerlendirmek için en iyi yollardan biridir kitap okumak

Film izlemek

En çok akla gelen eylemlerden biridir ama yinede biz yazmış olalım. Film izlemekte aynı kitap okumak gibi sizi birçok yönden etkileyecektir. Zamanınızı çok merak ettiğiniz ya da bir türlü izleyemediğiniz filmleri izleyerek doldurabilirsiniz. Kendinize göre bir film bulamıyorsanız yakınınızdakilerden tavsiye alın ya da ben şu tarz hiç film sevmem dediğiniz ve hiç izlemediğiniz bir filme şans verebilirsiniz.

evde yapilabilecek şeyler

Oyun oynamak

Bilgisayar oyunlarının dışında arkadaşlarınızla iseniz veya internet ortamında iseniz, yanınızda veya evin bir köşesinde gazete eki varsa zamanınızı eğlenerek doldurabilirsiniz. Dart oynamak, iskambil kâğıtlarıyla bir oyun oynamak, tavla, okey, dama, satranç oynamak veya gazete ekinizden çıkan bulmacaları çözmek olabilir. Yâda büyük bir arkadaş gurubunuzla oynayabileceğiniz yâda ailenizle olabilir tabu, jenga, monopoly, cashfloe gibi hazır oyunlar oynayabilirsiniz. Elinizde hiçbir şey yok sadece sevdikleriniz varsa bile kendiniz sessiz sinema oynayabilir, bir şeylerin taklidini yapıp onları bulabilirsiniz. Böylece zamanınızı eğlenceli bir şekilde geçirmeyi, arkadaşlarınızla ve ailenizle daha çok kaynaşmayı sağlayabilirsiniz.

Pasta yapmak

Yemek, sos ve meze yapmanın çok dışındadır bence pasta yapmak. Tatlının mutluluk verdiğini bir tek ben söylemeyeceğim herhalde hele ki o tatlı bir el yapımı yaş pasta ise. Kendinizin dilediği gibi çikolatalı veya meyveli dışı kremşantili, meyveli değişik süslemeli olabilir. Hatta pastanıza renk katmak için değişik renkte şeker hamurlarıyla kendiniz bir konsept oluşturabilir değişik şeyler yapabilirsiniz. Pasta süsleri ile pastanıza renk katabilirsiniz. Zamanınızı tatlı bir şekilde geçirmeniz için harika bir fırsat olabilir.

İnternette sörf yapmak

Son zamanların popüler boş zamanı hatta bütün zamanları değerlendirme eylemi denilebilir. Ama bu internette sörf yapma işini kendiniz değişik bilgiler öğrenerek, araştırmak istediğiniz bir konu üzerinde değişik varsayımlardan yararlanarak interneti daha yararlı bir hale getirebilir ve zamanınızı değerlendirebilirsiniz. Hatta aklınıza ilk gelen sözcükle internette arama yapıp o başlık altındaki değişik konuları okuyabilirsiniz.

Fotoğraf albümü düzenlemek

Belki de ilk başta çile gibi gelen fakat fotoğraflara baktıkça anları tazelediğinizi göreceksiniz. Yeniden hissetmek, mutlu olmak, arada bir hüzünlenmek belki de size iyi gelecektir. Bu duygu selinin yanında hep yapmak istediğiniz ama dağınıklığından başa çıkamıcağınızı düşünüp bir türlü yapamadığınız bu albümü sonunda düzenlemiş olmanın rahatlığını yaşayacaksınız.

Bakım yapmak

Kendinize hayat şartları yüzünden fazla zaman ayıramazsınız ama boş bir gününüzde yüzünüze güzel bir maske yapabilir, saçlarınızı doğal yağlardan bir kür yapabilir, duşta hem rahatlayıp hem de vücut peelingi yapabilirsiniz. Ellerinize veya ayaklarınıza manikür pedikür yapabilirsiniz böylece zamanınızı bakımlı bir şekilde geçirebilir kendinizi mutlu edebilirsiniz.Yorum YapınBumerang - Yazarkafe